Sušenie liečivých byliniek
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Ktoré bylinky by mal mať doma každý a ako ich užívať? Môžu nahradiť aj lieky? Rozprávali sme sa s bylinkárkou

Na sociálnej sieti Naša Bylinkáreň, ktorú sledujú takmer tri desiatky tisíc ľudí, sa vďaka Daniele Viskupič môžeme dozvedieť mnohé zaujímavosti a praktické rady o tom, ako si život obohatiť vďaka bylinkám. My sme sa s vyštudovanou fytoterapeutkou porozprávali o tom, čo najzásadnejšie by mal každý človek o bylinkách vedieť.

Galéria

Sušenie liečivých byliniek
Sušenie liečivých byliniek
Sušené bylinky na čaj
Sušené bylinky na čaj
Sušenie liečivých byliniek
Bylinárka Daniela Viskupič

Na sociálnej sieti ste si vytvorili stránku, ktorá je zameraná na bylinky a na všetky témy s bylinkami súvisiace. Prečo práve bylinky?

Byliny sú celý život mojou súčasťou. K tejto téme ma prirodzene viedli moji starí rodičia a krstná mama, ktorá si vyrábala rôzne maste a obklady, keďže v tom období neboli lekárne až také populárne. Nejako mi to prirástlo k srdcu. Keď sme sa s manželom presťahovali do rodinného domu, byliny boli prvá vec, ktorú sme zasadili pre podporu zdravia našej rodiny. Postupne som podrobne začala študovať odbornú literatúru a v roku 2013 som založila stránku na sociálnej sieti, kde som sa s priateľmi delila o svoje nové poznatky. Čiže celé to malo taký prirodzený priebeh. V tom čase mi nenapadlo, že sa to stane populárnou témou.

Sušenie liečivých byliniek
Zdroj: istock.com

Môže sa stať takto zanieteným bylinkárom úplne každý alebo je dobré mať v danej oblasti aj nejaké odborné vedomosti?

Ja hovorím, že sme súčasťou prírody a každý z nás je trošku liečiteľ. Nie je to nič výnimočné. Naopak, je to prirodzené, že ľudia siahajú po týchto skúsenostiach a venujú sa prírodnej liečbe. Dnes máme na trhu veľké množstvo kvalitnej literatúry, ktorá pomáha laikom v domácom spracovaní bylín. Sú k dispozícii aj rôzne kurzy, prednášky a semináre.

Predpokladám, že z prvotnej záľuby sa postupne stala aj práca. Ľudia si od vás môžu objednať rôzne bylinky na rôzne účely. Bola táto cesta – od hobby po prácu – dlhá a náročná?

Pravdupovediac, zbehlo to tak samo od seba. Najskôr som vyrábala maste, tinktúry a sirupy a predávala ich priateľom. Potom som vyštudovala fytoterapiu a postupom času som skúšala, čo funguje a ako to zaberá. Tak vznikol prvý súbor asi 10 čajových zmesí. Následne som svojpomocne vybudovala malú potravinovú výrobu, ktorá v podstate funguje doteraz a pomaličky rastieme. Nie sme veľká firma, skôr je to stále o tej „srdcovej záležitosti“. Bylinkáreň sa snažím obklopovať ľuďmi, ktorí to chcú robiť a majú k tomu pozitívny vzťah.

Sušené bylinky na čaj
Zdroj: Daniela Viskupič

Využívajú Slováci potenciál voľne rastúcich byliniek dostatočne?

Každý ho využíva v danom čase najlepšie, ako vie a ako potrebuje. Keď potrebuje viac, venuje tomu viac času, a tým sa prehlbujú skúsenosti a vedomosti. Myslím, že ľudia sa stále viac približujú a prinavracajú k prírode, čo ma veľmi teší.

Čo sú základné fakty, ktoré by o bylinách mal vedieť každý jeden z nás?

Byliny kombinujeme, nikdy neužívame jednu bylinu osve a dlhodobo. Vždy sa snažíme zmiešať byliny podľa symptómov, ktoré práve riešime.

Byliniek je veľké množstvo, no ktoré sú možno tie najzákladnejšie – povedzme 5 alebo 10, ktoré by sme mali vedieť rozpoznať a aj následne spracovávať a využívať v prospech nášho zdravia?

Pre mňa sú najvzácnejšie a najliečivejšie také, ktoré sú bežné, alebo sú burinou. (smiech) Rebríček, pýr, nechtík, praslička, žihľava, skorocel, materina dúška, šípka, hloh, chmeľ, rumanček, púpava. Z týchto vieme vyrobiť zmesi takmer na všetko.

Ktoré bylinky v podobe čajov, by mal mať doma pre istotu každý jeden z nás?

