Pestujete sadenice vo vnútri? Týmto chybám sa vyhnite!
Predpestovanie sadeníc zo semiačok v interiéri je ekonomický spôsob, ako si vypestovať vlastnú úrodu. Aj pestovanie semien v bytoch, na parapetoch okien a na balkónoch má svoje pravidlá. Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech, vyhnite sa týmto častým chybám.
Nedostatok svetla
Sadenice potrebujú veľa svetla, aby z nich vyrástli pevné a zdravé rastliny. Vo väčšine domácností však nie je dostatok prirodzeného svetla na pestovanie robustných priesad. Dokonca, často nestačí ani okno orientované na juh. Pomôžeme si využitím umelého osvetlenia. Najvhodnejšie sú svetlá vyslovene určené na pestovanie rastlín. Ak chcete ušetriť, vyberte si veľké žiarivkové svetlá vybavené jednou teplou a jednou studenou žiarovkou.
Keď semiačka vyklíčia, nechajte svetlá zapnuté 12 až 16 hodín denne. Oplatí sa použiť časovač na automatické zapínanie a vypínanie svetiel.
Priveľa, alebo primálo vody
Množstvo vody, ktorým zalievame sadenice, výrazne ovplyvňuje ich rast. I keď sa to nezdá, práve polievanie je jedným z najnáročnejších aspektov „štartovania“ semena. Keďže sadenice sú jemné, je len veľmi malý priestor pre chyby. Zeminu na predpestovanie by sme mali udržiavať vlhkú, ale nie mokrú. Zlé je aj slabé, ale aj silné zalievanie.
Ako zvýšiť šance na zdravé sadenice?
- Vytvorte si mini-skleník, v ktorom budete mať istotu, že je pôda vlhká. Stačí, keď nádobu so zasiatymi semiačkami prikryjete priesvitným plastovým krytom. Keď rastlinky vyklíčia, kryt odstránite.
- Ak máte zlé skúsenosti s nadmerný zavlažovaním, pridávajte vodu odspodu – do podmisiek, odkiaľ si sadenice cez odtokové otvory zoberú, koľko potrebujú.
- Vlhkosť pôdy kontrolujte najmenej raz denne.
- Existuje aj samozavlažovací systém na štartovanie semien.
Priskorá výsadba sadeníc
Každý záhradkár chce, aby mal svoju úrodu čo najskôr, ale neoplatí sa urýchľovať vývoj rastlín. Vlastne sa to ani nedá. Mnoho sadeníc netoleruje chladné teploty a keď poctivo predpestované rastliny vystavíte predčasne chladnému vzduchu alebo studenej pôde, dostanú stres. Stresované rastliny sú náchylnejšie na škodcov a choroby. Väčšina rastlín je pripravená ísť na vonkajšiu výsadbu štyri až šesť týždňov po vyklíčení semien.
Rovnako nie je dobré ani priskoré klíčenie semien – držte sa návodu.
Semiačka sejete veľmi hlboko
Niektoré semená potrebujú na vyklíčenie úplnú tmu a iné zase potrebujú svetlo. Okrem toho je dôležitá aj hĺbka výsadby, ktorá by mala byť uvedená na balíku semien, pretože je individuálna. Ak na balení nie sú žiadne informácie, držte sa pravidla: semená sejeme dvakrát až trikrát tak hlboko, ako sú široké. Vždy je však lepšie plytšie sadenie, než priveľmi hlboké.
Priveľa semien na malom priestore
Ďalšou častou chybou je nasypanie veľkého množstva semien do malého kvetináča. Možno si myslíte, že je to spôsob, aby sa aspoň niektoré uchytili, ale nie je to tak. Oplatí sa začať skromne. Berte do úvahy, či máte dostatok priestoru, kam sadenice presadíte, a či sa dokážete o všetky postarať. Keď dáte veľa semien do menšej nádoby, výsledkom bude síce viacero rastlín, ale budú podstatne slabšie, ako keby ste vysiali dve-tri semiačka.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre