Ako ochrániť rastliny pred najčastejšími záhradnými škodcami
Aj v tej najudržiavanejšej záhrade sa z času na čas objavia nevítané živočíchy, ktoré môžu napáchať menšie či väčšie škody a zmariť tak naše úsilie. Základom boja proti nim je ostražitosť. Na svoju prítomnosť obvykle viditeľne upozornia.
Galéria
Slizniaky a slimáky
Nájdeme ich asi v každej záhrade. Obľubujú vlhké a tienisté miesta, vyhľadávajú husté a zanedbané porasty, kopy dreva, nekosené trávniky, vysokú burinu, okolie zarastených jazierok či prehustené záhony. S obľubou sa zdržujú okolo kompostu, aj preto je vhodné umiestniť ho ďalej od záhonov. Vyhovuje im mokrá pôda, preto nie je dobré zalievať celé záhony, ale zavlažovať rastliny len ku koreňom. Slizniaky obžierajú rastliny aj vo vegetačných nádobách, hlavne tie mladšie. Aktívne sú vo večerných hodinách.
Likvidácia: použitie špecializovaných nástrah, rozsypanie drvených vaječných škrupín na kritických miestach, pivové pasce, popol, kávová usadenina, zemiakové šupky, výsadba aromatických byliniek, ručný zber
Mravce
Aj keď možno mravce nie sú až také škodlivé, nepríjemné sú ich hniezda – mraveniská. Tie často budujú napríklad v skalke, štrkovom záhone či v okolí niektorých kobercovitých rastlín (napríklad trávničiek). Ak nezasiahneme hneď, vytvoria ďalšie hniezda. Nájsť ich možno aj v okolí črepníkov a záhradných plastík, prípadne v štrbinách vydláždených plôch. Veľakrát ich môžeme vidieť aj pochodujúcich po kmeni stromov, napríklad na okrasných vŕbach.
Likvidácia: použitie špecializovaných nástrah vo forme granúl či gélu, biocídne prípravky, sóda bikarbóna, sušené droždie, ocot, soľ, lepové pásy na kmene stromov, špeciálne insekticídne kriedy, výsadba aromatických rastlín, zelerová vňať a výluh
Vošky
Tieto drobné živočíchy ohrozujú množstvo okrasných rastlín tým, že cicajú ich šťavy. Spôsobujú deformácie listov, pukov, výhonkov aj kvetov, vyskytujú sa aj na rube listov. Škodia priamo – cicaním alebo nepriamo – pomáhajú prenášať ochorenia, napríklad rôzne černe. Tie sa často uchytia vďaka lepkavému výlučku vošiek – medovici. Rastliny napadnuté voškami rastú pomalšie, ich listy sú žlté, zasychajúce, prípadne opadávajú, rastliny sú menšie, viditeľne choré. Vošky sú viditeľné okom. V našich záhradách sa vyskytuje viacero druhov a tieto môžu byť rôzne sfarbené. Obvykle ich nájdeme vo veľkých kolóniách. Mimoriadne rýchlo sa rozmnožujú a bez problémov dokážu v našich záhradách aj prezimovať vo forme vajíčok. Vo veľkom sa vyskytujú na ružiach, ale aj iných okrasných drevinách, napríklad na kaline, pajazmíne či tavoľníkoch.
Likvidácia: prirodzení predátori, insekticídne prípravky (BI 58 EC, Decis EW 50), výluhy z tabaku, rajčiakovej vňate alebo vratiča, mechanicky – odstrihnutím poškodených výhonkov
Roztočce
Roztočce patria medzi pavúkovce a voľným okom sú málo viditeľné. Ich výskyt nám signalizuje množstvo striebristých, hnedastých alebo žltých drobných škvrniek na vrchnej strane listov. Pri bližšom pohľade môžeme nájsť i jemné pavučinky. Tie sú viditeľné aj v pazuchách listov a okolo stoniek. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s roztočcom chmeľovým, ktorý sa ľudovo nazýva červený pavúčik. Rastlinám škodí tým, že z nich cicia šťavu, vždy zospodu listov. Veľakrát si tohto škodcu prinesieme s rastlinou zo záhradníctva, preto je dôležité rastliny dôkladne prezerať. Aj v tomto prípade dochádza k viditeľnému zníženiu estetickej hodnoty. Rastliny chradnú, žltnú, usychajú a opadávajú im listy. Tento škodca postupuje od starších listov k mladším. Postupne dokáže zlikvidovať celú rastlinu. Roztočce sa rýchlo rozmnožujú, najmä v suchom a teplom počasí. Čím je chladnejšie a vlhkejšie, tým je ich menej. Vyskytujú sa v skleníkoch a počas horúceho leta aj medzi letničkami na záhonoch, ktoré sú málo zavlažované. Platí to však aj pre rastliny vo vegetačných nádobách.
Likvidácia: postrekovanie vodou počas dňa, použitie prirodzených predátorov (dravé roztoče), ekologické prípravky na báze oleja (napríklad Biool), chemický postrek (napríklad Apollo 50 SC, Vertimec 018 EC)
Strapky
Ide o malé cicavé škodce, ktoré spočiatku nie je ľahké identifikovať. Upozornia na ne až deformácie kvetov a kvetných pukov, ako aj výskyt nepekných bielych škvŕn na kvetných lupienkoch či striebristé škvrny na listoch. Pri podrobnejšom skúmaní možno nájsť aj kôpky čierneho trusu. Strapky môžu prenášať aj niektoré virózy. Potom je už lepšie zlikvidovať napadnuté rastliny. Strapky poškodzujú kvitnúce rastliny, napríklad gladioly či klinčeky. Z balkónových rastlín sa môžu vyskytnúť v porastoch muškátov, petúnií či begónií. Môžeme proti nim zasiahnuť aj preventívne pri zakladaní kvetných pukov v rizikových zónach, ideálne je postrek viackrát zopakovať (v rozpätí 4 až 5 dní). Rozmnožujú sa v teplom a suchom počasí a obvykle napadnú slabšie rastliny, málo zalievané a menej prihnojované.
Likvidácia: žlté lepové doštičky, chemický postrek (Vertimec 018 EC, Karate Zeon 5 CS, BI 58 EC), biologická ochrana
Molice
Sú nebezpečným cicavým škodcom. Vyskytujú sa vo veľkých kolóniách. Ľudovo sa molice nazývajú biele mušky a pri dotyku napadnutých rastlín sa rýchlo rozletia do okolia. Napádajú hlavne zeleninu, no nájsť ich môžeme aj medzi okrasnými rastlinami v skleníkoch, na záhonoch a vo vegetačných nádobách. Molice vylučujú lepkavú medovicu, ktorá je živnou pôdou pre rozvoj hubových či vírusových ochorení. Obvykle ich nájdeme na spodnej strane listov. Ak je napadnutie veľké, listy postupne žltnú a opadávajú. Molice obľubujú sucho a teplo. Okrasným rastlinám hrozí napadnutie vtedy, ak ich pestujeme v blízkosti zeleniny, napríklad hlúbovín, prípadne ak sú kvetinové záhony zaburinené.
Likvidácia: chemický postrek s opakovaním v krátkych intervaloch a s využitím aspoň dvoch rôznych prípravkov (Decis EW 50, Karate Zeon 5CS, Mospilan 20SP), biologická ochrana, použitie zriedených mydlových roztokov
Motýle sú krásnym doplnkom záhradného biosystému, no larvy motýľov škodia obžerom listov rastlín. Foto: thinkstock.com
Kto ešte škodí?
K často sa vyskytujúcim škodcom v okrasnej záhrade patria:
• nosánik ryhovaný
škodí na vavrínovcoch a rododendronoch, obžiera listy, je aktívny v noci
• piliarky
drobné larvy, požierajú listy ruží, prípadne sa listy charakteristicky skrúcajú do rúrok
• méra krušpánová
drobné larvy, spôsobujú typické lyžičkové deformácie listov krušpánu
• vijačka krušpánová
agresívne húsenice požierajúce listy, za pár dní dokážu zlikvidovať väčší ker
• kôrovnica smreková
vytvára hálkovité útvary na konárikoch smrekov
• štítnička borievková
na výhonkoch borievok sú belavé chumáče a povlaky, drevina rastie pomaly a klesá jej estetická hodnota
• lykokaz borievkový
spôsobuje usychanie konárikov tují, borievok a cypruštekov
dobrá rada
Okrasné rastliny treba pravidelne prehliadať a v prípade potreby okamžite zasiahnuť. Zbytočné odkladanie spôsobí väčšinou uhynutie rastliny.
Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com, Floraservis
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Biele musky tak tych som si uzil pri praci v Holandsku v skleniku s paradajkami /cca. 6 hektarov/ a my sme tam proti nim pouzivali zlte dosticky /vyhradne/ a iba pri velkom premnozeni sa pouzil postrek
nevidím dôvod prečo likvidovať mravce v záhrade. Sú to užitoční pomocníci. Ak nechcete vidieť ich mravenisko v skalke použite kamennú drvinu na zasypanie. Nájdu si iné miesto. Je známe, že mravce chovajú vošky. Urobte postrek proti voškám a mravce sa budú živiť inde, alebo inak.