Najčastejšie chyby pri pestovaní sadeníc zo semiačok v interiéri: Ktoré to sú a ako sa im vyvarovať?
Predpestovanie sadeníc zo semiačok vo vnútri je výborným spôsobom, ako urýchliť úrodu a dať rastlinám pevné a zdravé základy. Avšak mnohí stále robíme niekoľko chýb, kvôli ktorým to nefunguje, ako by mohlo. Ak sa aj vám stalo, že mladé rastlinky odumreli, sú slabé, tenké a neschopné prežiť výsadbu von, možno robíte niečo nesprávne. Prečítajte si náš zoznam najčastejších chýb pri pestovaní sadeníc v interiéri.
Priesady zo semien pestujete na parapete
Chybou číslo jeden je predpestovanie sadeníc zeleniny alebo okrasných rastlín na okenných parapetoch. Odborníci tvrdia, že je to hotový recept na katastrofu. Je pravdou, že sadenice určite rýchlo vyrastú. Nie je to však dobrá správa, skôr zlá. Rastú totiž príliš rýchlo na to, aby sa z nich vyvinuli silné rastliny. Svetlo zo slnka je jednoducho priďaleko a budú sa za ním zbytočne naťahovať. Vyrastú vám vysoké, tenké a slabé rastlinky, ktoré nedokážu prežiť vonku alebo len s veľkými problémami a slabou úrodou.
Riešením je použitie umelého LED alebo žiarivkového osvetlenia umiestneného blízko nad rastlinkami.
Semená sadíte v nesprávnom čase
Mnohí pestovatelia sa už nemôžu dočkať jari, a tak semená zasadia priskoro. Rastliny vyrastú ešte skôr, ako bude čas na presadenie vonku. Čo je na tom zle? Môžu ľahko odumrieť alebo nebudú mať dostatok času či vhodné prostredie na tvorbu kvetov a plodov.
Väčšina semien zeleniny a kvetov potrebuje asi šesť až osem týždňov, kým dosiahne veľkosť vhodnú na presádzanie von. Takže semiačka by ste mali dovnútra vysadiť asi 8 týždňov pred posledným očakávaným jarným mrazom.
Používate staré semená
Ešte skôr než začnete s výsevom, skontrolujte, či sú semená čerstvé. V prípade, že sú staršie ako rok alebo boli skladované pri vysokej teplote či vlhkosti, sadiť sa neoplatia. Staré semená totiž nielenže klíčia nižším tempom, ale vyrastú z nich slabšie a menej vitálne rastliny.
Semiačka sadíte do nesprávnej pôdy
Ak sa chcete tešiť z veľkých a zdravých rastlín, potrebujete výživnú a vzdušnú pôdu. Ak zasadíte semená do obyčajnej starej ornice alebo záhradnej pôdy, rastlinám sa nebude dariť. Aby semená dobre klíčili a zdravo rástli, potrebujú ľahkú pôdu plnú živín, ktorá dobre odvodňuje. Najdôležitejších v živote rastlinky je prvých šesť až osem týždňov. Ak jej doprajete ľahkú, výživnú pôdu, bude rýchlo absorbovať energiu a výživu.
Sadenice nesprávne zalievate
Všetci vieme, že semená potrebujú na klíčenie vlhkosť. Avšak v týchto prvých momentoch rastu je to veľmi náročné odhadnúť. Nedostatočné (ale aj nadmerné) zalievanie môže poškodiť alebo dokonca zničiť rastliny skôr, ako sa vôbec vyvinú.
Pri prvej výsadbe semien jednoducho postriekajte alebo navlhčite pôdu tak, aby bola vlhká, ale nie mokrá. Potom ich prikryte fóliou alebo plastovým krytom. To udrží vlhkosť a umožní semenám klíčiť.
Akonáhle vyklíčia prvé semená, pôdu roste rozprašovačom a udržiavajte vlhkú, ale nie mokrú. Základom je nedovoliť, aby pôda vyschla, ale aby nebola ani premokrená.
Nepripravíte ich na život vonku
Ďalšou chybou, ktorú robia mnohí pestovatelia pri zakladaní semien v interiéri, je, že rastliny nepripravia na život vonku. Myslite na to, že rastliny pestované v interiéri majú ľahký život, ak ich jednoducho zoberiete a zasadíte priamo do pôdy bez prípravy, neprežijú. Potrebujú prejsť adaptáciou – otužovaním.
Ako na to? Ešte niekoľko týždňov pred zasadením rastlín von do zeme ich dajte na niekoľko hodín denne von. Čas vonku postupne zvyšujte a všímajte si reakcie. Nakoniec, keď nehrozia mrazy, ich nechajte vonku aj cez noc. Spevnejú a budú pripravené na výsadbu do záhona.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre