Izbové rastliny v skupinke
Zdroj: iStock

Prečo je dobré pestovať interiérové rastliny v skupinách a ako na to

Mnoho ľudí zámerne pestuje izbové rastliny zoskupené jednu vedľa druhej. Okrem toho, že to vyzerá nádherne, keď uložíme vedľa seba rastliny rôznych druhov, vytvoríme v miestnosti neopakovateľnú prírodnú atmosféru a uľahčíme si aj starostlivosť o ne. Skrátime čas zavlažovania – ak máme rastliny blízko seba, nemusíme sa túlať po dome s krhlou v ruke pri čom sa môže stať, že na nejakú rastlinku zabudneme.

Vzduch v mnohých domoch či bytoch je mimoriadne suchý. Prispieva k tomu vykurovanie a klimatizácia v chladných dňoch. Ak pestujete dekoratívne tropické rastliny, mali by ste vedieť, že potrebujú istú úroveň vlhkosti. Takú, ktorá odráža ich prirodzené podnebie. Ak ho chceme napodobniť, vyžaduje si to pravidelnú údržbu – rosenie, zalievanie, čistenie listov.

Udrží potrebnú vlhkosť

Pestovanie rastlín v skupinách je výborným pomocníkom pri udržaní vlhkosti. Keď zoskupíme vlhkomilné rastliny, maximalizujeme obsah vlhkosti v ich bezprostrednom okolí, vďaka čomu sú šťastnejšie a zdravšie. Nebudú potrebovať tak často rosiť, ako keby sme ich rozmiestnili po jednej v celom interiéri. Vytvoria si malú mikroklímu, kde bude úroveň vlhkosti vyššia ako vo zvyšku domácnosti.

Žena zalieva izbový kvet
Zdroj: iStock

Zjednoduší starostlivosť

Ďalším skvelým dôvodom na zoskupenie izbových rastlín je to, že sa o ne ľahšie stará. Samozrejme, pri vytváraní takýchto skupiniek musíme myslieť na to, aké majú jednotlivé rastliny potreby. Ak máme veľa rastlín, ktoré majú rovnaký zavlažovací režim a podobnú potrebu svetla, vytvorme z nich skupinku. Keď zoskupíme rastliny podľa toho, akú starostlivosť vyžadujú, nikdy na žiadnu nezabudneme. Uložme ich napríklad na veľký podnos, ktorý vystelieme kamienkami či mulčovacou hmotou, aby tieto skupinky vyzerali ešte dekoratívnejšie. Môžeme pridať aj malú vodnú fontánku na zvýšenie vlhkosti. Pokiaľ majú rastliny rovnaké potreby, dajú sa tiež zasadiť aj do veľkého spoločného kvetináča. 

Skrášli každú miestnosť

Z estetického hľadiska nádherne fungujú skupiny rastlín s rôznou výškou. Navrstvíme ich tak, že najvyššie rastliny umiestnime dozadu a menšie smerom dopredu. Takto získame svieži prírodný kútik v obývačke, v spálni či v pracovni.

Izbové rastliny v skupinke
Zdroj: iStock

Na čo myslieť, ak chceme vytvoriť skupiny rastlín?

Pri zoskupovaní rastlín je dôležité miesto neprepĺňať. Bez dostatočného prúdenia vzduchu medzi jednotlivými rastlinami sa bude hromadiť vlhkosť, ktorá zapríčiní choroby a privolá škodcov. V neprimerane vlhkých podmienkach sú častým problémom hniloba koreňov a hubové choroby.

Ak do skupiny zaradíme rastlinu, ktorá je napadnutá škodcami, rozšíria sa i na ostatné. Preto nikdy nedávajme do skupín rastlinky, pri ktorých si nie sme istý ich zdravím, a ani tie, ktoré vyzerajú poškodene. Infikovali by celú skupinu. To je tiež dôvod, prečo je vhodné nechať medzi jednotlivými kvetináčmi niekoľko centimetrov priestor.

Izbové rastliny v skupinke
Zdroj: iStock

Kreativite sa medze nekladú

Spôsobov, ako usporiadať viaceré rastliny do skupiny, je nekonečne veľa. Odborníci na pestovanie interiérových rastlín odporúčajú kombinovať malé parapetné rastliny s veľkými podlahovými rastlinami a využiť vertikálny priestor prostredníctvom políc a závesných kvetináčov. Takto vytvoríte dokonalú interiérovú džungľu s jedinečnou atmosférou. Nezabudnite rastliny pravidelne otáčať, aby rástli rovnomerne. Skvelý spôsob, ako na otáčanie nezabudnúť, je otočiť rastliny o kúsok pri každom zalievaní.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje