Ochrana rastlín v záhrade

image 40566 25 v1

Najlepšou ochranou je prevencia. No častokrát ani ona už nepomáha. Niet sa čo čudovať. Vo svete, v ktorom už neplatia ani pranostiky našich predkov, už dávno nie je veľa vecí tak ako kedysi.

Dnes sú už celkom bežné nečakané výkyvy počasia, zvykli sme si na prudké striedanie teplôt, dlhotrvajúce suchá či, naopak, na mohutné dažde a povodne aj v našich končinách. Zmierili sme sa s tým, že prvý sneh napadne až na Vianoce a nie na Martina v prvej polovici novembra, ako boli zvyknutí naši predkovia, ktorí Martinovi prisúdili bieleho koňa. Narastá intenzita vysušujúceho prúdenia vzduchu a aj vietor je hádam silnejší ako kedysi. K zmenám klímy prirátajte zvýšený tlak patogénov, húb či hmyzích škodcov, ktorí sa dokážu na zhoršujúce sa podmienky adaptovať rýchlejšie ako rastliny. Výsledkom je taký súčet nepriaznivých faktorov, že bez účinnej a rýchlej pomoci nemôžeme očakávať bohatú úrodu. Ak už nebude inej cesty a budete musieť siahnuť po chemických prípravkoch, vyberajte aspoň také, ktoré nezaťažujú už beztak činnosťou človeka ťažko skúšanú prírodu. Tu je prehľad niektorých z nich.

Herbicídy

Sú prípravky na ničenie buriny. V porastoch rajčiakov, zemiakov či hrachu sa uplatní selektívny herbicíd Sencor® Liquid. Ide o pôdny a listový herbicíd s efektívnym a dlhodobým pôsobením – až 12 týždňov (podľa druhu pôdy, vlhkosti pôdy a teploty vzduchu). Prípravok má široké spektrum účinnosti. Aplikuje sa pred aj po vzídení buriny. Aplikácia je možná až do výšky rastliny 13 – 15 cm v porastoch zemiakov, mrkvy, rajčiakov.

Fungicídy

Sú prípravky, ktoré ničia takzvané nižšie huby, teda hubové ochorenia. Po vysadení zemiakov aktuálne využijete prípravok Infinito® SC. Ochráni zemiaky pred hubovými chorobami i plesňami. Spoľahlivo ochráni listy, stonky i hľuzy. Má vysokú dlhodobú účinnosť vo všetkých kľúčových fázach vývojového cyklu. Výborne účinkuje pri akýchkoľvek poveternostných podmienkach a je odolný aj proti zmytiu dažďom! Pôsobí preventívne aj liečebne.

PREVICUR® ENERGY – zelenina by ste mali použiť ako prvý prípravok hneď na začiatku sezóny. Spoľahlivo ochráni mladé priesady pred najčastejšou chorobou – padaním klíčiacich rastlín. Ochránite ním hlavne plodovú zeleninu, ako sú uhorky, rajčiaky, paprika či baklažán, ale aj mnohé hlúboviny proti pôdnym a listovým chorobám, ktoré spôsobujú pravé plesne (Oomycetes) a huby z rodu Pythium. Účinkuje preventívne a vyznačuje sa dlhodobým účinkom. Dôkladne dezinfikuje pôdu a zaručí zdravé a silné priesady. PREVICUR® ENERGY – okrasné rastliny je kombinovaný systémový fungicíd určený na ochranu okrasných rastlín pred plesňami z rodu Oomycetes. Účinnú látku prijíma rastlina koreňmi aj nadzemnými časťami, v tomto prípade už po 30 minútach po aplikácii.

Insekticídy

Sú to prípravky na ničenie hmyzu. Decis AL/Decis Protech netreba predstavovať. Ide o známy insekticídny prípravok s kontaktným účinkom proti cicavým a žravým škodcom, ako sú vošky, vrtivky, pásavky, kvetovky a húseničky. Ochráni ovocie, zeleninu i okrasné rastliny. Má rýchly účinok, a to aj pri nízkych teplotách. Aplikuje sa celoročne.

DECIS® ALokrasné rastliny je insekticíd na priame použitie – bez riedenia. Obsahuje stabilizátory na dlhodobé a opakované použitie doma aj na záhradke, na balkónoch i v zimných záhradách. Kontaktné a okamžité pôsobenie proti voškám, húseniciam a ďalšiemu cicavému a žravému hmyzu.

DECIS® ALovocie, zelenina pôsobí na vošky, húsenice, méry, obaľovače a rôzne druhy chrobákov a lariev motýľov. Je účinný aj pri nízkych teplotách. Takisto ho netreba riediť, ale dá sa rovno použiť.

DECIS® PROTECHokrasné rastliny je insekticídny, kontaktný a požerový prípravok na ochranu proti škodcom okrasných rastlín. Ničí aj vijačku krušpánovú, má rýchly účinok a repelentné vlastnosti. Účinkuje aj pri nižších teplotách.

DECIS® PROTECHovocie, zelenina je insekticídny, kontaktný a požerový prípravok na ochranu proti škodcom ovocných drevín, zeleniny a jahôd. Ničí mandelinky, vošky, obaľovače a ďalší cicavý aj žravý hmyz.

NATRIA BARIÉRA PROTI SLIMÁKOM A SLIZNIAKOM

NATRIA bariéra proti slimákom a slizniakom je tvorená čisto prírodným ílovitým minerálnym materiálom.
Jeho špecifické vlastnosti pôsobia na slimáky a slizniaky dehydratačne. Po kontakte s týmto materiálom sa stiahnu späť a neprekročia vytvorenú bariéru. Aplikujte granuly okolo jednotlivých rastlín, malých záhonov alebo hrantíkov. NATRIA Bariéra je dažďu odolná. Pokiaľ už ochrana nie je potrebná, môžete granuly zapraviť do pôdy, kde zlepšujú štruktúru a pórovitosť zeminy. Bariéra je bezpečná pre človeka, domácich miláčikov aj voľne žijúce zvieratá. Je ideálna do malých záhrad.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteBalenie: 1,5 a 3 kg

MRAVCE

Mravce okrem domácností škodia aj v záhradách. Objavujú sa na jar veľmi skoro, hneď ako sa pôda dostatočne prehreje. Upravujú svoje staré kolónie, zháňajú potravu pre larvy.

Na kvitnúcich stromoch, najmä na ovocných, nahrýzajú kvetné puky. Veľmi často poškodzujú trsy jahôd. Vegetačné vrcholy, takzvané srdiečka, zanášajú zeminou. Listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú a na okrajoch často skučeravejú. Plody, ak sa vôbec vyvinú, sú zakrpatené, väčšinou však napadnuté rastliny nekvitnú. V ovocných záhradách mravce škodia podkopávaním koreňov ovocných stromov, zeleniny a okrasných rastlín, vynášajúc pôdu na povrch. Škodia aj tým, že na svojom tele a v zažívacom trakte roznášajú výtrusy moniliózy a iných hnilôb ovocia, navštevujú kolónie škodlivého cicavého hmyzu, najmä vošiek, lariev méry hruškovej, larvy aj samičky červov, predovšetkým puklice slivkovej. Olizujú ich sladké exkrementy a chránia ich pri tom pred ich prirodzenými nepriateľmi, najmä pred blanokrídlym hmyzom. Mravce majú veľmi dobre vyvinutý a citlivý čuch.

Účinné prostriedky proti mravcom

Tekutá nástraha

Nežiaduce mravce v budove ničí BAYER GARDEN – Gel na mravce®, čo je kvapalná insekticídna nástraha v tube. Zaberá na mravce (vrátane mravcov faraónskych) vyskytujúce sa v budovách alebo v ich najbližšom okolí. Nástraha je prijímaná ako potrava a zanášaná do hniezd. Pôsobí až 1 mesiac. Obsahuje Bitrex – horké činidlo, ktoré bráni necieľovým druhom, ako je pes, mačka či človek, skonzumovať nástrahu. Aplikuje sa celoročne.

Na výber sú aj ďalšie možnosti, ako je BAYER GARDEN – Granulovaná nástraha proti mravcom® či BAYER GARDEN – Nástraha (domčeky) proti mravcom®.

Nástražné domčeky

Nástraha (domčeky) proti mravcom® je určená na ničenie mravcov, ktoré sa vyskytujú v budovách (obytné domy, byty, prevádzky, sklady a pod.) alebo v ich okolí. Domčeky sú bezpečné pre domáce zvieratá. Nástraha ostáva účinná počas minimálne 4 týždňov a nezapácha. Nástraha je prijímaná ako potrava a robotnicami zanášaná do hniezd, kde pôsobí aj na ďalších členov kolónie (larvy a kráľovné), čím zlikviduje celé hniezdo.

Granulovaná nástraha

Granulovaná nástraha proti mravcom® je určená na ničenie mravcov (mravec čierny a príbuzné druhy) v objektoch a v ich okolí. Mravcami je prijímaná ako potrava, ktorú si mravce odnášajú do hniezd ako potravu pre ostatných členov kolónie. Má rýchly účinok – hniezdo je zničené do 7 – 14 dní od aplikácie a má dlhodobý efekt. Vrecúško postačí na vyhubenie až 13 hniezd.

Všetky uvedené nástrahy obsahujú Bitrex. Ide o horké činidlo, ktoré zabráni požitiu človekom alebo domácimi miláčikmi.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

ZDROJ PR článok spoločnosti SBM Life Science, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.