
Riziko pre tuje a borievky už aj v našom regióne! V máji začína najväčšia aktivita mimoriadne nebezpečného škodcu
Púta pozornosť jedinečným vzhľadom a dostal i vznešené meno. Z prítomnosti krasoňa borievkového však nebudete mať radosť. Tento drahokamovo lesklý chrobák pácha posledné roky na tujách a borievkach obrovské škody, voči ktorým je takmer každý zásah vopred prehratým bojom. Ako krasoňa borievkového rozpoznať? Ako sa jeho činnosť prejavuje na okrasných drevinách?
Galéria
Hnednutie tují a ich postupné vysychanie má hneď niekoľko príčin. Môže to byť zlá pozícia, vek drevín, nedostatok vody, nevyhnutných živín, no i činnosť širokého zástupu škodcov z hmyzieho sveta. Medzi nimi sa ako nový prírastok „vyníma“ krasoň borievkový.
Ako krasoňa borievkového rozpoznať?
Krasoň borievkový (lat. Lamprodila festiva) patrí medzi teplomilné druhy hmyzu. Má oválny tvar, dorastá do veľkosti 8 – 13 mm a neprehliadnuteľným ho robí jeho kovový lesk v modrozelených odtieňoch. Hruď a krovky zdobia výrazné tmavomodré škvrny. Ide o hmyz, ktorý dokáže lietať. Najviac aktívny je v máji a júni, kedy nastáva obdobie párenia a dospelé chrobáky vychádzajú zo svojich úkrytov.
Krasoň borievkový pochádza pôvodne z oblastí južnej Európy, kde napáda predovšetkým borievky obyčajné. Vplyvom rastúcich teplôt v strednej Európe a v nemalej miere aj následkom dovozu exotickejších teplomilných druhov drevín, sa tento lesklý hmyz dostal aj do našich končín. Okrem borievok sú činnosťou jeho lariev ohrozené aj cyprusy, cyprušteky a tuje. Samičky krasoňa borievkového totiž kladú vajíčka do prasklín v kôre drevín, kde sa z vajíčok liahnu larvy. Ich vývin trvá dva až štyri roky a za ten čas vyžierajú v dreve stromov hlboké diery a rozsiahle chodbičky. Larvy môžu byť dlhé až 20 mm. Napadnuté stromy sú po aktivite lariev častokrát nezvratne poškodené. Hnednú, vysychajú a odumierajú.
Ako proti krasoňovi borievkovému zakročiť?
Odpoveď na túto otázku zrejme nepoteší žiadneho nadšeného záhradkára. Na tento hmyz totiž nie je zatiaľ autorizovaný žiadny chemický prípravok, ktorý by vykazoval vysokú účinnosť.
Keďže sa krasoň borievkový v štádiu lariev nachádza niekoľko rokov, dáva význam preventívne umiestnenie žltých lepových doštičiek okolo okrasných drevín počas jarných mesiacov a začiatkom leta. V tomto období sa totiž dospelé krasone pária a s veľkou pravdepodobnosťou budú samičky vyhľadávať vhodné miesto pre potomstvo. Ak sa dospelé jedince nalepia na lepové doštičky, budete mať jasnú informáciu o hroziacom riziku.
Postihnuté tuje
Čo s napadnutými drevinami?
Už jedna napadnutá tuja môže byť záhubou pre ostatné okrasné dreviny. Ak nezaberá doplnenie živín, častejšie polievanie ani insekticídne prípravky, dlho s rozhodovaním nečakajte. Napadnuté dreviny zo záhrady odstráňte. Nepatria však ani do kompostu, skadiaľ by niektoré jedince tohto hmyzu mohli uniknúť. Skončiť by mali v spaľovni.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre