Utieranie listov izbových rastlín od prachu
Zdroj: shutterstock.com

Ako udržať listy na izbových rastlinách nádherne lesklé a prečo na tom záleží

Aby ste na listoch izbových rastlinách dosiahli krásne lesklé listy, nemusíte siahať po drahých prípravkoch na čistenie listov. Ide to aj jednoduchšie a lacnejšie.

Prečo na lesklých listoch záleží?

Prach v domácnosti padá na akékoľvek vodorovné alebo šikmé plochy. Listy izbových rastlín nevynímajúc. Vrstva prachu na listoch je po istej dobe viditeľná. Rastlina stráca svoj prirodzený lesk a môže pôsobiť zanedbaným až chorým dojmom.

Väčšina izboviek patrí k teplomilnejším rastlinám. Pochádzajú najmä z teplejších subtropických a tropických oblastí. V prirodzenom prostredí sa o čistotu listov postará prúdenie vzduchu aj dážď, v domácom prostredí sú odkázané na starostlivosť ich majiteľa. Prach z listov nedokážu striasť. Nejde pritom o „iba“ o estetický problém. Vrstva prachu obmedzuje schopnosť listov absorbovať svetlo. Dostatok svetla je pritom zásadný pre efektívnu fotosyntézu a s ňou spojené získavanie energie. Na zaprášených listoch sa môžu tiež rýchlejšie rozšíriť choroby a vznikajú tu aj vhodnejšie podmienky pre rozmnožovanie hmyzích škodcov.

Navyše, prach ako taký obsahuje rôznorodé pevné mikroskopické častice, ako sú odumreté bunky, plesne, spóry, pele, výkaly a telá roztočov. Predstavuje riziko pre alergikov a astmatikov. Hoci by izbové rastliny mohli prispievať k lepšej kvalite ovzdušia v interiéri, pri veľkej vrstve prachu sa deje presný opak.

Utieranie listov izbových rastlín od prachu
Zdroj: shutterstock.com

Akým izbovkám pravidelne čistiť listy?

Listy niektorých izbových rastlín sa udržujú v čistote pomerne jednoducho. Ich listy sú prirodzene lesklé, väčšie a dobre dostupné. Medzi ne patrí napríklad zamiokulkas, fikus, monstera, potosovec, antúria, alokázia, aglaonéma, svokrine jazyky, strelícia, filodrendron, figovník, šeflera, juka, begónia či kalatea.

V prípade drobných listov, listov so zvlneným okrajom alebo listov s chĺpkami na povrchu je už očistenie od prachu náročnejšie a jediným riešením zostáva šetrná sprcha vlažnou vodou. Pri sprchovaní listov si však treba dávať pozor na to, aby nebol vodou preliaty aj samotný kvetináč rastliny.

Tipy, ako očistiť listy izbových rastlín od prachu

Ako dosiahnuť vytúžený lesk listov bez toho, že by ste izbovým rastlinám ublížili? V starostlivosti o listy rastlín môžu byť nápomocné nasledujúce metódy:

  • Slabá mydlová voda – Lyžičku nastrúhaného mydla rozpustíme v litre mierne teplej vody. Mäkkú handričku namáčame do mydlovej vody a utierame každý zaprášený list. Listy pri utieraní opatrne podopierame rukou. Dávame pozor na to, aby sa mydlová voda nedostala do substrátu.
  • Biely ocot a voda – Jeden diel bieleho octu zmiešame s dvoma dielmi vody. Prelejeme do rozprašovača, rastlinu zľahka postriekame a listy handričkou opatrne zotrieme. Roztok by nemal prísť do kontaktu so substrátom v kvetináči.
  • Citrónová šťava a voda – Na jednu lyžicu šťavy z citróna pridáme 100 ml vlažnej vody. Citrónovú zmes prelejeme do rozprašovača. Aplikujeme ju rovnomerne na listy, ktoré po chvíli doleštíme mäkkou handričkou. Tento spôsob pomôže odstrániť aj prechádzajúce vápenaté usadeniny po sprchovaní rastliny.
  • Banánové šupky – Šupky z banána netreba hneď vyhadzovať. Môžu mať aj ďalšie praktické využitie. Ak na rastline zostali po osprchovaní fľaky, dajú sa šikovne preleštiť vnútornou stranou šupiek z banánov.
Utieranie listov izbových rastlín od prachu
Zdroj: shutterstock.com
TIP – Pre uľahčenie práce a dosiahnutie lepšieho výsledku nepoužívame na čistenie listov tvrdú vodu. Oveľa lepšiu službu urobí odvápnená voda (destilovaná voda, mäkká voda), po ktorej nezostávajú na listoch žiadne svetlé fľaky ani šmuhy.

A čo hotové prípravky určené na leštenie listov?

Veľkú pozornosť treba venovať zloženiu. Hotové prípravky (lesky, spreje, kondicionéry, …) sľubujú odstránenie prachu, vápenatých škvŕn a často majú i antistatický efekt. Vrstva, ktorá na povrchu listov vznikne, však môže upchávať drobné póry listov a obmedzovať ich dýchanie.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.