Sadenice v záhrade
Zdroj: iStock

Tajomstvo bohatej úrody? Naučte sa, ako preriediť sadenice v záhrade

Pestujete plodiny zo semiačok? Potom určite viete, že keď semiačka vyklíčia a sadeničky mierne podrastú, treba ich preriediť. Vyzerá to síce jednoducho, no v skutočnosti je to jedna z najdôležitejších úloh záhradkára, pretože od nej závisí, aká bude vaša úroda a či budú rastlinky zdravé. Je to náročná práca aj z iných dôvodov. Keď máte vysiate rozsiahle záhony, pocíti to aj váš chrbát či kolená.

Vytrhať novo vyrastené sadenice, ktoré vyrástli zo semiačok zasadených len pred pár týždňami, sa môže zdať ako kontraproduktívna práca, opak je však pravdou. Preriedenie vyrastených sadeníc je životne dôležité pre celkové zdravie záhrady. Priveľa plodín rastúcich blízko pri sebe totiž znamená nespočetné množstvo problémov – pre vás, aj pre vašu záhradu.

Sadenice v záhrade
Zdroj: iStock

Ak by ste umožnili rásť všetkým sadeniciam, súťažili by o živiny a navzájom by sa vytlačili. Výsledkom by boli slabšie rastliny, oveľa nižšia úroda a podstatne vyššie riziko chorôb. Keď zelenina rastie príliš blízko pri sebe, zamotáva sa a skrúca. Skvelými príkladmi sú mrkva, reďkovky a repa – ich korene sa môžu prepliesť, poskrúcať až tak, že je ich takmer nemožné zozbierať.

Prečo riediť a nesadiť nariedko od začiatku?

Určite vám napadne, že keby ste vysádzali semiačka hneď do potrebných rozostupov, nemuseli by ste sadenice preriediť. Bola by to pravda, ak by všetky semienka spolupracovali. Na to sa však nedá spoľahnúť. Verte alebo nie, určite by nebol výsledkom záhon s pravidelne rozmiestnenými zdravými plodinami. Pri siatí semien jednoducho nikdy neviete, koľko z nich skutočne vyklíči a vyrastie na zdravú sadenicu. Môže vyklíčiť len polovica a ešte aj časť z nich môže byť oslabená a nevytvorí zdravé rastliny.

O koľko semien viac vysiať?

Či už ide o uhorky, fazuľu, kukuricu, šalát – alebo akúkoľvek inú zeleninu, ktorú pestujeme zo semena, vždy je dobré do riadku vysiať zhruba o jednu tretinu až polovicu semien navyše pár centimetrov od seba.

Aký rozostup potrebujú vaše plodiny pre zdravý rast?

Toto je prvá vec, na ktorú si musíte zistiť odpoveď pri prerieďovaní záhona. Každá rastlina potrebuje okolo seba iné množstvo priestoru, preto neexistuje pravidlo platné pre všetky. Najlepší spôsob, ako určiť potrebný rozstup, je pozrieť sa na zadnú stranu balíčkov semien alebo si ho nájsť online. Napríklad, fazuľky zasadíte vždy 5 centimetrov od seba a po vyrastení sadeníc ich preriedite tak, aby medzi rastlinkami vznikol priestor aspoň 10 – 15 centimetrov. Ak bude treba, môžete plodiny preriediť po čase ešte raz.

Sadenice v záhrade
Zdroj: iStock

Metódy preriedenia sadeníc

Existuje niekoľko metód, ktoré fungujú na výbornú. Základom je, že čím skôr rastliny preriedite, tým lepšie. Pri mnohých plodinách pestovaných zo semien sa dajú rastlinky preriediť už v priebehu prvých dvoch týždňov po vyklíčení. Ide to jednoducho – sadenice s jemným korienkom ľahko vytiahnete z pôdy bez toho, aby ste narušili koreňový systém ostatných. Ak máte už vyššie rastlinky, je lepšie preriediť ich odstrihnutím stonky nad zemou. Trhaním rastliny z pôdy by ste už mohli poškodiť aj okolité sadenice.

Ako prvé odstráňte najslabšie rastliny

Pri riedení vždy zamerajte úsilie na udržanie najzdravších a najsilnejších sadeníc. Odstránením slabých a tenkých rastlín z ich okolia im uvoľníte cestu pre zdravý rast a plodenie. Rovnako hneď odstráňte vysoké, tenké, „nohaté“ sadenice, ktoré sú od začiatku pokrútené, vädnúce, tmavšie. Ponechajte si zavalitejšie rastliny, s jasne zelenými mladými výhonkami a dočkáte sa úspechu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje