Vysievanie zeleniny a kvetov
Galéria (8) Zdroj: Shutterstock

7 tipov na úspešné vysievanie: Držte sa ich a môžete sa tešiť na bohatú úrodu zeleniny a kvetov

Vysievaním si môžete dopestovať množstvo zeleniny a kvetov. Ak budete postupovať podľa týchto pokynov, úspešnému pestovaniu už nič nebude stáť v ceste. V týchto siedmich tipoch sme pre vás zhrnuli, na čo pri tom treba myslieť.

Galéria

Vysievanie zeleniny a kvetov
Pikírovanie mladých rastliniek
Udržiavanie vlhkosti pôdy pri predpestovaní
Špeciálny substrát na výsev semien
Pestovanie s výsevnými pásikmi
Vysievanie priamo do pôdy
Zasypanie semien tenkou vrstvou zeminy

1. Mladé semenáčiky včas vyjednoťte

Pri sejbe zeleniny nahusto treba mladé rastlinky včas vyjednotiť, inak budú čoskoro súťažiť o svetlo a živiny. V zásade platí, že čím skôr sú semenáčiky pikírované, tým kratšia je rastová pauza. Ideálny čas je, keď sa rastlinkám rozvinú tri až štyri listy. Opatrne ich uchopte medzi prsty za lístky a pomocou špeciálneho pikírovacieho náradia im podvihnite korienky zo substrátu. Následne ich jednotlivo preneste do pripravených menších nádob. Substrát udržiavajte vlhký.

Pikírovanie mladých rastliniek
Zdroj: Shutterstock

2. Semená poriadne zalejte

Semená niektorých druhov sú také drobné a ľahké, že povrchové napätie vody pri zalievaní je dostatočné na to, aby ich zdvihlo z pôdy v kvetináči a zmylo. Preto ich zalievajte kanvou s jemným cedidlom alebo len rozprašovačom. Po zasiatí by ste mali semená pritlačiť drevenou doskou a preosiať natenko pieskom. Výsevné misky prekryte fóliou alebo plastovým krytom a denne kontrolujte vlhkosť pôdy – semená nesmú pri klíčení vyschnúť.

Udržiavanie vlhkosti pôdy pri predpestovaní
Zdroj: Shutterstock

3. Substrát, ktorý podporuje rast koreňov

Na siatie do kvetináčov alebo misiek by ste mali používať iba špeciálny substrát, ktorý neobsahuje takmer žiadne živiny. Mladé sadenice sa ich snažia aktívne hľadať, aby pokryli svoje požiadavky na živiny a vyvinuli silný koreňový systém. Po niekoľkých týždňoch však potrebujú pravidelné hnojivo, aby mohli ďalej dobre rásť. Pre niektoré rastliny môže byť užitočné aj pestovanie v tabletách (jiffy) so zdrojom kokosu.

Špeciálny substrát na výsev semien
Zdroj: Shutterstock

4. Výsevné disky a pásiky

Výsevné disky sú obľúbené na pestovanie kuchynských byliniek v črepníkoch, výsevné pásiky s mrkvou, so šalátom a s letničkami sa zasa používajú na výsev vonku. Ich výhodou je, že semená sú v pravidelných rozstupoch zasadené do špeciálneho papiera vyrobeného z prírodných surovín, ktorý sa v pôde rýchlo rozloží. Dôležité je, aby mali dobrý kontakt so zemou a aby semená nevysychali. Preto musíte disky a pásiky ihneď po vysiatí navlhčiť a nakoniec dobre pritlačiť zeminou.

Pestovanie s výsevnými pásikmi
Zdroj: Shutterstock

5. Nezasievajte príliš skoro

Ak nemáte skleník ani zimnú záhradu, nemali by ste s predpestovaním zeleniny a kvetov začať príliš skoro. Na parapete je intenzita svetla od začiatku do polovice marca sotva dostatočná na pestovanie silných rastlín. Pri izbovej teplote a nedostatku svetla majú sadenice tendenciu vädnúť. Hľadajú viac svetla a vytvárajú dlhé tenké výhonky s malými žltými listami. Problémom sa dá vyhnúť len špeciálnymi svietidlami na rastliny alebo výrazne nižšou teplotou okolia. Výsev pred polovicou februára sa neodporúča v nevykurovanom skleníku bez mrazu.

6. Dávajte pozor na vzdialenosti

Pomocou špagátu nielenže presne dodržíte odporúčanú vzdialenosť medzi riadkami, ale váš záhon bude vyzerať oveľa lepšie a prehľadnejšie, keď bude zelenina rásť v presnom rade. Pri dvojzrnnom alebo jednozrnnom výseve pomáha vhodne narezaná drevená palica udržiavať rovnomerné rozstupy v riadku.

Vysievanie priamo do pôdy
Zdroj: Shutterstock

7. Svetelné podmienky na klíčenie

Na obale semien nájdete informáciu, či ide o tmavo- alebo svetloklíčiace rastliny. Pri tmavom klíčení treba semienka posypať tenkou vrstvou zeminy, zatiaľ čo semená svetlých zárodkov zostávajú na povrchu.

Zasypanie semien tenkou vrstvou zeminy
Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje