Tipy, ako úspešne pestovať paradajky
Zdroj: iStock

6 tajomstiev úspechu v pestovaní paradajok: Takto získate bohatú úrodu, dokonca aj pri pestovaní na balkóne!

Bohatá, zdravá a chutná úroda paradajok je snom každého záhradkára. Ak sa vám doteraz až tak nedarilo, prečítajte si nasledujúce triky úspešných „rajčinárov“. Zužitkujete ich pri pestovaní vo veľkom i v malom, na záhonoch či v nádobách. Dokonca aj pri pestovaní na balkóne!

1. Rajčiaky pestujte každý rok na inom mieste

Striedanie plodín v záhrade znamená, že ich nevysádzame na rovnaké miesto, kde rástli minulý rok. Hoci niektorým rastlinám nevadí rast dva-tri roky na rovnakom mieste, v prípade rajčiakov rozhodne neriskujte a každý rok ich vysaďte inam. Prečo? Ak ich zasadíte do tej istej pôdy, v ktorej ste ich pestovali minulý rok, okamžite ich vystavujete riziku.

Paradajky sú mimoriadne náchylné na choroby. A to špeciálne na choroby, ktoré pochádzajú z pôdy. Príkladom je pleseň rajčiakov, ktorú spôsobujú spóry v zemi. Bohužiaľ, čím dlhšie pestujete rastliny v rovnakej pôde, tým ľahšie ich tieto spóry infikujú.

Rastliny rajčiakov pre zdravý rast potrebujú vápnik, fosfor, dusík, draslík a množstvo ďalších mikroživín. Pri pestovaní v rovnakej pôde ich nebudú mať dosť.

Ak pestujete paradajky v kvetináčoch alebo v nádobách, každý rok vymeňte pôdu za čerstvú.

2. Paradajky zasaďte hlboko

Jednou z najväčších chýb, ktoré pestovatelia paradajok robia je, že nesadia svoje paradajky dostatočne hlboko.

Hlboká výsadba pomáha rastliny chrániť počas dlhého horúceho vegetačného obdobia a poskytuje tiež väčšiu podporu pre rastliny, aby zvládli vietor, silné dažde a prudké letné búrky. Pri hlbokej výsadbe totiž vyrastú pozdĺž celej stonky nové korene. Viac koreňov umožňuje rastline lepšie absorbovať živiny.

Ako hlboko priesady rajčiakov sadiť? Nebojte sa ich zasadiť aj 10 – 15 centimetrov do hĺbky, samozrejme podľa druhu a veľkosti priesad. Nevadí, že zakryjete aj prvý pár listov.

Pri výsadbe nezabudnite na hnojenie. Vykopte hlbokú jamku a pridajte hnojivo – výborne funguje napríklad vermikompost. Môžete pridať trochu kávovej usadeniny či vaječných škrupín.

Sadenie paradajok
Zdroj: iStock

3. Oporu pridajte k rajčiakom už pri výsadbe

Takmer všetky druhy rajčiakov potrebujú oporu. Mnohí pestovatelia ju pridávajú, až keď rastlina vyrastie a skutočne ju potrebuje, aby sa nezlomila. Avšak, keď pridáte oporu rastlinám hneď pri výsadbe, znížite riziko poškodenia koreňov a nezošliapete pôdu v ich okolí.

4. Mulč od prvého dňa

Mulčovanie rastlín paradajok je obrovským kľúčom k úspechu. Hrá hlavnú úlohu v zdravotnom stave a pri produkcii rajčiakov, práve preto je dobré pridať mulč hneď po výsadbe.

Mulčovanie pomáha regulovať teplotu pôdy. Chráni pôdu a živiny v nej pred eróziou počas silných dažďov. Zabraňuje rastu buriny.

Ako mulč dobre funguje vrstva slamy, pokosenej trávy alebo nasekaného lístia.

5. Nechoďte príliš blízko rastlín

Ďalšou veľkou chybou záhradkárov je chodenie a práca príliš blízko rastlín. V skutočnosti, čím viac sa budete držať mimo pôdy okolo rajčiakov, tým lepšie budú rásť. Stúpanie na koreňovú zónu rastlín zhutňuje pôdu a nebudú sa vedieť rozvinúť na maximálnu kapacitu.

Pestovanie paradajok v záhrade
Zdroj: iStock

6. Rajčiaky strihajte skoro a často

V neposlednom rade – nebojte sa rastliny rajčiakov počas rastu orezávať. Je to nevyhnutné na udržanie zdravých rastlín, budú mať viac vzduchu a svetla, čo pomáha pri kvitnutí a produkcii plodov. Taktiež sa vám budú lepšie zalievať.

Dôležité je odrezať spodné vetvičky, aby neprichádzali do kontaktu s pôdou a vodou pri zalievaní. Tento krok tiež sťažuje záhradným škodcom nájsť si cestu na rastliny.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.