Rozmnoženie izbových rastlín
Galéria (13)

Ako rozmnožiť najznámejšie izbové rastliny

Kúpa v záhradníctve či kvetinárstve nie je jediná možnosť, ako získať nové a vitálne izbové rastliny. Niekedy stačí požiadať susedov či priateľov o kúsok listu. Mnohé atraktívne izbové rastliny si totiž môžeme rozmnožiť jednoducho aj pomocou listových odrezkov.

Galéria

Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
Rozmnoženie izbových rastlín
náročnosť: ***
čas: do 1 hodiny
náklady: 6,30 €
ľudia: 1
obdobie: skorá jar

Čo budete potrebovať

MATERIÁL 6,30 €

• substrát na rozmnožovanie rastlín 2,20 €
5 l
• práškový stimulátor
• perlit 1,10 €
2,5 l
• rozmnožovacia miska 3 €
• nádoba s vodou

Náradie

 záhradnícke nožnice
 záhradnícky nôž
 krhla s vodou

Postup, ako rozmnožiť izbové rastliny

1. Príprava substrátu
Použijeme substrát určený na výsev a rozmnožovanie. Pridáme za hrsť perlitu, ktorý ho prevzdušní.

2. Odber odrezkov
Odrezky odoberáme zo zdravých rastlín. Používame vždy vydezinfikované, čisté náradie (záhradnícke nožnice, nôž).

3. Pravidlá
Niekedy stačí len samotný list, inokedy musí mať aj kúsok stopky. Listovými odrezkami sa veľmi dobre rozmnožuje zamiokulkas.

4. Africké fialky
Na rozmnoženie senpólie (africkej fialky) je vhodný list starý asi 5 mesiacov a s priemerom čepele 4 cm.

5. Stimulátor
Stopky senpólie by mali byť dlhé 2 cm, inak sa horšie zakorenia. Na podporu rýchleho zakorenenia použijeme práškový stimulátor.

6. Spôsob rezu
Pri sansevierii môžeme použiť jeden list rozdelený na niekoľko častí. Jednotlivé kúsky by mali mať dĺžku najviac 6 cm. Režú sa priečne.

7. Ukladanie
Odrezky sa po ošetrení stimulátorom zapichujú do misky ako škridly, no nie príliš nahusto, aby sa k nim dostalo čo najviac svetla.

8. Streptokarp
Streptokarp môžeme rozmnožiť pomocou listových odrezkov hneď po odkvitnutí. Vyberáme si na to len bohato olistené rastliny.

9. Žilnatina
Pri streptokarpe rez vedieme pozdĺžne popri hlavnej listovej žile. Tú odstránime. Vzniknuté polovice použijeme na rozmnoženie.

10. Zapichnutie
Po ošetrení práškovým stimulátorom napicháme odrezky streptokarpu do žľabu v substráte. List zapichneme asi do polovice.

11. Šachor
Pri šachore stačí skrátiť konce listov a listovú ružicu ponoriť obrátene (listovou stopkou hore) do nádoby s trochou vody.

dobré rady

Odber
Odrezky odoberajte len zo zdravých rastlín, z častí, ktoré sú najviac osvetlené. Asi hodinu pred odberom rastlinu zalejte. Pomocou listových odrezkov možno okrem rastlín uvedených v postupe rozmnožiť aj šeflery, šlumbergeru (vianočný kaktus), begónie, figovníky, hatioru (veľkonočný kaktus), mnohé druhy sukulentov, voskovku a kaméliu. Listy dlho neskladujte.

Podmienky
Odrezky ošetrite v práškovom stimulátore a zapichnite do plastovej misky s priesvitným vekom. Musí byť vydezinfikovaná a naplnená čerstvým a kvalitným substrátom, obohateným o piesok či perlit. Jamky na odrezky urobte pomocou malého kolíka.

Starostlivosť
Odrezky zavlažte jemným prúdom vody, zakryte vrchnákom alebo mikroténovým vreckom a umiestnite na teplé a svetlé miesto. Počas zakoreňovania (8 až 12 týždňov) ich kontrolujte, zavlažujte a vetrajte. Po zakorenení jednotlivé odrezky porozsádzajte do malých črepníkov a substrátu na izbové rastliny.

Tip autora
Begóniu si rozmnožíte tak, že celé listy položíte na vlhký substrát, zaťažíte kameňmi a na niekoľkých miestach prerežete najväčšie žily.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, istock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. zdeno medzihradský says:

    Poradte ako rozmnožit ananás

    1. Szabóová Hana says:

      V obchode kúpime ananás, ktorý má zdravú vrcholovú ružicu, tmavozelené listy, žiadna jeho časť nie je ani trochu plesnivá, hnilá. Bežne pri doprave alebo aj doma v chladničke skladovaný ananás môže mať problém so zakoreňovaním, ale zdravý, čerstvý ananás zakorení v substráte aj vo vode. Na dopestovanie nového ananásu opatrne „odkrútime“ alebo odrežeme vrcholovú listovú ružicu i s dužinatým základom. Zbytočnú dužinu opatrne vylúpneme, aby nebola živnou pôdou pre plesne. Zároveň odstránime aspoň 3 – 4 rady spodných lístkov. Získali sme časť ananásu vhodnú na zakorenenie. Spodnú časť ružice namočíme do stimulátora rastu (práškový, tekutý), ktorý podporí zakoreňovanie. Ošetrenú ružicu vložíme do nádoby s vlhkým agroperlitom, čistým vlhkým pieskom alebo do zmesi rašeliny a perlitu(1:1), alebo do pohára s čistou vodou, zakryjeme fóliou (mikroténové vrecko) alebo vložíme do izbového miniskleníka, minipareniska . V substráte alebo vode by mala byť ružica ponorená asi 1 cm hlboko. Odložíme na svetlé miesto, udržiavame primeranú vlhkosť, izbovú teplotu. Pri zakoreňovaní vo vode sa snažíme udržiavať hladinu vody v rovnakej výške – dolievame. Asi o 4 týždne ružica zakorení. Opatrne ju presadíme do väčšej nádoby, ošetrujeme a tešíme sa až vyrastie, vykvitne a vytvorí nový plod – ananás. Proces pestovania trvá asi 3 roky.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.