Nejaký základ na dýchacie cesty, žalúdočné ťažkosti, upokojenie nervovej sústavy a bežné zápalové ochorenia. Medovka, mäta, nechtík, repík, rebríček, rumanček, šalvia, skorocel.

Sušené bylinky na čaj
Zdroj: Daniela Viskupič

Môžu nám bylinky aj uškodiť?

Dávkovanie je liek. Aj veľa dobrého škodí. Preto si aj pri cielenej fytoterapii treba robiť prestávky. Tak, ako so všetkým. Sú aj byliny, ktoré majú mimoriadne silný, ale aj negatívny účinok. S tými treba dodržiavať dávkovanie odporúčané v odbornej literatúre. Rovnako nie je dobré kombinovať byliny s pravidelným užívaním liekov, napríklad na vysoký tlak alebo na riedenie krvi. Tu treba byť opatrný a konzultovať pravidelné pitie s lekárom.

Začalo nám horúce leto. Na ktoré bylinky by sme sa mali v tomto období zamerať?

V lete je najväčšia sezóna. Každý deň niečo kvitne. Od mája do augusta si treba urobiť zásoby všetkého, čo je vhodné k zberu, ale ten zoznam je nekonečný. Zamerajte sa na to, čo vám prináša vaše okolie a využite to naplno. Na každú prechádzku nosím vrecúško a nesiem si domov pár vetvičiek z toho, čo mi skočí do cesty.

Sušenie liečivých byliniek
Zdroj: istock.com

Na Instagrame robíte aj edukačné videá o tom, ako jednotlivé bylinky využívať, prípadne efektívnejšie užívať. Znamená to, že ľudia zvyknú liečivé rastlinky užívať nesprávne či neefektívne?

Myslím, že nie nesprávne, každý má svoje naučené spôsoby. Keďže bylinkárstvo nie je žiadna ucelená veda, ale akási večná tradícia, nedá sa povedať, čo je správne a čo nie. Ja odporúčam to, čo mám vyskúšané. To, čo viem, že sa nepokazí a možno si to niekto vezme ako dobrú radu. Možno to človeka len inšpiruje k tomu, aby si to robil podľa seba. Ale áno, stretávam sa s tým, že ľudia užívajú byliny, ako vy vravíte, neefektívne. Ale to nie je nesprávnou prípravou, ale nesprávnou životosprávou. Ak nežijem zdravo, môžem piť aj živú vodu a nič mi nepomôže. Ľudia jedia spracované potraviny, nejedia pravidelne, jedia príliš veľa a príliš často. A hlavne nešportujú! My nie sme stavaní na sedenie a jedenie. My sme stavaní na aktívny život! A potom nám aj byliny rýchlejšie a efektívnejšie zaberajú.

Existuje rastlina, ktorá dokáže na nejaký konkrétny problém stopercentne zastúpiť medikamenty z lekárne?

Ťažká otázka. Farmácia izoluje liečivé látky z prírody a synteticky ich nahrádza. Čiže je to znovu vzájomná väzba. Tu je dôležité štádium a vážnosť ochorenia a dávkovanie. Nerada by som sa púšťala do filozofie. (smiech) Poviem to za seba. Kde mi stačia byliny, tam ich aplikujem. Kde vidím, že problém je vážnejší, vyhľadám lekársku pomoc. Nerada to rozdeľujem. Sme v akejsi kvalitnej symbióze. Veda a príroda sa vzájomne dopĺňajú. Máme veľké šťastie, že máme obe tieto možnosti.

Môžu mať bylinky aj preventívne účinky?

Jednoznačne! Vždy hovorím, že byliny neužívame len vtedy, keď to potrebujeme, ale kontinuálne. Mali by byť súčasťou nášho života. Neobsahujú len liečivé zložky na daný problém, ale veľa flavonoidov, silíc, minerálov a vitamínov, ktoré potrebujeme.

Je pravda, že usušená bylinka – či už v podobe čaju – by sa mala zužitkovať do dvoch rokov od natrhania, inak stráca účinky?

Závisí od skladovania a druhu byliny. Sú byliny, ktoré obsahujú menšie množstvo olejov, tie vydržia dlhšie – ako napríklad skorocel.

Vaše video o tom, ako si správne vyrobiť domáci zázvorový čaj, malo osemstotisíc videní. Očividne zimná rada na nezaplatenie. Existuje nejaká obdobná aj na leto?

Toto číslo ma veľmi prekvapilo. Mala som pocit, že toto nebude nikoho zaujímať, ale veľmi ma teší, že sa takýmto veciam ľudia venujú. Letná rada je: Zbierajte, sušte! (smiech)

Bylinárka Daniela Viskupič
Bylinárka Daniela Viskupič | Zdroj: Daniela Viskupič

Spracovala: Veronika Vandrašeková
Foto: Daniela Viskupič, istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.