Kyslička trojhranná
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Poznáte krásnu motýliu rastlinu? Pestovanie kysličky nie je náročné

Kyslička trojhranná je veľmi dekoratívna rastlina charakteristická fialovými trojuholníkovými listami, ktoré pripomínajú krídla motýľov, a jemnými svetlo ružovými alebo bielymi kvietkami. Zvyčajne sa pestuje ako interiérová rastlina, ale v teplých oblastiach sa jej darí aj vonku, kde sa zvykne krásne rozrásť. Čo treba vedieť o pestovaní tejto zaujímavej rastliny?

Kyslička nie je náročná na pestovanie, hodí sa aj pre ľudí, ktorí nemajú veľa času na starostlivosť o rastliny, alebo s ňou nemajú skúsenosti. Pochádza z čeľade Oxalidaceae (šťavelovité), do ktorej patrí takmer 800 ďalších druhov. Prirodzene sa vyskytuje najmä v oblastiach Mexika, Južnej Afriky a Brazílie. Niekedy sa mylne označuje ako falošný trojlístok. Niektoré druhy tejto rastliny sa dokonca považujú za burinu, ale fialová kyslička trojhranná to určite nie je. Odrody sa líšia aj farebnosťou listov a kvetov.

Kyslička trojhranná
Zdroj: istock.com

Jemné stonky a kvety si vyžadujú opatrnosť

Oxalis si vypestujete buď z cibuliek, ktoré zoženiete v záhradníckych predajniach, alebo si ho kúpite v kvetinárstve už vyrastený. Kvety kysličky sú veľmi jemné a rastú na podobne jemných stonkách, preto si vyžadujú citlivé zaobchádzanie. Ak rastlinu pestujete v interiéri na okne, veľmi ľahko sa stonky s kvetmi dostanú medzi žalúzie, dokonca niekedy majú tendenciu sa po nich aj šplhať. Preto opatrne a radšej ich pestujte na mieste, kde sa nemôžu zachytiť o nič, čo im uškodí. Kyslička vyrastá do výšky zhruba 30 centimetrov, podobne je aj široká.

Kyslička trojhranná
Zdroj: istock.com

Akú pôdu a zálievku potrebuje kyslička?

Ideálna pre kysličku je dobre priepustná pôda, ktorá by mala byť mierne kyslá. V dodaní kyslosti do pôdy vám dobre pomôže napríklad kávová usadenina. Rastlina sa poteší, ak do zeminy pred jej vysadením pridáte veľké množstvo organických látok alebo kompostu.

Oxalis má rád vlhkú pôdu, ktorá dobre odvádza vodu, ale nenávidí premokrenú zeminu. Všetky cibuľoviny veľmi ľahko začnú v premokrenej pôde hniť, a to nechcete. Takže zalievajte pravidelne, ale opatrne – radšej častejšie a menej, ako veľa a nárazovo. Na druhej strane, určite nevynechávajte zálievku, najmä uprostred leta.

Kyslička trojhranná
Zdroj: istock.com

Možno si všimnete, že v lete listy kysličky popoludní mierne vädnú, zvyčajne sa však rýchlo spamätajú, keď sa večer trochu ochladí. Určite však skontrolujte, či majú dostatok zálievky.

Počas kvitnutia uvítajú pravidelné hnojenie bežným univerzálnym hnojivom s polovičnou silou.

Niektoré odrody tejto rastliny sú mrazuvzdorné, a teda netreba ich na zimu prenášať do chránených priestorov. Overte si, aké máte vy. Ak chcete rastliny prezimovať, cibule opatrne vykopte z pôdy a počas studených mesiacov ich pestujte ako izbové rastliny. Na jar opäť presaďte von.

Kyslička trojhranná
Zdroj: istock.com

Rastlina, ktorá sa hýbe

Ďalším zaujímavým aspektom kysličky je, že jej listy reagujú na tmu a svetlo. Na noc sa zatvárajú a ráno zase rozprestrú svoje „krídla“. Aj keď rastlina potrebuje svetlo a teplo, radšej má polotieň, priame slnko ju môže zničiť. Uprostred leta si môžete všimnúť, že listy kysličky chradnú a opadávajú. Je to práve preto, že rastlina má priveľa slnka – a zvyčajne priameho, ktoré nemá rada. Lepšie sa jej bude dariť na mierne tienistom mieste, vtedy aj najbohatšie kvitne.

Kyslička trojhranná
Zdroj: istock.com

Kam kysličku zasadiť, aby bola záhrada krajšia?

Kysličku trojhrannú najčastejšie vysádzame ako hraničnú rastlinu – krásne vyzerá napríklad popri chodníku, na okraji okrasných záhonov s vysokými kvetmi, ale aj na terasách a pri záhradnom sedení. Vynikne tiež vo vonkajších nádobách.

Pozor: Listy kysličky sú pre domáce zvieratá jedovaté. Našťastie však majú nepríjemnú horkú chuť, takže zvieratá zvyčajne nezjedia toľko listov, aby sa otrávili.

Galéria

Kyslička trojhranná
Kyslička trojhranná
Kyslička trojhranná
Kyslička trojhranná
Kyslička trojhranná
Kyslička trojhranná

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.