Rozmnožovanie tučnolistu
Zdroj: Jason Ingram

Domov má prinášať šťastie a prosperitu. Ako si rozmnožiť obľúbený tučnolist?

Poznáte ľudovú prezývku sukulentu tučnolista vajcovitého (Crassula ovata)? Hovorí sa mu „strom peňazí“. Do domácnosti má prinášať šťastie a prosperitu.

Z tohto pohľadu môže byt aj dobrým darčekom, keď k niekomu ideme na návštevu. Tieto vlastnosti sú mu pripisované z dôvodu, že listy svojím tvarom pripomínajú mince. Ak patríte k ľudom, ktorí občas zabudnú na zálievku, je táto rastlina pre vás vhodná. Ide totiž o sukulent, čiže v stonkách a listoch má vlastnú zásobu vody, a tak vyžaduje len občasnú zálievku.

Tučnolist
Zdroj: istock.com

Rastlina rastie veľmi pomaly, často v tvare malého stromčeka, k čomu jej treba pomáhať i rezom. Jej rozmnoženie zvládne aj úplný začiatočník. Opadané listy zberajte a vyhadzujte, mohli by byť totiž nebezpečné pre domáce zvieratá. Pozor, šťava vytekajúca pri poranení rastliny je toxická i pre ľudí. Pri rozmnožovaní listami použite kaktusový substrát, do ktorého primiešajte trochu perlitu, aby ste vylepšili jeho drenážne vlastnosti.

Rastlinu pestujte na svetlom mieste a v lete ju môžete i letniť. Aby stonky boli stále pevné a nevytiahnuté, je dôležité tučnolist prezimovať v chlade, na svetlom mieste s teplotou cca 10 – 15 °C.

Návod, ako si rozmnožiť tučnolist

Z materskej rastliny odoberte zdravé listy a nechajte ich pár dní na suchom mieste, aby rany zaschli.

Rozmnožovanie tučnolistu
Zdroj: Jason Ingram

Naplňte nádobu substrátom pre kaktusy a sukulenty, ktorý treba zmiešať s perlitom v pomere 1 : 1.

Rozmnožovanie tučnolistu
Zdroj: Jason Ingram

Jednotlivé lístky zapustite do substrátu a jemne pritlačte, aby ste zabezpečili kontakt so substrátom. Nechajte na teplom a slnečnom mieste a jemne navlhčite.

Rozmnožovanie tučnolistu
Zdroj: Jason Ingram

Výhonky mladých rastliniek uvidíte približne o niekoľko týždňov.

Text: Daniel Košťál
Foto: istock.com, Jason Ingram
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje