Liečivé bylinky na trávenie
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Máte starosti s trávením? Pomôžte si liečivými bylinkami, ktoré dopestujete na záhrade alebo v kvetináči

Stôl plný jedla je veľkým lákadlom. Avšak kombinácia rôznych mastných a sladkých pokrmov je pre trávenie veľkou skúškou. Ak vás po jedle trápi pocit nadúvania, nevoľnosti či pálenie záhy, zíde sa mať po ruke pomoc z prírody. Sú to práve bylinky, ktoré môžu priniesť úľavu od tráviacich ťažkostí. V nasledujúcom výbere nájdete také, ktoré sa dajú dopestovať v záhrade alebo v kvetináči a príjemne spestria aj bežné pokrmy.

Galéria

Liečivé bylinky na trávenie
Mäta na trávenie
Pestovanie kôpru
Fenikel v záhrade
Petržlenová vňať v kvetináčoch
Pestovanie bazalky v kvetináči

Mäta pieporná

O mäte je známe, že blahodárne pôsobí na celý tráviaci systém. Podporuje tvorbu žalúdočných štiav a prináša úľavu od bolestivých kŕčov. Navyše poteší veľmi osviežujúcou mentolovou arómou. Najviac aromatické sú mladé čerstvé listy.

Mäta na trávenie
Zdroj: shutterstock.com

Pestovanie mäty možno zaradiť medzi celkom nenáročné. Výborne sa jej bude dariť v pôde i v kvetináči. Niekedy dokonca až do takej miery, že bude potrebovať „skrotenie“, keďže vo voľnej pôde sa rýchlo rozrastá do okolia a môže mať invazívne prejavy. Vyhovuje jej predovšetkým pozícia s doobedným slnkom, čiastočný tieň a pravidelná dávka vlahy.

Kôpor voňavý

Kôpru sa pripisujú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Látky, ktoré obsahuje, podporujú produkciu tráviacich štiav. Osvedčil sa pri problémoch s nadúvaním, plynatosťou a kolikami.

Pestovanie kôpru
Zdroj: shutterstock.com

Je dobré vedieť, že okrem tradičného pestovania na záhrade, kde kôpor môže na slnečnej pozícii dorásť do výšky cez 100 cm, sú k dispozícii aj odrody, ktoré sú bohatšie olistené. Dorastajú „len“ do výšky 30 cm a sú vyšľachtené pre pestovanie v kvetináči. V prírode kôpor nemá veľa nepriateľov, dokonca priťahuje lienky, ktoré požierajú vošky. Kôpor v čerstvej podobe je skvelý do šalátov, tzatziky či iných marinád a dresingov.

Fenikel obyčajný

Feniklový čaj patrí medzi prvé detské čaje, ktoré sa môže podávať už pártýždňovým bábätkám. Sľubuje úľavu od nafukovania, bolestí bruška a detských kolík. Ak vás trápia brušné kŕče, nepríjemne nafukovanie alebo opakovaná zápcha, práve fenikel obsahuje silicu, ktorá pomáha uvoľňovať kŕče a podporuje črevnú peristaltiku.

Fenikel v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Pri pestovaní feniklu na záhrade vyberte slnečné miesto chránené pred vetrom a mrazmi. Neobľubuje piesočnaté pôdy, no ani časté zmáčanie. V dobrých podmienkach dorastá až do výšky cez 150 cm a pôsobí mohutne. Spestrí zeleninový záhon, no krásne vynikne aj v bylinkovom kútiku. Listami a kvetmi sa ponáša na kôpor.

Petržlen vňaťový

Petržlenová vňať má nezameniteľnú arómu a jej prítomnosť spestrí mnohé obľúbené pokrmy. Obsahuje látky, ktoré podporujú tvorbu tráviacich enzýmov, vie byť nápomocná pri pocite plnosti po jedle a osvedčila sa aj na upokojenie podráždeného tráviaceho traktu pri hnačke.

Petržlenová vňať v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com

Pri pestovaní petržlenu sa môžete vybrať dvoma cestami – buď pestovať petržlen koreňový, kde je okrem vňate hlavný úžitok z koreňov alebo si zasadiť semená petržlenu vňaťového, ktorý produkuje veľké množstvo tmavozelených listov. Dorastá priebežne počas dlhých mesiacov a výborne sa mu darí aj pri pestovaní v črepníku na okennom parapete alebo na balkóne.

Bazalka pravá

Patrí na pizzu, do letných šalátov, krásne vonia, má utešený košatý vzrast a v záhrade navyše odpudzuje komáre, muchy, vošky a molicové parazity. Aromatická bazalka presvedčí viacerými prednosťami a pripisuje sa jej tiež niekoľko liečivých účinkov. Priaznivo vplýva na činnosť žalúdka a čriev, zmierňuje pálenie záhy, pocit plnosti a nepríjemného nadúvania.

Pestovanie bazalky v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Nečudo, že v supermarketoch patrí medzi črepníkové bylinky, ktoré sa rozpredajú medzi prvými. Či už budete pestovať bazalku zo semienok, alebo si zadovážite hotovú rastlinu, doprajte jej teplejšie miesto s dostatkom denného svetla chránené pred vetrom. Zastrihávaním vrcholových výhonkov obmedzíte kvitnutie a následnú tvorbu semien. Bazalka tak bude dlho produkovať nové a chutné listy.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje