pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Pestujete sadenice vo vnútri? Týmto chybám sa vyhnite!

Predpestovanie sadeníc zo semiačok v interiéri je ekonomický spôsob, ako si vypestovať vlastnú úrodu. Aj pestovanie semien v bytoch, na parapetoch okien a na balkónoch má svoje pravidlá. Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech, vyhnite sa týmto častým chybám.

Nedostatok svetla

Sadenice potrebujú veľa svetla, aby z nich vyrástli pevné a zdravé rastliny. Vo väčšine domácností však nie je dostatok prirodzeného svetla na pestovanie robustných priesad. Dokonca, často nestačí ani okno orientované na juh. Pomôžeme si využitím umelého osvetlenia. Najvhodnejšie sú svetlá vyslovene určené na pestovanie rastlín. Ak chcete ušetriť, vyberte si veľké žiarivkové svetlá vybavené jednou teplou a jednou studenou žiarovkou.

Keď semiačka vyklíčia, nechajte svetlá zapnuté 12 až 16 hodín denne. Oplatí sa použiť časovač na automatické zapínanie a vypínanie svetiel.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Priveľa, alebo primálo vody

Množstvo vody, ktorým zalievame sadenice, výrazne ovplyvňuje ich rast. I keď sa to nezdá, práve polievanie je jedným z najnáročnejších aspektov „štartovania“ semena. Keďže sadenice sú jemné, je len veľmi malý priestor pre chyby. Zeminu na predpestovanie by sme mali udržiavať vlhkú, ale nie mokrú. Zlé je aj slabé, ale aj silné zalievanie.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Ako zvýšiť šance na zdravé sadenice?

  • Vytvorte si mini-skleník, v ktorom budete mať istotu, že je pôda vlhká. Stačí, keď nádobu so zasiatymi semiačkami prikryjete priesvitným plastovým krytom. Keď rastlinky vyklíčia, kryt odstránite.
  • Ak máte zlé skúsenosti s nadmerný zavlažovaním, pridávajte vodu odspodu – do podmisiek, odkiaľ si sadenice cez odtokové otvory zoberú, koľko potrebujú.
  • Vlhkosť pôdy kontrolujte najmenej raz denne.
  • Existuje aj samozavlažovací systém na štartovanie semien.

Priskorá výsadba sadeníc

Každý záhradkár chce, aby mal svoju úrodu čo najskôr, ale neoplatí sa urýchľovať vývoj rastlín. Vlastne sa to ani nedá. Mnoho sadeníc netoleruje chladné teploty a keď poctivo predpestované rastliny vystavíte predčasne chladnému vzduchu alebo studenej pôde, dostanú stres. Stresované rastliny sú náchylnejšie na škodcov a choroby. Väčšina rastlín je pripravená ísť na vonkajšiu výsadbu štyri až šesť týždňov po vyklíčení semien.

Rovnako nie je dobré ani priskoré klíčenie semien – držte sa návodu.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com
Náš tip: Sadenice pred výsadbou von najskôr otužujte. Čo to znamená? Jednoducho budete svoje rastliny postupne vystavovať živlom vonkajšieho prostredia. Prvý deň otužovania umiestnite sadenice von na jednu hodinu, a potom ich vráťte späť do interiéru. Postupne zvyšujte množstvo času vonku – každý  deň počas 6 až 10 dní (samozrejme, ak je počasie viac-menej stabilné).

Semiačka sejete veľmi hlboko

Niektoré semená potrebujú na vyklíčenie úplnú tmu a iné zase potrebujú svetlo. Okrem toho je dôležitá aj hĺbka výsadby, ktorá by mala byť uvedená na balíku semien, pretože je individuálna. Ak na balení nie sú žiadne informácie, držte sa pravidla: semená sejeme dvakrát až trikrát tak hlboko, ako sú široké. Vždy je však lepšie plytšie sadenie, než priveľmi hlboké.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Priveľa semien na malom priestore

Ďalšou častou chybou je nasypanie veľkého množstva semien do malého kvetináča. Možno si myslíte, že je to spôsob, aby sa aspoň niektoré uchytili, ale nie je to tak. Oplatí sa začať skromne. Berte do úvahy, či máte dostatok priestoru, kam sadenice presadíte, a či sa dokážete o všetky postarať. Keď dáte veľa semien do menšej nádoby, výsledkom bude síce viacero rastlín, ale budú podstatne slabšie, ako keby ste vysiali dve-tri semiačka.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje