Pestovanie bazalky určite zvládnete aj vy. Je to jednoduché, ale dodržte tieto zásady!
Bazalka je známa pre výrazne aromatické listy, ktoré sa používajú na dochutenie jedál stredomorských i ázijských kuchýň. Čerstvá bazalka je intenzívnejšia ako sušená a hotovým pokrmom dáva celkom nový rozmer chutí. Ak chcete mať po ruke zásoby čerstvých bazalkových listov, nie je nič jednoduchšie, ako pustiť sa do pestovania bazalky.
Bazalka – krátke zoznámenie
Bazalka pravá (Occimum basilicum) je jednoročnou rastlinou z čeľade hluchavkovité. Pôvodne pochádza z Indie, odkiaľ sa rozšírila do stredomorskej oblasti. S obľubou si na nej pochutnávali Egypťania, Gréci či Rimania. Bola považovaná za afrodiziakum, posvätnú rastlinu, symbol ochrany pred zlými duchmi a pripisovali sa jej viaceré liečivé účinky. Dnes je známe, že látky obsiahnuté v bazalke majú antibakteriálne a protizápalové účinky. Ako liečivá bylinka sa používa najmä pri problémoch s trávením a infekciách dýchacích ciest.
Bazalka rastie zo semien veľmi rýchlo. Dorastá do výšky cca 20 – 50 cm a vytvára husto olistený „krík“. Existujú desiatky rôznych kultivarov bazalky, ktoré sa od seba líšia predovšetkým listami a farbou kvetov. Bazalka môže mať listy lesklé a hladké, ale aj zvrásnené. Od krásne tmavozelených, až po atraktívne sýto fialové. Kvety bazalky sú biele alebo v odtieňoch fialovej. V chuťovom a aromatickom profile možno ucítiť náznaky citrusov, mäty, sladkého drievka či škorice. Ak radi experimentujete, pustite sa aj do pestovania sladkej bazalky, thajskej bazalky alebo citrónovej bazalky. Otvoria sa vám dvere k novým chuťovým zážitkom.
Ako pestovať bazalku na záhrade?
Pestovanie bazalky patrí k menej náročným a zvyčajne sa na prvýkrát vydarí i začínajúcim záhradkárom. Vo vhodných podmienkach sa bazalke všeobecne veľmi dobre darí a nevyžaduje špeciálnu opateru. Všetko začína zakúpením kvalitných semien bazalky.
- Semená bazalky vysadíme do výsevného substrátu, umiestnime na slnečný okenný parapet a pravidelne podľa potreby rosíme. Ideálnym termínom na výsev je marec – apríl, no priesady sa môžu dopestovať aj v neskorších termínoch. Bazalka totiž rastie veľmi rýchlo.
- Dopestované sadenice bazalky vysadíme do voľnej pôdy alebo do vonkajších kvetináčov až pri stabilne teplom jarnom počasí, kedy sú teploty vyššie ako 20 °C (nočné teploty by nemali klesnúť pod 10 °C).
- Bazalka obľubuje slnečné miesto chránené pred vetrom, dobre priepustnú pôdu so zapracovaným kompostom a pravidelnú zálievku k základom rastliny (nie na listy).
- Po aklimatizovaní a viditeľnom prírastku mladých listov môžeme pristúpiť aj k prvému zaštipovaniu, ktoré podporí rozvetvovanie hlavných stoniek a bohatšiu stavbu rastliny.
- Na vhodne zvolenej pozícii a pri pravidelnej zálievke vydrží bazalka na záhone až do príchodu mrazov (pri kontakte s chladom bazalka sčernie). Prvé listy môžeme zozbierať už niekoľko týždňov po vysadení. Aby rastlina neustále vytvárala listy výraznej arómy, musíme obmedziť jej kvitnutie a následnú tvorbu semien. Dosiahneme to opakovaným skracovaním vrcholových výhonkov. Čerstvé listy bazalky použijeme v kuchyni podľa potreby.
Ako pestovať bazalku v kvetináči?
Ak príde reč na kvetináčové bylinky, mnohí si v momente spomenú na bazalku predávanú v supermarketoch. Zrejme by sa nenašiel mesiac v roku, kedy by v prepravkách chýbala. To znamená jediné – ak aj nemáte záhradu, čerstvé listy bazalky poľahky získate z bazalky pestovanej v kvetináči. Môžete si zadovážiť buď hotovú rastlinu alebo si bazalku vypestovať zo semien.
- Pre kvetináčovú bazalku je ideálne teplejšie miesto bez prievanu – napríklad na slnečnom okennom parapete v kuchyni.
- Bazalke vyhovuje výživný substrát.
- Je citlivá na opakované preschnutie, z ktorého sa už nemusí spamätať. Zároveň však musí byť nádoba dobre odvodnená, lebo bazalka nesmie dlhodobo stáť vo vode.
- V pravidelných intervalov jej doprajeme dávku univerzálneho hnojiva na izbové rastliny alebo priamo hnojivo na bylinky.
- Nezabúdame na zastrihávanie vrchných listov, ktoré obmedzí kvitnutie a tvorbu semien.
Bazalka a jej chutné využitie v kuchyni
Bazalka je neodmysliteľnou súčasťou talianskych cestovín, pizze aj šalátu Caprese. Výborne dochutí zeleninové krémové polievky a omáčky s paradajkami. Použiť sa dá dokonca do osviežujúcich zeleninových smoothie či pri príprave domáceho bylinkového masla. Široko používaná je v thajskej, vietnamskej a kambodžskej kuchyni, kde je súčasťou kari či rôznych pokrmov s kuracím mäsom, tofu i morskými plodmi.
Veľmi obľúbeným dochucovadlom cestovín a šalátov je bazalkové pesto. Jeho príprava nie je náročná, výsledok však presvedčí aj náročné jazýčky.
Na bazalkové pesto budeme potrebovať:
- 150 g čerstvých listov bazalky
- 70 g píniových orieškov
- 70 g parmezánu
- 5 strúčikov cesnaku
- 300 ml olivového oleja
- 2 g soli
Ako pripraviť bazalkové pesto?
- Listy bazalky umyjeme a osušíme. Parmezán nastrúhame najemno, strúčiky cesnaku prelisujeme a píniové oriešky osmažíme dozlatista na troche olivového oleja.
- Na vytvorenie správnej konzistencie budeme potrebovať mažiar alebo mixér s nožíkmi. Bazalku, oriešky, cesnak, parmezán, soľ a menšie množstvo olivového oleja dáme spolu do nádoby a rozmixujeme na hladkú kašu. Ak je pesto husté, prilievame podľa potreby olivový olej.
- Hotové pesto naložíme do čistého skleneného pohára (napríklad menší zavárací pohár). Približne 1 centimeter od hrdla ponecháme medzeru, ktorú dolejeme čistým olivovým olejom. Pohár uzatvoríme vekom a hotové bazalkové pesto odložíme do chladničky. Nevyžaduje sterilizovanie.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre