Ako rozmnožiť zamiokulkas listami? Tento úsporný postup neublíži ani materskej rastline
Zamiokulkas sa rýchlo zaradil medzi obľúbené izbové rastliny. Zaujme lesklými, výrazne zelenými listami a nenáročnou starostlivosťou, ktorá vyhovuje aj zaneprázdneným ľuďom. Výborne sa vyníma v moderných interiéroch. Ak chcete z jedného zamiokulkasu urobiť niekoľko nových, pozrite si postup, ako rozmnožiť zamiokulkas listami.
Zamiokulkas pochádza z oblastí Afriky a odtiaľ si doniesol niekoľko zaujímavých vlastností – nie je náročný na zálievku (radšej menej ako veľa), vyhovuje mu rozptýlené svetlo a vykazuje solídnu odolnosť voči škodcom. Kožovité listy majú výnimočne plný zelený odtieň, a tak ani v konkurencii iných izboviek nezostane bez povšimnutia. Z jednej zdravej rastliny, ktorej výhony sa už v kvetináči tlačia, viete dvoma jednoduchými spôsobmi získať nové mladé rastliny.
Zamiokulkas sa rozmnožuje delením trsov pri presádzaní. Po vytiahnutí hľuzovo-koreňového balu pestovatelia zvyčajne zistia, že ide v skutočnosti o niekoľko samostatných rastlín, ktoré stačí od seba opatrne aj s podzemnou časťou oddeliť a vysadiť do samostatných kvetináčov. Je to rýchla a pomerne úspešná metóda.
Ak nechcete prísť o veľký zamiokulkas, môžete sa vybrať cestou rozmnožovania listami. Zo zamiokulkasu odoberajte zdravé listy plnej veľkosti – buď z rôznych výhonov alebo jeden z výhonov úplne odrežte a listy z neho opatrne oberte. Listy opatrne zatlačte do ľahkého výsevného substrátu obohateného o stimulátor zakoreňovania. Kvetináč s listami umiestnite na svetlé, teplejšie miesto a pravidelne substrát zvlhčuje. Hľuzy sa objavujú po 30 – 90 dňoch v závislosti od podmienok. Na mladé zamiokulkasy si síce počkáte dlhšie, no o to lepší pocit z pestovania budete mať.
Text: Juraj Koreň
Zdroj: Youtube.com/Great Gardening
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre