Galéria (7) Zdroj: istock

Krásne, ale nebezpečné: Tieto rastliny sú jedovaté pre domáce zvieratá i deti!

Mnohé izbové rastliny sú tvarovo krásne, majú nádherné kvety, vôňu, farbu. Niektoré sú dokonca liečivé – ako aloe vera či bylinky. Keď však máme v domácnosti zvieratá, alebo do rodiny pribudol potomok, mali by sme byť veľmi opatrní, s čím skrášľujeme interiér.

Galéria

Potosovec zlatý
Filodendrony
ľalia
Oleander

Filodendrony – najobľúbenejšie domáce rastliny

Krásne rastliny s pevnými listami, ktoré vytvoria v interiéri kúsok džungle. I vďaka tomu, že sa ľahko pestujú, sú jednými z najpopulárnejších izbových rastlín. Pozor však, pretože obsahujú kryštály oxalátu vápenatého, ktoré sú toxické pre ľudí a zvieratá. Ak ho chcete mať napriek tomu doma, vyberte si závesnú alternatívu, aby naň nedočiahli zvieratá ani deti. Nezabúdajte pravidelne skracovať dlhé výhonky.

Filodendrony
Zdroj: istock

U ľudí sú po skonzumovaní časti listu alebo stonky, našťastie, len mierne reakcie – dermatitída, opuch úst a tráviaceho traktu. Avšak, ak by dieťa zjedlo väčšie množstvo rastliny, môže dôjsť až k úmrtiu.

Na mačky a psy má jed z filodentronu závažnejšie vplyvy, stačí, ak zjedia málo. Výsledkom sú prudké kŕče, záchvaty, bolesť a opuch. Zdá sa, že pre mačky je ešte toxickejší ako pre psov.

Podobné toxické účinky majú aj ďalší príbuzní filodendronov: syngónium stopkatolisté a difenbachia.

Potosovec zlatý – izbová rastlina pre neskúsených?

Na jednej strane áno, pretože si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, na druhej strane nie. Hoci je táto popínavá rastlina veľmi dekoratívna aj vďaka zaujímavo tvarovaným listom, ba dokáže čistiť vzduch, môže spôsobiť nepríjemnosti ľuďom i zvieratám.

Potosovec zlatý
Zdroj: istock

Nie je extrémne toxická, ale pri náhodnej konzumácii sú výsledkom opuchy pier, jazyka, hrdla, zvracanie, hnačka, pálenie úst, podráždenie kože. U domácich zvierat má vážnejšie následky: spôsobuje slintanie, dusenie, opuch úst a jazyka, sťažené dýchanie a žalúdočné ťažkosti. Môže viesť aj k zlyhaniu obličiek a následnej smrti.

Ľalie a ich odrody

Ľalie majú nádherné kvety, preto sú obľúbené vo vnútri i vonku. Nie všetky sú toxické, spravidla sú toxickejšie pre domáce zvieratá, ako pre ľudí. Najtoxickejšie odrody sú: kornútovka africká, ľalia dlhokvetá, ľalia Rubrum, ľalia Tiger, ľaliovka, ázijská ľalia.

ľalia
Zdroj: istock

Ich konzumácia u ľudí spôsobuje podráždenie žalúdka, vracanie, bolesti hlavy, rozmazané videnie a podráždenie kože.

Pre mačky sú všetky časti rastliny významne toxické. Medzi príznaky otravy patrí zvracanie, letargia a nechuť do jedla. Môže to viesť až k zlyhaniu obličiek a pečene, následne k úmrtiu.

Oleander – jedna z najnebezpečnejších okrasných rastlín

Oleander vyzerá jemne a nevinne, ale je tak silne toxický, že aj požitie medu vyrobeného z jeho nektáru spôsobuje príznaky otravy.

Už pri konzumácii jedného listu, boli hlásené úmrtia dospelých. Deti sú náchylnejšie, oleander jednoducho nepatrí do domácnosti s malými deťmi. Otrava sa u ľudí prejavuje arytmiou, závratmi a triaškou. Mačky a psy po požití oleandra trpia tiež arytmiou, zvracaním a studenými končatinami.

Zdroj: istock

Svokrin jazyk – obľúbenec zo starého režimu

Svokrin jazyk nechýbal za socializmu zrejme v žiadnej domácnosti. Dnes sa opäť dostáva do našich interiérov, najmä kvôli schopnosti čistiť vzduch. Rovnako má estetické hodnoty. Mnohí stále veria, že dokáže chrániť dom pred škodlivými vplyvmi. Kým ho včas nedáme do úst, alebo doň nezahryznú domáce zvieratá.

Oleander
Zdroj: istock

Pre ľudí je úroveň toxicity tejto rastliny relatívne nízka a vyvoláva krátkodobé príznaky: bolesť v ústach, slinenie a nevoľnosť. V zriedkavých prípadoch vyvolá kožnú dermatologickú reakciu aj pri dotyku.

Pre mačky a psy je svokrin jazyk nebezpečnejší: vyvoláva nadmerné slinenie, bolesť, nevoľnosť, zvracanie a hnačku.

Náš tip: Hneď pri nákupe izbovej rastliny skontrolujte označenia na etikete. Väčšina záhradných centier upozorňuje na toxicitu rastliny priamo symbolom na štítku. Ak si nie ste istí, spýtajte sa odborného personálu.

Sabína Zavarská
Zdroj: dengarden.com
Foto: istock

  1. Dedo says:

    To nebezpečie je naozaj pre malé deti a zvieratká,ak sú v domácnosti.Dá sa tomu zabrániř správnym umiestnením=na správne miesto.A aj primeranou osvetou.Rozumný to pochopí.Dospelému to můžete vysvetlovař,ako chcete.Tá informácia je potrebná ale každý je strojcom svojho osudu.Len neviem čo robí reklama O tzv.úspore elktriky tu medzi bylinkami.Je to klamlivá reklama,ktorá by tu naviac nemala čo robiř.Všade jú strkajú a klamú.Dedo.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje