Hľadáte izbovú rastlinu, ktorá nebude magnetom na choroby a škodcov? Týchto sedem vás poteší odolnosťou
Každý pestovateľ izbových rastlín už zrejme čelil chorobám a škodcom, ktoré tieto teplomilnejšie rastliny ohrozujú. Dá sa tomu vyhnúť? Niektoré izbovky sú háklivejšie a vyžadujú si viac starostlivosti. Ak nechcete ďalšiu „mŕtvolku“ v kvetináči, zamerajte sa na ich protipóly – na izbové rastliny, ktoré sú odolné voči chorobám a škodcom.
Galéria
Skôr, ako sa bližšie pozrieme na vybranú sedmičku izboviek, je na mieste otázka – Prečo sú vôbec tieto rastliny odolné voči škodcom? Čím to je? Príčin je niekoľko. Môžu to byť hrubšie a pomerne tvrdé listy, ktoré je pre škodcov náročné osídľovať a radšej zvolia dostupnejšiu „obeť“. Ďalším dôvodom je prirodzená obrana rastlín, čo znamená, že v listoch sa vyskytujú látky, ktoré na hmyzích škodcov pôsobia toxicky.
Aglaonéma
Ak máte radi izbové rastliny s krásne vzorovanými a farebnými listami, aglaonémy budú stáť prvé v zozname odolných vytrvalcov. Pochádzajú z trópov, no nepotrpia si na vzdušnej vlhkosti a nie sú náročné ani na pravidelnú zálievku.
Pripisuje sa im schopnosť čistiť vzduch. Ich umiestnenie v interiéri si však vyžaduje trochu premýšľania. Majú totiž komplikovanejší vzťah so slnkom. Priame slnko listy spáli, nedostatok slnečných lúčov sa zase prejaví slabšou farebnosťou listov. Zároveň treba myslieť na to, že aglaonémy sú jedovaté pre domácich miláčikov.
Peperómia
Peperómia, pieprovec alebo peprinec majú niečo spoločné. Označujú drobnejšiu izbovú trvalku s okrasnými listami, ktorá je ideálnou voľbou do menších interiérov. Hoci nedorastá do veľkých rozmerov, ak skombinujete viacero farebných variantov, nezostane bez povšimnutia.
Starostlivosť o peperómiu sa odvíja od listov. Pri mäkších a jemnejších listoch je vhodná pravidelná zálievka a vyššia vlhkosť vzduchu (napríklad umiestniť kvetináč do podmisky s kamienkami a vodou). Peperómie s hrubšími až tuhými listami preferujú suchšie podmienky. V oboch prípadoch však platí, že neobľubujú priame slnko.
Sansevieria
Sansevieria, známa ako svokrine jazyky, je typickým zástupcom nenáročných a odolných izbových rastlín. Hoci sa zdalo, že vrchol popularity mali už pred niekoľkými desaťročiami, aj v súčasnosti táto izbová rastlina zaujímavým spôsobom skrášľuje minimalisticky ladené interiéry.
Svokrine jazyky majú pevné až kožovité listy s atraktívnou farebnosťou. Pochádzajú z teplých a suchých oblastí, čo sa premietlo aj do nízkych nárokov na vlahu. Vyhovuje im pozícia s rozptýleným svetlom až polotieň. Patria medzi najväčších producentov kyslíka spomedzi izbových rastlín. Pozor na toxicitu – po požití spôsobuje tráviace ťažkosti. Svokrine jazyky umiestňujte mimo dosah detí i zvierat.
Tučnolist vajcovitý
Ak zabúdate na pravidelnú zálievku izbových rastlín, bude to práve odolný tučnolist vajcovitý, kto vám odpustí. Dokonca i opakovane! Obľubuje suchšie podmienky než iné izbové rastliny. Ide o teplomilnú, vždyzelenú rastlinu pochádzajúcu zo suchých oblastí Afriky, ktorá vo svojich hrubších kožovitých listoch udržiava zásoby vody.
Tučnolistom sa bude najlepšie dariť v interiéri na mieste s dostatkom denného svetla. Obdaria vás postupnými prírastkami a pri tučnolistoch starších ako 5 rokov tiež krásnymi kvetmi bielej alebo ružovej farby, ktoré pripomínajú hviezdy. Očaria aj milovníkov sukulentných bonsajov.
Zamiokulkas
Zamiokulkas je považovaný za veľmi odolnú izbovú rastlinu, ktorá znesie sucho a má iba veľmi málo škodcov, ktoré by ho mohli ohroziť. Pozornosť púta mohutnejším vzrastom, zaujímavou „geometriou“ a kožovitými listami tmavozelenej farby, ktoré sa pri pravidelnom čistení od prachu krásne lesknú.
Vyhovuje mu pobyt v interiéri so stabilnou teplotou okolo 20 – 25 °C. Zvládne polotieň, no bude rásť pomalšie. Na svetlejšom mieste sú prírastky podstatne rýchlejšie. Pre zamiokulkasy je rizikové azda iba opakované premokrenie, ktoré vedie k odhnívaniu koreňov, žltnutiu a mäknutiu listov.
Zelenec chochlatý
„Pavúk“ kedysi nesmel chýbať v žiadnej triede ani na chodbách úradov. Už tieto miesta, na ktorých je pravidelne prievan a ruch, dávajú tušiť, že znesie pomerne dosť. Zelenec chochlatý je veľmi obľúbenou izbovou rastlinou, na ktorej pestovanie sú môžu trúfnuť aj začiatočníci.
Najlepšie sa mu bude dariť na teplom mieste s rozptýleným svetlom. Vytvára husté trsy a neskôr i ťahavé výhony, na ktorých sú mladé rastlinky. Škodcovia z ríše hmyzu sa mu vyhýbajú, no horšie znáša priame slnko a opakované presušenie.
Potosovec zlatý
Krásne srdcovité listy, popínavý vzrast a oku lahodivá farebnosť… Ak sa k tomu pridá odolnosť voči bežným škodcom izboviek, nečudo, že práve potosovec zlatý je čoraz obľúbenejšou „džungľovou“ rastlinou. Poznať ho môžete pod menami „šplhavnica“ alebo „divný Jano“.
Potosovec umiestnite na policu, vyššiu skrinku alebo do závesného kvetináča, kde pekne vyniknú jeho previsy. Dá sa pestovať aj do výšky, no vyžaduje podporu a pravidelné tvarovanie. Najkrajší bude na mieste s rozptýleným svetlom. Úplný tieň nie je pre potosovce vhodný. Všetky časti potosovca sú jedovaté, preto ho držte mimo dosah detí a zvierat.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre