Ako ochrániť úrodu pred nebezpečnými chrobákmi, ktoré napádajú uhorky, tekvice, cukety a melóny?
Možno ste už mali tú česť s uhorkovými chrobákmi, ktoré dokážu narobiť skutočnú paseku. Najznámejšie sú dva druhy: Acalymma vittatum a Diabrotica undecimpunctata, a hoci sa u nás pôvodne nevyskytovali, dnes to je inak. Tieto chrobáky sú najnebezpečnejším a najničivejším škodcom pre rastliny uhoriek, tekvíc, cukiet a melónov. Diabroticu si môžete všimnúť aj na kukurici.
Uhryznutie týmito chrobákmi spôsobuje vädnutie rastlín, ale taktiež sú schopné zlikvidovať listy, kvety a dokonca niekedy aj samotné plody. Okrem uhoriek sa rady nasťahujú aj na melóny, tekvice, cukety. Uhorkové chrobáky sú zvyčajne čierne alebo žlté, alebo kombinované čierno-žlté pásikavé alebo bodkované. Sú malé a trochu pripomínajú lienky, len nie sú tak zaoblené.
Útočia v každej etape vývoja
Problémom je, že na rastliny útočia v každej fáze vývoja. Dospelí jedinci prezimujú v starom dreve, nepozberaných rastlinách či v neošetrenom náradí. Aktívni začínajú byť, keď sa vonkajšie teploty zvýšia – zvyčajne koncom mája až začiatkom júna.
V tomto čase samičky kladú vajíčka. Ich obľúbený cieľ? Základňa uhoriek, cukiet, melónov, tekvíc v záhrade, zemina pri koreňoch rastlín. Vyvinuté larvy sa živia koreňmi a malými spodnými časťami plodín.
Dospievajúce chrobáky si pochutia aj na väčších častiach. Ak sa premnožia, ich populácia narastie do veľkých počtov a dokážu rastliny rýchlo zdecimovať.
Ďalším nebezpečenstvom je, že uhorkové chrobáky často prenášajú bakteriálne vädnutie, ktoré býva smrteľné. Akonáhle sa rastlina nakazí, je ju treba rýchlo zničiť, aby sa zabránilo šíreniu choroby.
Prevencia
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť dospelých chrobákov. Skutočný kľúč k úspechu však začína prevenciou. Mimoriadne dôležité je každú jeseň dôsledne vyčistiť záhradu od všetkých zvyškov rastlín a dezinfikovať náradie.
Ešte predtým, ako sa chrobáky zvyknú aktivovať, môžete mladé rastliny uhoriek (a podobných plodín) prikryť sieťovinou alebo textíliou určenou na ochranu. Treba ponechať do konca júna až polovice júla, potom samice chrobákov prestávajú klásť vajíčka do pôdy a rastliny budú mimo ohrozenia života.
Ochrana uhoriek pred dospelými chrobákmi
Okrem prevencie existuje niekoľko metód, ktoré môžete použiť na udržanie dospelých chrobákov pod kontrolou. Prvou metódou je každodenný ručný zber. I keď to vyzerá namáhavo a možno nepríjemne, tento spôsob býva prekvapivo efektívny.
Chemické postreky sa neodporúčajú, pretože ničia aj prirodzených nepriateľov škodlivého hmyzu.
Ďalším účinným spôsobom, ako chrániť rastliny pred uhorkovými chrobákmi, je vysadenie pasce. Ako pasce výborne fungujú: tekvica Blue Hubbard a tarica (alyssum).
Ako ošetriť už napadnuté rastliny
Jednou z najlepších možností je použiť neemový olej. Neem olej je čisto prírodný organický pesticíd vyrobený lisovaním semien nimbovníka. Tento olej je vysoko účinný pri ničení chrobákov a mnohých iných škodcov od vošiek, cez strapky, molice, roztoče až po pásavku zemiakovú. Je neškodný pre opeľovače a predátorov a bezpečný pre ľudí i domáce zvery.
Pripravte si roztok z neemového oleja a vody podľa návodu na obale (zvyčajne dve čajové lyžičky neemového oleja na 4 litre vody, môžete pridať aj lyžičku olivového oleja, ktorý pomôže prilepiť zmes na listy rastlín) a postriekajte ním rastliny nielen zhora, ale aj zospodu. Mnoho škodcov sa skrýva na rubovej strane listov.
V prípade silnejšieho výskytu škodcov, opakujte znova za 7 až 10 dní a naďalej sledujte výskyt škodcov.
Sabína Zavarská
Zdroj: ldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com
Komentáre