Brusnica pravá

brusnica prava

Vždyzelené, rýchle rastúce kry dosahujúce výšku max. 40 cm, kvitnú a rodia dvakrát do roka. Priemer gulatých, svetločervených plodov, môže dosiahnuť až 1 cm. Bobule majú mimoriadne jemnú chuť, ich konzumácia je teda možná aj v surovom stave. Ako príloha sa výborne hodí k divine, hydine a syrom.

Na záhrade alebo v nádobe, skupinovo alebo ako solitér – v každom prípade poskytuje krásny pohlad, hlavne v období, ked spomedzi oválnych, lesklých tmavozelených listov vykukujú cervené bobule. V lete zdobia ker jemnoružové kvety zvoncovitého tvaru. Zrelé a zelené plody sa vyskytujú na rastline aj súcasne. Prvé kvitnutie môžete ocakávat v máji až júni, druhé v júli až auguste. Brusnica obsahuje velké množstvo pektínu, vitamínu C, minerálnych látok a druhotné rastlinné látky. Pri konzumácii v čerstvom stave podporuje trávenie. Listy a bobule pomáhajú pri liečbe infekcií močových ciest, znižujú hladinu cholesterolu a zmierňujú reumatické ochorenia.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.