Ako zrekonštruovať kúpeľňu
Galéria (7) Zdroj: iStock

Ako sme presúvali kúpeľňu v starom dome a čo sme sa pri rekonštrukcii naučili

Zhodnotili ste, že vám stará kúpeľňa zo 70. rokov už nevyhovuje? A neuspokojíte sa iba s rekonštrukciou, ale rovno sa rozhodnete ju presunúť? Tak ste na správnom mieste, pretože presne takúto rekonštrukciu máme za sebou a poradíme vám, ako na to.

Galéria

Ako zrekonštruovať kúpeľňu
Búranie podláh v starej kúpeľni
Prebúranie podlahy
Inžinierske siete pred inštaláciou sadrokartónu
Odtok kondenzátu z elektrického bojleru so sifónom
Búranie starej kúpeľne

Nebojte sa veľkých zmien

Každá zmena si vyžaduje odhodlanie a rozhodnosť. Sťahovanie kúpeľne je náročné, pretože musíte myslieť na viac vecí. Pripravte sa na veľké množstvo prachu, sute, búrania, riešenie elektrických rozvodov, odpadu a vody, no konečný výsledok určite stojí za to. Len čo začnete búrať s búracím kladivom a zničíte prvý kus steny, už to nemôžete zvrátiť.

Plánujte dopredu

Skôr ako začnete s búraním, všetko si dobre premyslite. Na prestavbu interiéru síce nepotrebujete projekt, ale ak máte niekoho, kto vám poradí, určite sa poraďte. Rada sa bude týkať najmä napojenia inžinierskych sietí, teda spomínanej elektriny, vody a odpadu. V našom prípade sme mali tú výhodu, že v mieste, kde sme sa rozhodli presťahovať kúpeľňu, sa už jedna nachádzala, a to priamo pod ňou, na prízemí. Preto bolo jednoduchšie natiahnuť inžinierske siete, aj keď sa musela rozbúrať spodná kúpeľňa.

Búranie podláh v starej kúpeľni
Takto dopadla spodná kúpeľňa po tom, čo sme sa potrebovali dostať k pôvodnému odpadu a napojiť naň nové rúrky. | Zdroj: Bára Kocmánková

Mali by ste mať jasnú predstavu, kam chcete kúpeľňu presunúť, aké budú jej rozmery a kam nainštalujete jej vybavenie, najmä záchod, umývadlo, vaňu alebo sprchu, prípadne práčku a sušičku. Ešte pred renováciou je tiež dobré zadovážiť si obklady na stenu, okolo vane, podlahy aj samotného zariadenia. Čím skôr budete mať všetko k dispozícii, tým lepšie.

Vetranie a kúrenie

Nezabudnite na vhodné odvetrávanie a vykurovanie. Ak bude v kúpeľni okno, máte veľkú výhodu. Kúpeľňa bez okien potrebuje viac ako len otvorené dvere. Ideálne je zaobstarať si elektrický ventilátor, ktorého ústie môžete nasmerovať do nepoužívaného komína alebo do podkrovia.

V prípade vykurovania je možné sa úplne odstrihnúť od systému, ak kúrite napríklad plynom. Dnes sa už dajú zohnať lacné, ale efektívne elektrické rebríkové radiátory, ktoré nezaberajú miesto a ešte si na ne môžete povešať aj uteráky. Kúpeľňa vyžaduje dostatok vzduchu a tepla, v podstate je to najviac vykurovaný priestor v domácnosti.

Na týždeň k babičke alebo ku kamarátom

Plánovanie samozrejme zahŕňa aj to, že pravdepodobne budete niekoľko dní bez vody, čiže možnosti sa okúpať. Ak máte príbuzných alebo priateľov, u ktorých medzitým môžete využiť kúpeľňu, tak to máte jednoduchšie. Preto sa rekonštrukcie kúpeľní často realizujú počas prázdnin, keď môžu deti ostať u starých rodičov.

Kam dať suť a ďalší odpad?

Majte na pamäti, že pri búraní starej kúpeľne a stavaní novej budete potrebovať veľkokapacitný kontajner, ktorý stojí okolo sto eur. Zbúrali sme tri priečky, robili sme drážky v stenách a časť podláh. Kontajner sme naplnili za 4 dni.

Nezabudnite, že materiál z búrania musíte triediť. Do kontajnera patrí omietka, tehla, hlina, piesok, ale aj kachličky a môžete tam hodiť aj umývadlo a záchod. Určite do neho nedávajte sklo, drevo, plastové rúry ani kov. Tie patria do triedeného odpadu. Suť totiž šofér odváža priamo na skládku, nie na zberný dvor.

Tip

Všetko kovové vrátane liatinovej vane naložte zvlášť a odvezte do zberu. Ak odpadu z tohto materiálu máte veľa, môžete si privyrobiť pár desiatok eur.

Neočakávané problémy sú bežné

Až začnete kopať do podlahy a navyše na poschodí starého domu, očakávajte všelijaké ťažkosti. My sme napríklad narazili na drevený trám. Našťastie sa nám pred ním podarilo vybúrať dostatočný priestor pre všetky rúrky.

