Izbové rastliny pri okne v zime
Zdroj: shutterstock.com

Čo robiť, aby kúrenie v zime nezničilo interiérové rastliny?

Je pravda, že izbové rastliny nemusia v chladnom zimnom období čeliť snehu a studenému vetru, ale to neznamená, že sú v interiéri v bezpečí a že ich stačí len občas zaliať. Podmienky pestovania v domácnosti sa počas zimných, chladnejších a tmavších mesiacov menia, aby aj naďalej rástli, boli svieže a prirodzene krásne. Ako na to? Stačí sa držať nasledujúcich rád.

Obmedzte zalievanie

Zima znamená menej svetla a menej svetla znamená menej vody. Inými slovami, čím viac slnečného svetla rastlina dostane, tým bude časom smädnejšia. Pri obmedzenom slnečnom žiarení v zime však rastliny spotrebujú oveľa menej vody, ako keď aktívne rastú na jar a v lete. Rastlina, ktorú ste v lete zalievali každý týždeň, by teraz mohla radšej zostať dva týždne bez vody. Možno by pomohlo zaobstarať si menšiu krhlu alebo fľašu na polievanie, aby vás nepokúšalo dopriať rastlinám viac vody, ako skutočne potrebujú.

Zalievanie izbových rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Dvakrát meraj a raz rež

Radou nad zlato je ešte pred poliatím si skontrolovať, ako vyzerá hlina v kvetináči s rastlinou. Ak je suchá, rastlinu dôkladne zalejte. Ak je ešte vlhká, počkajte pár dní a potom hlinu znova skontrolujte. Treba mať však na pamäti, že vždy je jednoduchšie pridať vodu, ako ju odobrať.

Doprajte rastlinám slnečné miesto

V zimných mesiacoch rastliny dostávajú menej slnečného svetla. Ak je to možné, skúste rastliny presunúť bližšie k oknám, aby mohli využiť čo najviac svetla. Ak ich máte umiestnené v kvetináčoch na podlahe, zvážte zaobstaranie si stojanu, aby ste ich dostali bližšie k prirodzenému svetlu. Každý týždeň kvetináč s rastlinou o čosi otočte, aby každá strana rastliny dostala dávku slnečného svetla. Ak takúto možnosť nemáte, platí všeobecná téza, že interiérové rastliny sa dokážu prispôsobiť sezónnym zmenám vonku.

Izbová rastlina na svetlom mieste
Zdroj: shutterstock.com

Nebojte sa niekoľkých spadnutých listov

Padanie listov v zimných mesiacoch je spôsob, akým sa izbová rastlina pripravuje na nižšiu úroveň slnečného žiarenia, preto sa nie je čoho obávať.

Vyhnite sa veľkým výkyvom teplôt

Bežné teploty v domácnosti, v ktorých sa cítite príjemne, sú počas zimy príjemné aj pre väčšinu izbových rastlín. No veľké výkyvy teplôt, hoci iba na krátky čas, môžu narobiť problémy. Rastliny je potrebné udržiavať mimo dosahu studeného prievanu, radiátorov a prieduchov horúceho vzduchu. Náhle prievany ich môžu vystresovať, spôsobiť poškodenie chladom alebo ich vysušiť.

Nehnojte, ak nemusíte

Väčšina izbových rastlín v zime odpočíva. Majú tendenciu rásť veľmi pomaly, ak vôbec, preto nie je potrebné ich hnojiť. Ideálne je pohnojiť ich naposledy na jeseň, a potom až na jar, keď rastliny začnú dostávať viac slnečného svetla, čo znova naštartuje ich rast.

Pozor na škodcov

Zima je obdobím, kedy sa začína ukazovať drobný hmyz sajúci šťavu, akým sú napríklad vošky. Teplé a suché prostredie majú radi aj roztoče. Je dôležité pri každom zalievaní otočiť listy rastlín a skontrolovať ich spodnú stranu, ale aj pozdĺž stoniek, či tam nenájdete spomínaných neželaných hostí. Ak sa tam predsa len objavia, skúste ich utrieť napríklad vatou namočenou v alkohole.

Izbová rastlina na svetlom mieste
Zdroj: shutterstock.com

Zvýšte vlhkosť

Vzduch v našich vykurovaných domácnostiach býva v zimných mesiacoch suchší. Väčšina izbových rastlín (najmä pôvodne z tropických oblastí sveta) rastie najlepšie, keď je vlhkosť medzi 40-50 percent, ale v zime je vlhkosť v domácnostiach zvyčajne okolo 10-20 percent. Jednoduchý spôsob, ako zvýšiť vlhkosť okolo rastlín, je zoskupiť ich. Voda odparujúca sa z pôdy v kvetináči, ako aj voda, ktorá sa prirodzene stráca cez listy, zvýšia relatívnu vlhkosť priamo okolo vašich rastlín.

Text: Bianca Gubcová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.