brusnica prava

Brusnica pravá

Vždyzelené, rýchle rastúce kry dosahujúce výšku max. 40 cm, kvitnú a rodia dvakrát do roka. Priemer gulatých, svetločervených plodov, môže dosiahnuť až 1 cm. Bobule majú mimoriadne jemnú chuť, ich konzumácia je teda možná aj v surovom stave. Ako príloha sa výborne hodí k divine, hydine a syrom.

Na záhrade alebo v nádobe, skupinovo alebo ako solitér – v každom prípade poskytuje krásny pohlad, hlavne v období, ked spomedzi oválnych, lesklých tmavozelených listov vykukujú cervené bobule. V lete zdobia ker jemnoružové kvety zvoncovitého tvaru. Zrelé a zelené plody sa vyskytujú na rastline aj súcasne. Prvé kvitnutie môžete ocakávat v máji až júni, druhé v júli až auguste. Brusnica obsahuje velké množstvo pektínu, vitamínu C, minerálnych látok a druhotné rastlinné látky. Pri konzumácii v čerstvom stave podporuje trávenie. Listy a bobule pomáhajú pri liečbe infekcií močových ciest, znižujú hladinu cholesterolu a zmierňujú reumatické ochorenia.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje