Múrik ako súčasť skalky

Múrik ako súčasť skalky

Múrik predstavuje dekoračný prvok, ktorý sa spája predovšetkým so skalkou. Môže mať rôznu podobu, no vzhľadovo sa prispôsobuje viacerým faktorom, napr. veľkosti a charakteru skalky. 

Takýto múrik nie je nutne viazaný na skalku. Prakticky môže byť umiestnený kdekoľvek v záhrade, kde bude pôsobiť vkusne, no tak, aby vynikla jeho jedinečnosť.

Ako pri výsadbe, aj pri umiesťovaní dekoračných prvkov je základom priestor. Vhodne vybrané miesto podčiarkne celkovú jednoduchosť a krásu múrika. Spravidla by mal byť umiestnený na slnečnom mieste, a to z toho dôvodu, že sa k nemu vyberajú také rastliny, ktorým takéto stanovište vyhovuje.

Ide predovšetkým o rastliny zo skupiny skalničiek, napr. skalnica, rôzne druhy rozchodníkov, flox, delosperma, lomikameň, ale taktiež sa dá použiť aj pakost alebo balónovec. Nie je vylúčené využiť aj tieňomilnú rastlinu, akou je napr. mach, ale túto skutočnosť treba zohľadniť aj pri výbere stanovišťa.

Na výstavbu múrika sa dajú použiť zvyškové kamene, ktoré vám ostali napr. zo zakladania chodníka (nášľapné kamene). V tomto prípade sú vhodné kamene s väčším priemerom. Veľkosť a tvar sú individuálne. Pekne pôsobí aj klasický rovný múrik. Ideálne sú také kamene, ktoré nie sú veľmi ostré.

Z kameňov vytvorte lem (obdĺžnik), tak, aby vám vznikli štyri strany (predná, zadná, ľavá a pravá). Pre väčšiu stabilitu je ideálne hneď od začiatku ukladať vedľa seba po dva kusy. Kameň môžete umiestniť aj dovnútra, no snažte sa vnútrajšok ponechať voľnejší (vzdušnejší), aby sa tam dala vysadiť aj väčšia rastlina (napr. balónovec).

Múrik nemusí byť nutne súmerný ani mať rovnako dlhé strany. Pokojne môžete vytvoriť aj previsy. Práve pod ne je vhodné umiestniť mach, ktorý tak bude chránený pred slnkom.

Dovnútra múrika sa hodí už spomínaný balónovec a pakost. K okrajom je ideálne sadiť rozchodníky, ktoré vytvoria previs. Do vzniknutých škár možno vysadiť skalnicu, keďže je nenáročná na priestor.

Takto vysadený múrik si vyžaduje pravidelnú zálievku. V prípade potreby je vhodné doplniť zeminu. Okolo múrika pekne vyniknú okrúhle kamene, prípadne mulčovacia kôra.

Text a foto: Tatiana Plešová

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.