Ďalším problémom boli krivé steny, strop a podlaha. To sa dá vyrovnať nivelizovaním, ale strop a steny sa rekonštruujú horšie, najmä pri stavaní priečok a aplikovaní obkladov. V našom prípade boli steny v takom zlom stave, že sme sa rozhodli pred ne navŕtať hliníkové profily a sadrokartón.

Prebúranie podlahy
Pri prebúraní podlahy na poschodí sme narazili na trám. | Zdroj: Bára Kocmánková

Drážky dostatočne hlboké

Ak vŕtate alebo vykopávate cesty technickej siete, urobte ich dostatočne hlboké a široké. Do jednej drážky pôjde viac rúrok, minimálne tri (samotný odpad, teplá a studená voda). Niekde sa rúrky prekrývajú, ak máte k dispozícii kotol na ohrev vody, ktorý chcete umiestniť mimo kúpeľňu, musíte sa do danej miestnosti tiež prebúrať cez stenu. Kondenzátor nezabudnite tiež pripojiť k odpadu.

Dimenzovanie inžinierskych sietí môže byť pre laikov problém. Rovnako ako pri rekonštrukcii elektriny, aj tu si drážky vysekáte sami, ale ak nemáte dostatok skúseností, prenechajte napojenie rúrok na vodára.

Tip

Odtokové rúry musia mať určitý sklon, aby sa neupchávali a voda odtekala do kanalizácie. Ideálny sklon od zariadenia je 2 až 3 cm na meter dĺžky.

Inžinierske siete pred inštaláciou sadrokartónu
Výsledná podoba inžinierskych sietí pred inštaláciou sadrokartónu. | Zdroj: Bára Kocmánková

Hydroizolácia chráni kúpeľňu pred vlhkosťou

Hydroizolácia v kúpeľni je absolútnym základom. Je to vodotesný náter, ktorý chráni steny pred zatekaním vodou z rôznych škár. Aplikuje sa v dvoch vrstvách s odstupom 24 hodín. Hydroizoláciu nanášajte na podlahu, steny aj do všetkých rohov, kde je umiestnená vaňa alebo sprcha, umývadlo a záchod. V prípade vane naneste náter aj 2 metre nad jej okraje, pretože len čo sa v nej budete sprchovať, voda vystrekne pomerne vysoko.

Odtok kondenzátu z elektrického bojleru so sifónom
Odtok kondenzátu z elektrického bojleru so sifónom, ktorý zabraňuje úniku zápachu. | Zdroj: Bára Kocmánková

Zabudovanie vane

Máme pre vás radu k zabudovaniu vane. Nestavajte ju len na nožičky, pre istotu jej konce podložte tehlami. Tak zaistíte dokonalú stabilitu. Nožičky vane potom nastavíte už len podľa podlahy, prípadne niektorú z nich iba podložíte nejakým tvrdým materiálom. Medzi sifónom a podlahou vynechajte dostatočnú medzeru, najlepšie 5 alebo 8 centimetrov.

Obklad steny vane sa najčastejšie robí z tenkých tvárnic. Vďaka tomu môžete potom položiť dokonale rovné obklady.

Niektorí vaňu zabudujú pár centimetrov do steny, niektorí ju k stene len prisunú kovovými podperami. Tam, kde sa vaňa dotýka steny, možno použiť molitanový pás alebo sanitárny silikónový tmel.

Čo zvládnete urobiť sami?

Pre istotu pripomíname, čo môžete pri rekonštrukcii kúpeľne teoreticky urobiť svojpomocne:

  • búranie,
  • sekanie drážok a výkop odpadu,
  • pripevnenie profilov a sadrokartónu,
  • stavbu priečok z tvárnic,
  • zasadrovanie elektrických káblov,
  • aplikáciu hydroizolácie,
  • nivelizovanie podlahy,
  • omietkovanie,
  • inštaláciu obkladov a dlažby,
  • inštaláciu a napojenie vane, umývadla, záchoda a ďalšieho vybavenia.

Čo je lepšie nechať na odborníka:

  • vodoinštalatérske a elektrikárske práce,
  • aplikáciu obkladov, ak je to zložitejšie,
  • čokoľvek, na čo si jednoducho sami netrúfate.
Búranie starej kúpeľne
Stará kúpeľňa je minulosťou. | Zdroj: Bára Kocmánková

Kúpeľňou to nekončí

Buďte pripravení na to, že v prípade búrania pôvodnej kúpeľne musíte novú miestnosť dať do poriadku. To znamená nielen upratať, ale aj opraviť podlahu, steny, prípadne strop. V našom prípade sme na miesto kúpeľne postavili novú kuchyňu.

Otáznou je aj elektrina. Ak ju ťaháte z rozvodnej skrinky z prízemia, musíte sa presekať do kúpeľne na poschodí. Alebo môžete pristúpiť ku kompletnej rekonštrukcii elektriny na celom poschodí s novým rozvádzačom.

Celková prerábka kúpeľne je, samozrejme, lacnejšia a menej náročná, než ju presúvať na nové miesto, ale veríme, že vám naše rady v oboch prípadoch pomôžu.

Text a realizácia: Bára Kocmánková
Foto: istock.com, Bára Kocmánková

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.