Čo si vyžaduje správne zazimovanie tymianu

Čo si vyžaduje správne zazimovanie tymianu

Máme malú záhradu a v nej bylinkové záhony. Obľubujeme tymian, preto ho pestujeme nielen v záhone, ale aj v črepníkoch. Keďže nám väčšinou neprežije zimu, každoročne na jar si kupujeme nové rastliny. Je potrebné túto rastlinu špeciálne zazimovať? (Ivana S. Jablonica)

Tymian je trváci, vždyzelený krík, pochádzajúci z oblasti Stredomoria. V našich podmienkach nemusí byť dostatočne odolný proti zime a mrazom. Najmä mladé rastliny je vhodné pred zimou pripraviť – najlepšie obsypať suchým lístím a zakryť čečinou. Vyplatí sa to hlavne vo vyšších polohách.

Rastliny v nádobách je potrebné premiestniť na zimu do chladnej a svetlej miestnosti, prípadne premiestniť na chránené miesto k stene domu. Vo všeobecnosti platí, že najviac náchylné na vymŕzanie sú zdrevnatené kríky. Ak teda rastliny budete pravidelne strihať a zmladzovať, podporíte tým nielen ich vitalitu, ale aj odolnosť proti mrazu.

Samozrejme, s týmto počkajte až na jarné obdobie. Počas zimy tiež dajte pozor, aby nádoby s tymianom neboli preliate, a takisto sa nesmie vlaha hromadiť ani na miestach, kde je táto rastlina vysadená v záhone. Nikdy preto túto rastlinu nevysádzajte v blízkosti odkvapových rúr.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Eva Alžbeta Kukurová says:

    Mám tymián, nechala som ho v kvetinjáči (bývam v paneláku) a dala som ho do spálne, kde sa nekúri… vraj je dobré ho mať v spálni… je to správne ?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.