Muškáty
Zdroj: istock.com

Týmto postupom získate sadeničky muškátov zo semien. Nepremeškajte najvhodnejšie obdobie!

Jednou z možností, ako si zaobstarať mladé rastliny muškátov na nadchádzajúcu sezónnu, je vypestovať si ich zo semien. Je to osvedčené najmä pri muškátoch krúžkovaných (Pelargonium zonale).

Semená – väčšinou ide o zmes odrôd rôznych farieb – zoženiete v každom dobre zásobenom záhradnom centre alebo v špecializovaných e-shopoch. Zaobstarajte si aspoň dve balenia, nie všetky semená totiž vyklíčia. S vysievaním začnite čo najskôr, najlepšie už v polovici januára, predpestovanie totiž trvá dlhšie. Silné sadenice získate asi o 4 mesiace od výsevu. Vysievať môžete priamo do rašelinových zakoreňovačov alebo do debničky či kvetináča s výsevným substrátom. Najlepšie urobíte, ak nádoby po výseve umiestnite do okenného minipareniska. Predpokladom rýchleho a rovnomerného klíčenia muškátových semien je totiž dostatok svetla, teplý a mierne vlhký substrát.

Ako vysiať semená muškátov

Nádoby naplňte čerstvým výsevným substrátom a jeho povrch mierne utlačte. Muškátové semená si nasypte do dlane, lepšie sa vám s nimi bude manipulovať.

Výsev muškátov
Zdroj: Miro Pochyba

Semená vysievajte postupne a opatrne pomedzi prsty, ideálne nariedko priamo na mierne utlačený povrch substrátu.

Výsev muškátov
Zdroj: Miro Pochyba

Vysiate semená zasypte asi 0,5 cm vysokou vrstvou substrátu a následne zľahka utlačte. Výsevy si nezabudnite označiť.

Výsev muškátov
Zdroj: Miro Pochyba

Klíčenie podporí dostatok svetla, tepla a vlahy. Substrát s vysiatymi semenami zavlažte a nezabudnite na to ani v ďalších dňoch. Používajte rozprašovač.

Výsev muškátov
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Daniel Košťál
Foto: shutterstock.com, Miro Pochyba 
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje