Ako rozmnožiť izbové rastliny
Galéria (15) Zdroj: Shutterstock

Z jednej rastliny dve alebo tri! Ako si doma dokážete rozmnožiť izbovky ako svokrin jazyk a vianočná hviezda

Izbové rastliny sa postarajú o pohodu medzi štyrmi stenami. Po ďalšie exempláre však nemusíte chodiť do záhradníctva, s trochou trpezlivosti si rastlinky môžete rozmnožiť aj sami.

Galéria

Ako rozmnožiť izbové rastliny
Dezinfikovanie záhradných nožníc
Odrezanie listu svokrinho jazyka
Narezanie odrezaného listu
Označenie smeru rastu listu
Naplnenie črepníka substrátom
Zasadenie listov do substrátu
Umiestnenie vysadených odrezkov na svetlé miesto

Existujú dva spôsoby rozmnožovania izbových rastlín, generatívne a vegetatívne. V tomto článku sa venujeme vegetatívnemu rozmnožovaniu izbových rastlín, ktoré je známe aj ako nepohlavné rozmnožovanie. Pri tomto spôsobe sa množenie neuskutočňuje semenami, ale výlučne pomocou častí materskej rastliny. To znamená, že z deliacich sa buniek materskej rastliny vyrastie jej presná kópia. Genóm je teda úplne identický. Na tento typ reprodukcie existujú rôzne metódy, z ktorých uvádzame tri.

Izbové rastliny sa môžu množiť rôznymi spôsobmi.

Obzvlášť úspešné je rozmnožovanie odrezkami. Touto metódou sa pokúšame dopestovať nové nezávislé rastliny z častí rastlín, ktoré sa odrežú z materskej rastliny. Rozlišujú sa odrezky vrcholové, stonkové a listové. Kým pri vrcholových odrezkoch sa z materskej rastliny odreže prvých 5 až 10 cm výhonku, pri stonkovom odrezku sa odstrihne stredná časť. Vrcholové aj stonkové odrezky odrežte s listami, mali by mať aspoň dva vyvinuté listy. Sú potrebné na to, aby mal odrezok dostatok energie na zakorenenie. Pri listových odrezkoch sa používa celý list alebo len jeho časť.

Táto metóda rozmnožovania však nefunguje pre všetky rastliny. Vrcholové a stonkové odrezky môžete vložiť buď do vody, kde si vytvoria korene, a potom ho vložiť do zeme, alebo priamo zasadiť do substrátu.

Izbové rastliny sa môžu rozmnožovať pomocou odnoží. Vznikajú z hlavného výhonku materskej rastliny. Odnož, ktorá je pripravená na rozmnožovanie, má výhonok aspoň s jedným listom a v lepšom prípade má už vyvinuté vlastné korene alebo ich základy.

Rastlinu je možné rozmnožovať aj delením. V tomto prípade sa koreňový bal rozdelí na niekoľko častí a každá časť sa zasadí do samostatného kvetináča.

Dezinfekcia

Vo všeobecnosti by ste mali záhradnícke nožnice alebo nôž po použití dezinfikovať. Tým sa zabráni prenosu prípadných patogénov, ako sú vírusy alebo plesne, ktoré sa nachádzajú pri strihaní rastliny na nožniciach alebo noži, na iné rastliny pri ďalšom reze. Na dezinfekciu sú vhodné dezinfekčné prostriedky, ale vhodná je aj vriaca voda či alkohol. Predtým však treba náradie očistiť od nečistôt.

Dezinfikovanie záhradných nožníc
Zdroj: Jana Komadelová

Rozmnožovanie listovými odrezkami

Svokrin jazyk

Botanický názov tejto rastliny je sansevieria a je jedna z izbových rastlín, ktorá sa dá rozmnožovať viacerými spôsobmi. V nasledujúcom návode vám ukážeme metódu rozmnožovania listovými odrezkami krok za krokom. Použili sme odrodu Sanservieria trifasciate Laurentii, ktorá je charakteristická žltým okrajom listu. Pri rozmnožovaní listovými odrezkami sa však môže stať, že mladé rastlinky sa budú od materskej rastliny líšiť. V našom prípade to znamená, že listy môžu stratiť žlté okraje.

1. Odrezanie listu

Odrezanie listu svokrinho jazyka
Čistým nožom odrežte jeden celý list z materskej rastliny tesne nad zeminou. | Zdroj: Jana Komadelová

2. Narezanie na kúsky

Narezanie odrezaného listu
Potom celý list narežte na 5 cm dlhé kúsky. | Zdroj: Jana Komadelová

3. Označenie smeru rastu

Označenie smeru rastu listu
Označte si smer rastu listu. Časť listu, ktorá bola predtým pri pestovaní otočená nadol, musí ísť rovnakým smerom naspäť do substrátu. | Zdroj: Jana Komadelová

4. Naplnenie črepníka

Naplnenie črepníka substrátom
V črepníku zabezpečte drenáž a naplňte ho zeminou. Najlepšie je použiť substrát na pestovanie kaktusov. | Zdroj: Jana Komadelová

5. Vysadenie do substrátu

Zasadenie listov do substrátu
Pred zahĺbením častí listov do substrátu, by ste rezné časti mali nechať niekoľko dní vyschnúť na vzduchu. Následne časti listov zasaďte… | Zdroj: Jana Komadelová

6. Umiestnenie odrezkov

Umiestnenie vysadených odrezkov na svetlé miesto
… asi 3 cm hlboko do substrátu. Vysadené odrezky umiestnite na svetlé miesto. Pozor, nesmú byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu! | Zdroj: Jana Komadelová

Vianočná hviezda

Vianočná hviezda si v zime nachádza cestu do mnohých slovenských domácností. Možno ste to nevedeli, ale dá sa množiť odrezkami. Ideálny čas na rozmnožovanie je jar.

1. Odrezanie tesne pod uzlom

Odrezanie odrezka
Odrezok odrežte tesne pod uzlom výhonku. Mal by byť dlhý asi 10 centimetrov. | Zdroj: Jana Komadelová

2. Odstránenie listov

Odstránenie spodných listov
Odstráňte spodné listy. Na odrezku ponechajte aspoň dva listy. Pri reze i odstraňovaní listov… | Zdroj: Jana Komadelová

3. Ponorenie do vody

Krátke ponorenie odrezka do vody
… prichádza k tzv. krvácaniu rastliny. Rany, z ktorých vyteká mliečna šťava, krátko ponorte do vlažnej vody. | Zdroj: Jana Komadelová

4. Zasadenie do substrátu

Zasadenie odrezka do substrátu
Následne odrezok umiestnite na svetlé miesto. Hneď ako sa vytvoria korene, môžete ho zasadiť do substrátu. | Zdroj: Jana Komadelová

Rozmnožovanie odnožovaním

Zelenec chochlatý je obľúbená izbová rastlina pre začiatočníkov. Pretože je robustný, dokáže vydržať aj suché fázy a darí sa mu takmer na akomkoľvek mieste. Zelenec vytvára neustále odnože, tzv. dcérske ružice listov, pomocou ktorých je túto rastlinu ľahko a prakticky kedykoľvek rozmnožiť. Tvoria sa na dlhých výbežkoch.

Ak sú ružice dostatočne silné, oddelíme ich od rastliny a ponoríme ich spodnou časťou do pohára s vodou. Tam po nejakom čase zakorenia. Ak už je vyvinutá dostatočne silná koreňová sústava, môžete ružicu odstrihnúť a presadiť do rozmnožovacieho substrátu. Z jednej odnože dokáže počas jedného roka vyrásť rastlina až 12 cm široká. Ak korene začnú vyliezať za okraj črepníka, je nutné zelenec presadiť do väčšieho kvetináča alebo nádoby.

Zelenec chochlatý
Zdroj: Shutterstock

Rozmnožovanie delením

Svokrin jazyk môžete rozmnožiť aj delením. To je obzvlášť užitočné, ak rastlinku potrebujete presadiť do väčšieho črepníka. Pri delení máte dve možnosti: Buď rozdelíte materskú rastlinu na dva až tri samostatné kusy, alebo oddelíte len jednotlivé listové ružice.

Delenie svokrinho jazyka
Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: Jana Komadelová, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje