pestovanie citrusov v kvetináčoch
Zdroj: istock.com

Tajomstvá skúsených pestovateľov: Ako na citrusy v kvetináčoch?

Pestovanie citrusov dnes prežíva renesanciu. Avšak aktuálne trendové pestovanie citrusových rastlín nie je ani zďaleka novodobým fenoménom. Je oživením starej tradície, ktorá pochádza zo sedemnásteho storočia. Viete, čo je najdôležitejšie pri pestovaní citrusov?

Pohľad do histórie

Začiatkom 17. storočia sa stalo pestovanie citrusov nielen zábavou, ale nevyhnutnou súčasťou majetku bohatých šľachticov. Európska aristokracia pôvodne dovážala citrusové plody z Ázie, a tak pestovanie citrusov v skleníkov a v interiéroch malo špeciálnu hodnotu. Najintenzívnejšie sa tomuto exotickému koníčku venovali Francúzi a Angličania vo viktoriánskej ére. Citrusové rastliny nepestovali len pre plody, ale aj na okrasu – záhradníci šľachticov z nich vytvárali komplikované štruktúry a pestovali ich v honosných kvetináčoch.

pestovanie citrusov v kvetináčoch
Zdroj: istock.com

Čo potrebujeme vedieť predtým, ako začneme s pestovaním citrusov

Vyberajte si menšie odrody

Klasické prírodné odrody nie sú vhodné pre pestovanie v našich podmienkach, a už vôbec nie v kvetináči či v kontajneri. Potrebujú iné podnebie a navyše, dokážu vyrásť do neuveriteľných výšok. Menšie citrusy si vypestujeme v kvetináčoch podstatne jednoduchšie. Väčšina amatérskych pestovateľov začína pestovaním citrónov a limetiek. A to najmä preto, že sú užitočné i vtedy, keď sa vám ich nepodarí dopestovať do dokonalej zrelosti. Za zmienku tiež stoja mandarínky Satsuma, najmä odroda Owari.

Použite veľkú nádobu a kvalitnú ornú pôdu

Počas prvého roka môžete citrus pestovať v menšej 23-litrovej nádobe, ale po roku ho treba presadiť do nádoby s obsahom najmenej 70 litrov (ideálne až 100 litrov). Pomôžte si malou plošinkou na kolieskach, na ktorú kvetináč položíte – budete ho môcť ľahko presúvať podľa podmienok na pestovanie. Väčšinu pôdy v kvetináči vymieňajte každé dva alebo tri roky. Tak zabezpečíte rastlinám trvalé zdravie. Jednoducho odstráňte hlinu pri koreňoch, väčšinu pôdy z kvetináča vyberte, koreň prepláchnite tečúcou vodou a rastlinu znovu zasaďte do novej výživnej pôdy.

pestovanie citrusov v kvetináčoch
Zdroj: istock.com

V lete vonku, po ochladení vo vnútri

V lete sa bude citrusu dariť na balkóne, terase, na záhrade, ale na jeseň už musíme byť opatrní. Keď v predpovedi počasia zaznamenáte prvé mrazy, presuňte citrusy do slnečných miestností, ideálne k oknu alebo balkónovým dverám. Najstudenšie mesiace by ste ich mali mať v interiéri, zvyšné môžu byť vonku. Pripravte sa na to, že plody, ktoré časť roka trávia v interiéri a časť vonku dozrievajú pomalšie. Kým z kvetných pukov vyrastie zrelé ovocie môže trvať aj 18 mesiacov.

pestovanie citrusov v kvetináčoch
Zdroj: istock.com

Ako zalievať a hnojiť citrusy?

Vždy, keď sú vrchné 2-3 centimetre pôdy suché, citrusy opäť zalejte. Raz za sezónu ich „prikŕmte“ hnojivom určeným špeciálne pre citrusové plody. Keď sú rastliny v interiéri, postrekujte listy každých pár dní odstátou vodou. Proti pavúkovitým roztočom, ktorými často citrusy trpia, použite jednoducho sprchu alebo umyte listy pod tečúcou vodou, prípadne očistite vlhkou špongiou s prídavkom saponátu na riad.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.