Rumanček v kvetináči
Zdroj: iStock

Pomôže pri nádche aj upchatom nose. Viete, že liečivý rumanček môžete pestovať aj vo vnútri? Ukážeme vám, ako na to!

Rumanček kamilkový, ľudovo nazývaný aj harmanček či kamilka, je milou rastlinou s množstvom bielych kvietkov so žltými stredmi. Osvieži každú záhradku a navyše má liečivé účinky. Sušené kvety sa používajú na prípravu čajov, tinktúr, ale aj odvarov na naparovanie pri nádche a upchatom nose. Dokonca sa dajú pridať do jedál. Viete, ako si rumanček vypestovať v interiéri?

Ak túžite po sladkej bylinkovej vôni uprostred zimy, pestovanie rumančeka v interiéri je dobrým riešením. Ako na to?

Výber rumančeka a vhodného kvetináča

V bylinkových záhradách najčastejšie pestujeme rumanček rímsky (Chamaemelum nobile) a rumanček nemecký (Matricaria recutita). Oba sa dajú pestovať aj v nádobách v interiéri, ale rímsky rumanček zvláda pobyt vo vnútri lepšie. Navyše je kompaktnejší a stačí mu menej priestoru. Semiačka si zoženiete v záhradkárskych predajniach alebo v e-shopoch.

Vyberte si správnu nádobu, v ktorej bude spokojný. Postačí akýkoľvek kvetináč s priemerom 15 alebo viac centimetrov s otvormi na dne, ale samozrejme čím väčší kvetináč budete mať, tým budete mať viac kvetov a väčšie rastliny. Rumanček má plytké korene, takže najlepšie sú široké kvetináče.

Pripravte si pôdu

Na vypestovanie rumančeka zo semiačok môžete použiť štandardnú pôdu, avšak ak chcete urobiť pre novú rastlinku niečo navyše, primiešajte do univerzálnej záhradkárskej pôdy ryžové šupky (ryžové plevy). Na tri diely pôdy pridajte jeden diel ryžových šupiek. Pôda bude vzdušnejšia, ľahšia a dobre odvodnená.

Kvety rumančeka
Zdroj: iStock

Ako vysiať osivo rumančeka

Keď máte všetko potrebné pripravené, je čas zasiať semená. Nasypte ich na vrch kvetináča a jemne zatlačte do pôdy. Pôdu postriekajte rozprašovačom tak, aby bolo zhruba horných 2,5 cm pôdy vlhkej.

Nádobu umiestnite na miesto s priamym svetlom aspoň šesť hodín denne alebo použite pestovateľskú lampu. Keď sú rastliny vysoké asi 2,5 centimetra môžete rozprašovač vymeniť za prúd vody z kanvičky.

Samozrejme, po vzídení treba sadenice preriediť, aby boli v kvetináči s priemerom 15 cm maximálne dve rastliny. Ak ste vysadili semiačka do dlhej nádoby, prerieďte ich tak, aby boli 10 cm od seba.

Ako sa starať o rumanček

Hlavným faktorom, ktorý musíte mať na pamäti, je slnečné svetlo. Hoci izbová bazalka alebo koriander nemajú problém ani pri slabšom svetle, rumanček potrebuje plné slnečné svetlo, aby vytvoril kvety – aspoň 6 hodín denne. Ak nemáte dostatok slnka, poslúži pestovateľská lampa.

Rumanček je dosť odolný, prievan alebo otvorené okno mu nerobí problém, ale ak by ste ho chceli v zime pestovať na balkóne, môže si myslieť, že je čas ísť do režimu spánku.

Harmančekový čaj
Zdroj: iStock

Rumanček hnojte zhruba každé tri mesiace.

Z kvitnúcej rastliny môžete podľa potreby zberať listy i kvety, ale nikdy nezberajte viac ako dve tretiny. Keď sa rumanček rozrastie, bude potrebovať väčšiu nádobu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje