ako ochranit ruze pred skodcami
Galéria (7)

Ako ochrániť ruže pred škodcami

Ruže patria k najkrajším kvitnúcim záhradným drevinám, žiaľ, často sú na jedálnom lístku niektorých živočíšnych škodcov. Takisto ich treba chrániť aj proti rôznym ochoreniam. Čo robiť, aby naše ruže prežili inváziu chorôb a škodcov?

Galéria

Oskoruša
choroba, cibuľa
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup

Hubové choroby

Majitelia ruží sa často stretávajú s hubovými ochoreniami, ktoré postihujú tieto kvety. Medzi najrozšírenejšie patria múčnatka, čierna škvrnitosť a hrdza ružová.

Vošky na mladom ružovom výhonku

Hrdza ružová

Hrdzavá mozaika na listoch nás môže upozorniť aj na ďalšie často sa vyskytujúce ochorenie ruží – hrdzu ružovú. Opäť ju spúšťa vlhké a daždivé počasie. Ak proti nej nezasiahneme, môžu z rastliny opadnúť všetky listy.

Múčnatka

Toto hubové ochorenie vytvára sivasté povlaky nielen na listoch, ale aj pukoch a niekedy aj na stonkách. Múčnatka je najviac viditeľná na druhoch a kultivaroch ruží s nápadnými lesklými listami a stonkami. Ideálne podmienky na rozmach má najmä v období, keď je teplo a vlhko, napríklad na sklonku leta.

Čierna škvrnitosť

Najmä po chladných a daždivých dňoch sa na ružiach vyskytuje čierna škvrnitosť. Na listoch vznikajú nápadné tmavé škvrny, ktoré postupne usychajú, a v dôsledku toho neskôr celá rastlina chradne. Na príčine môže byť aj napadané lístie z ruží, preto sa odporúča vždy na jeseň ho dôkladne odstrániť z okolia krov.

Pri čiernej škvrnitosti je dôležitý preventívny postrek v máji a júni. Napadnuté listy žltnú a opadávajú.

Živočíšni škodcovia

Veľmi časté sú na ružiach vošky. Neraz ich spoznáme podľa hojného výskytu na mladých stonkách, veľmi často tesne pod kvetným pukom. Útoky vošiek sú v niektorých rokoch intenzívnejšie a závisia aj od poveternostných podmienok – podporuje ich teplé jarné počasie. Ideálne je použiť chemické prostriedky alebo sa spoľahnúť na prirodzených nepriateľov vošiek, medzi ktorých patria napríklad lienky. Horúce a suché stanovištia sú rajom pre roztoče, k častým škodcom ruží patrí aj ­piliarka ­ružová, ktorá sa živí listami ruží. Spoznať ju možno podľa poskrúcaných listov. Nevyhnutné je zasiahnuť hneď po zistení prvých príznakov. Piliarka prezimuje v pôde v podobe lariev, dospelé jedince sa objavujú v apríli. Vtedy je najlepšie prvýkrát zasiahnuť proti piliarke.

Toto je dielo včely samotárky čalúnnice ružovej. Vyžraté časti listov jej slúžia na stavbu buniek pre potomstvo. Tento hmyz neničíme.

Potrebujú živiny

Kvitnutie ruží podporuje nielen slnečné miesto, ale aj prísun vlahy (najmä v horúcich a suchších dňoch), prevzdušňovanie povrchu pôdy a prísun živín. Používame špeciálne komplexné minerálne hnojivo na ruže v podobe granúl. Hnojivo aplikujeme na povrch pôdy a jemne ho zapracujeme motyčkou ešte pred začiatkom kvitnutia. Zhruba v polovici júla je zasa dobré prihnojiť ruže prípravkom s vyšším obsahom dusíka. Tu si treba dať pozor: nikdy neprihnojujeme úplne suchú pôdu. Nezabúdame ani na odstraňovanie buriny, ktorá môže ružiam odoberať vlahu a živiny. Záhony s ružami môžeme v tomto období namulčovať drvenou kôrou. –>

Ochranné opatrenia

Chemická ochrana

•  proti múčnatke
prípravky Dithane M 45, Baycor 25WP, Zato;
s postrekmi treba začať okamžite po zistení prvých príznakov

  proti čiernej škvrnitosti
prípravky Baycor 25 WP, Syllit 65, Dithane M 45, Novozir MN 80, Discus;
postreky treba opakovane robiť od konca mája

  proti hrdzi ružovej
prípravky Baycor 25 WP, Dithane M 45;
postreky treba robiť najmä v daždivom počasí aspoň v dvojtýždňových intervaloch

  proti voškám
prípravky Karate Zeon 5CS, Pirimor 50 WG, Calypso, Decis EW 50
  proti piliarke
prípravok Karate Zeon 5CS, Decis EW 50

Stanovište

Ružiam treba dopriať presne také stanovište, aké potrebujú – slnko, priepustnú a výživnú pôdu a dostatok vlahy. Porasty ruží určite nesmú byť prehustené.

Rezistentné kultivary

Ak nechceme pri pestovaní ruží používať veľa chémie, je lepšie investovať do rezistentných kultivarov.

Perenospóra ružová vytvára na listoch hnedožlté až fialovkasté škvrny. V prípade výskytu treba okamžite zasiahnuť, napríklad prípravkom Dithane M 45. foto: Dano Veselský

Môže sa zísť

Decis EW 50
Postrekový insekticídny prípravok vo forme emulzie je určený na reguláciu výskytu širokého spektra živočíšnych škodcov na mnohých plodinách a kultúrach. Prípravok je účinný proti kvetovke jabloňovej, piliarkam, obaľovačom a ostatným škodlivým húseniciam rôznych motýľov, ako aj proti voškám a ďalším cicavým a žravým škodcom. Proti húseniciam motýľov sa aplikuje na začiatku ich liahnutia.
Cena od 2,80 €, www.floraservis.sk, predáva bauMax, Hornbach

Text: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, Bayer, thinkstock.com , wikimedia.org
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje