Najlepšie zvyky úspešných záhradkárov. Robíte ich aj vy?
Viete, čo má najväčší vplyv na vašu úrodu a zdravie pestovaných plodín? Nie sú to žiadne veľké veci. Sú to práve maličkosti, ktoré robíte pravidelne. Úspešní záhradkári robia každý deň niekoľko jednoduchých úkonov. Ktoré k nim patria a prečo si z nich urobiť zvyk?
Každodenné pozorovanie záhrady vám pomôže zachytiť problémy vtedy, keď sú ešte malé a ľahko riešiteľné. Predchádzanie problémom je dôležitým krokom, ak chcete, aby vaša záhrada bola zdravá a produktívna (a tiež pri zvládaní škodcov a chorôb). Skúsení záhradkári vedia, že keď budú robiť týchto 6 úloh každý deň, vybudujú si zvyk, ktorý vedie ku krásnej úrode.
1. Venujte pozornosť zavlažovaniu
Väčšinu problémov v záhrade možno pripísať nesprávnemu zalievaniu. Pozorovanie je kľúčové. Tak zistíte, či ste splnili potreby zavlažovania rastlín. Monitorovanie zavlažovania je pravdepodobne najdôležitejšou každodennou úlohou v záhrade. Čo si všímať?
- Ak máte automatický zavlažovací systém, buďte v záhrade, keď je aktívny. Skontrolujte, či funguje ako má, či nie sú poškodené časovače, vybité batérie a nefunkčné ďalšie časti.
- Skontrolujte vlhkosť v pôde vo vyvýšených záhonoch a v nádobách. Zeminu jemne prekopte, aby ste zistili, či je pôda vlhká aj do hĺbky, alebo použite vlhkomer, aby ste vedeli, či je potrebné ďalšie zalievanie.
- Všímajte si príznaky rastlín, ktoré potrebujú vodu – žltnutie, suché listy na spodnej časti rastliny, alebo zvädnuté listy.
- Skontrolujte príznaky nadmerného zalievania – zvädnuté rastliny, pričom pôda je mokrá, hnedé či žlté padajúce listy, odpadávajúci nový výrastok, poddajná rastlina, slizké alebo páchnuce korene (hniloba koreňov).
2. Pravidelne prerezávajte rastliny
Keď sa ráno vyberiete na kontrolu do záhrady, zoberte si so sebou aj nožnice. Každodenné prerezávanie, odstraňovanie suchých či chorých častí a udržiavanie rastlín v dobrej kondícii rezom je veľmi dôležitý úkon. Rastliny sú zdravšie a šťastnejšie.
- Odstráňte mŕtve alebo odumierajúce listy.
- Odstrihnite nadbytočné výhonky z rastlín paradajok.
- Odstráňte odumreté kvety okrasných rastlín, aby ste podporili ďalšie kvitnutie.
- Pravidelne zbierajte bylinky, aby ste podporili ďalší rast a zabránili kvitnutiu.
3. Hľadajte škodcov
Jeden alebo dvaja škodcovia sú ľahšie zvládnuteľní ako celé generácie. Každodenné pozorovanie pomáha udržať škodcov pod kontrolou. Pár vošiek alebo pokrčených listov nie je dôvodom na poplach. Ak o probléme viete, môžete ho sledovať a v prípade potreby konať. Všímajte si:
- Diery na listoch rastlín. Skontrolujte, či na spodnej strane listov nie sú húsenice, červy, larvy.
- Skontrolujte spodné strany listov, či sa na nich nenachádzajú škodcovia a ich vajíčka.
- Monitorujte nové sadenice.
- Zistite, ako vyzerajú rôzne štádiá užitočného hmyzu, aby ste nelikvidovali pomocníkov.
4. Všímajte si choroby a zasiahnite včas
Určite sa oplatí rozpoznať prvé príznaky chorôb rastlín. Dobrým prvým krokom, ak máte podozrenie na ochorenie, je odstránenie postihnutých listov. Denné pozorovanie vám pomôže zistiť, aké ďalšie kroky by ste mali urobiť. Zachytenie problémov na začiatku pomáha udržať ich pod kontrolou a zabraňuje šíreniu pliagy do zvyšku záhrady.
5. Pozorujte nový rast a kvety
Zo všetkých úloh, ktoré každý deň robíte v záhrade, patrí práve táto k najobľúbenejším. Je radosť všímať si zdravý rast a kvitnutie rastlín. Čo si treba všímať?
- Skontrolujte, či rastlina nepotrebuje oporu, aby sa nezlomila.
- Pestujete kvety, ktoré potrebujú ručné opeľovanie? Ráno je na to najlepší čas.
- Netreba preriediť nové sadenice?
6. Zberajte priebežne, nie nárazovo
V čase zberu sa každý deň vyberte do záhrady s košíkom na úrodu. Čo treba vedieť o správnom zbere?
- Chuť rastlín je najlepšia, keď sa zbierajú ráno.
- Nečakajte so zberom príliš dlho. Zeleninu zberajte, keď je mladá a jemná, vtedy má najlepšiu chuť.
- Zber plodín podporuje väčšiu produkciu. Ak ponecháte na rastline zrelé plody, ďalšia produkcia sa znižuje a podporuje to množenie škodcov a chorôb.
- Všímajte si, ktoré plodiny treba chrániť pred vtákmi a inými zvermi.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre