Čo si vyžaduje správne zazimovanie tymianu

Čo si vyžaduje správne zazimovanie tymianu

Máme malú záhradu a v nej bylinkové záhony. Obľubujeme tymian, preto ho pestujeme nielen v záhone, ale aj v črepníkoch. Keďže nám väčšinou neprežije zimu, každoročne na jar si kupujeme nové rastliny. Je potrebné túto rastlinu špeciálne zazimovať? (Ivana S. Jablonica)

Tymian je trváci, vždyzelený krík, pochádzajúci z oblasti Stredomoria. V našich podmienkach nemusí byť dostatočne odolný proti zime a mrazom. Najmä mladé rastliny je vhodné pred zimou pripraviť – najlepšie obsypať suchým lístím a zakryť čečinou. Vyplatí sa to hlavne vo vyšších polohách.

Rastliny v nádobách je potrebné premiestniť na zimu do chladnej a svetlej miestnosti, prípadne premiestniť na chránené miesto k stene domu. Vo všeobecnosti platí, že najviac náchylné na vymŕzanie sú zdrevnatené kríky. Ak teda rastliny budete pravidelne strihať a zmladzovať, podporíte tým nielen ich vitalitu, ale aj odolnosť proti mrazu.

Samozrejme, s týmto počkajte až na jarné obdobie. Počas zimy tiež dajte pozor, aby nádoby s tymianom neboli preliate, a takisto sa nesmie vlaha hromadiť ani na miestach, kde je táto rastlina vysadená v záhone. Nikdy preto túto rastlinu nevysádzajte v blízkosti odkvapových rúr.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

  1. Eva Alžbeta Kukurová says:

    Mám tymián, nechala som ho v kvetinjáči (bývam v paneláku) a dala som ho do spálne, kde sa nekúri… vraj je dobré ho mať v spálni… je to správne ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje