Lišaj marinkový v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Zoznámte sa so slovenským kolibríkom! Videli ste ho už aj vo vašej záhrade?

Lišaja marinkového je zaujímavé pozorovať. Chvíľu môžete mať pocit, že sa pozeráte na drobného kolibríka, po priblížení však mnohí inštinktívne urobia krok späť pre obavu z uštipnutia. Lišaj marinkový nepatrí medzi vtáky ani k bodavému hmyzu. V skutočnosti je to motýľ netradičného vzhľadu, ktorý sa rád opätovne vracia do rozkvitnutých záhrad.

Lišaj marinkový – „slovenský kolibrík“ s jedinečným štýlom lietania

Lišaj marinkový (odborný názov Macroglossum stellatarum) si pre svoju nápadnú podobnosť s kolibríkom vyslúžil prezývku „slovenský kolibrík“. Kým s kolibríkom by ste sa v slovenskej záhrade ani vo voľnej prírode prirodzene nestretli, lišaja marinkového môžete od jari až do druhej polovice jesene pozorovať bez veľkého pátrania.

Pozornosť púta zaujímavým vzhľadom a jedinečným spôsobom lietania. Zavalité, jemnými chĺpkami pokryté telo dopĺňajú dva páry krídel. Prvý pár krídel je šedohnedý, druhý pár krídel oranžovej farby. Celkový priemer krídel je 4,5 – 5 cm.

Lišaj marinkový v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Počas letu dokáže lišaj marinkový mávať krídlami až 80 krát za sekundu, čo je frekvencia kmitania veľmi podobná skutočným kolibríkom (50 – 80 krát za minútu). Krídla sú tak počas letu sotva postrehnuteľné. Viete o ich prítomnosti, no všimnúť si ich detaily je prakticky ľudským okom nemožné. Navyše, lišaj marinkový je výnimočne obratný letec – skvelo manévruje prostredím, rýchlo mení smery a vie „zastať“ aj vo vzduchu na mieste. Ak sa pri jednej rozkvitnutej levanduli naraz ocitnú včely, čmeliaky a lišaje marinkové, prvé dva menované budú pri lišajoch pôsobiť až ťažkopádne.

Kde lišaj marinkový žije?

Lišaj marinkový sa vyskytuje takmer v celej Európe s výnimkou chladných severných oblastí. Jeho najväčší výskyt je v strednej a južnej Európe. Vídať ho nielen na rozkvitnutých slnečných lúkach a stráňach, ale aj vo vidieckych záhradách a v mestských parkoch. Prirodzene vyhľadáva teplejšie miesta chránené pred silnými vetrami.

Lišaj marinkový v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Čím sa lišaj marinkový živí?

Potravou pre lišaja marinkového je nektár z kvetov. Vzhľadom na štýl lietania má pomerne vysokú spotrebu energie a denne musí navštíviť stovky kvetov. Uprednostňuje kvety trubicovitého tvaru, do ktorých bez problémov ponorí dlhý cuciak. K tomuto nektáru sa iné druhy hmyzu dostanú len málokedy, preto má istotu, že neobíde naprázdno. Do záhrady ho dokáže prilákať budleja, trúbkovec, verbena, levanduľa, orlíček, ale aj petúnie a na jar aromatický orgován.

Ako vyzerajú húsenice lišaja marinkového?

Húsenice lišaja marinkového splývajú so zeleným prostredím, no dajú sa postrehnúť vzhľadom na väčšiu veľkosť (5 – 6 cm). Pre húsenice z čeľade lišajovitých (Sphingidae) je typický prítomnosť nápadného rohu na konci tela. V prípade lišajov marinkových má hrot modrastú farbu so žltou špičkou.

Húsenica lišaja marinkového
Zdroj: shutterstock.com

Je lišaj marinkový nebezpečný?

Nie, lišaj marinkový nie je pre ľudí nebezpečný. Nebodá, neštípe, prítomnosť človeka rýchlo zaznamená a ešte rýchlejšie sa mu vyhne. Ak sa však pri záhone s kvetmi postavíte v kvetovanej blúzke a v opare sladkého parfumu, je možné, že okolo vás v tesnej blízkosti pre kontrolu rýchlo presviští

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.