Dopestujte si krásne miniatúry stromov! Tieto rastliny sú ideálne na bonsaje
Tvarovanie bonsajov prestavuje umenie a pestovateľský štýl, ktorý sa rozvíjal tisícročia. Ide o spôsob, ako vytvoriť živé miniatúry, ktoré sa verne ponášajú na stromy vysokého veku v prírode. Aké rastliny sú vhodné na „trénovanie“ aj pre začiatočníkov?
Galéria
Čo zvážiť pred pestovaním bonsajov?
Svet bonsajov je okúzľujúci a rozmanitý. Svoje o tom vedia ostrieľaní bonsajisti, ktorí okúsili už viaceré pestovateľské výzvy. Ak s pestovaním bonsajov ešte len začínate, určite si nenechajte ujsť článok „Ako úspešne pestovať bonsaje“.
Zvážte, či máte záujem o listnatý alebo ihličnatý strom. Výnimočnú pozornosť pútajú i bonsaje zo sukulentov alebo bonsaje okrasné kvetom. S výberom rastliny súvisí aj umiestnenie bonsaja. Niektoré sú typicky exteriérové (na balkón, terasu, do záhrady), iné potrebujú stabilnú klímu interiéru a rovnomerné teploty počas celého roka.
Pri pestovaní bonsajov sa pripravte na to, že vás čakajú pravidelné aktivity súvisiace s úpravou nadzemnej aj podzemnej časti s cieľom uchovať miniatúrny vzrast budúcej dreviny. Korene bonsajov sa pre obmedzenie rastu prerezávajú a skracujú. Nadzemná časť sa zase pravidelne usmerňuje prestrihávaním a tvarovaním pomocou drôtu (tzv. drôtovanie), aby sa dosiahla harmonická štruktúra a želaný tvar stromu.
Štýly pestovania bonsajov
Pri bonsajoch (ako stromoch zasadených v miskách) sa stretnete s mnohými štýlmi, ktoré súvisia s tvarom a vzhľadom stromu. Najznámejšie štýly sú:
- Klasický vzpriamený štýl (Chokkan) – Bonsaj verne napodobňuje rast stromu, ktorý nemá v priestore obmedzenia a dostáva sa mu dostatok svetla. Výsledkom je bonsaj s rovným kmeňom a rovnomerne rozmiestnenými vetvami. Smerom k vrcholu sa bonsaj symetricky zužuje do písmena „A“.
- Voľne vzpriamený štýl (Moyogi) – Bonsaj rastie prirodzene. V spodnej časti je hrubší, smerom nahor sa zužuje. Jeho kmeň však nie je rovný, ale rastie do tvaru písmena „S“. Vďaka tomu môžu po stranách vznikať efektné úrovne tvarovaných vetiev.
- Šikmý štýl (Shakan) – Stromy, ktoré sú v oblastiach, kde fúka silný vietor, rastú pod sklonom. To imituje bonsaj s kmeňom pod uhlom cca 60 – 70°, ktorý býva i v samotnej nádobe umiestnený do rohu a koruna sa nakláňa k druhému rohu.
- Kaskádový štýl (Kengai) – Imituje rast stromov na prudkých skalách. Koruna bonsaju sa kaskádovo skláňa cez okraj nádoby. Nerastie vzpriamene nahor, ale vytvára veľmi pôsobivý silný previs.
Okrem týchto štýlov je známych i množstvo ďalších – napríklad polokaskáda, strom na skale, strom v skale, strom vo vetre, viackmeň, …
Aké rastliny sú vhodné na bonsaje?
Ak hľadáte inšpiráciu na rastliny, pri ktorých sa oplatí pustiť do tvarovania a usmerňovania, nenechajte si ujsť nasledujúce tipy, ktoré vám ukážu ich rozmanitosť.
Borievka
Takmer všetky druhy borievok (Juniperus) možno úspešne pestovať ako bonsaje. Veľmi dobre znášajú rez a majú široký rozsah tvarovania. Ich drobné ihlicovité alebo šupinovité listy prepožičiavajú tvarovaným ministromom dramatický vzhľad. Sú ideálne na slnečnú pozíciu do exteriéru.
Javor japonský (dlaňovitolistý)
Krásne členité červeno-bordové listy sú na javore japonskom (Acer palmatum) neprehliadnuteľným poznávacím znakom. V každom ročnom období vyžaduje inú starostlivosť. Jar je ideálna na prihnojovanie a prerezávanie, v lete nesmie chýbať denná zálievka a polotieň, jeseň sa nesie v znamení znižovania zálievky a v zime potrebuje pozíciu chránenú pred mrazom.
Fikus malolistý
Fikus malolistý (Ficus benjamina) predstavuje jednu z najobľúbenejších rastlín vhodných na bonsaje. Okrem sýtozelených lesklých listov dopĺňa vzhľad i kmeň so svetlou kôrou a viditeľné nadzemné korene so zaujímavou členitosťou. Výborne zvláda rez a prípadné tvarovanie. Celoročne mu vyhovuje umiestnenie v interiéri.
Krušpán drobnolistý
Krušpán drobnolistý (Buxus microphylla) je vždyzelený, pomaly rastúci ker s typickými kožovitými lístkami tmavozelenej farby. Je priam stvorený na tvarovanie a vykazuje solídnu mrazuodolnosť. Z času na čas odpustí dokonca i mierne preschnutie. Rastie pomaly, preto dáva priestor na precízne tvarovanie.
Japonská azalka
Jedna z najkrajších kvitnúcich záhradných rastlín sa môže pestovať i v podobe malého stromu. Na bonsaje sú vhodné odrody s menšími listami. Japonská azalka (Azalea japonica) patrí k pomaly rastúcim krom s bohatým kvitnutím od apríla do júna. Vyžaduje umiestnenie v polotieni, kyslú pôdu a počas kvitnutia aj dostatočnú zálievku.
Tučnolist vajcovitý
Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata) je ako stvorený pre bonsajistov-začiatočníkov. Táto sukulentná rastlina nemá veľké nároky na umiestnenie ani na starostlivosť. Vyhovuje mu polotienisté či tienisté miesto, no veľmi rád si privykne aj na slnko. Polieva sa vždy až po kompletnom preschnutí pôdy. Podľa Feng Shui dokonca do domácnosti prináša šťastie a hojnosť.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre