bylinkový čaj proti vírusovým ochoreniam dýchacích ciest
Zdroj: istock.com

Najlepšie bylinné antibiotikum! Ako si pripraviť domáci upokojujúci bylinkový čaj proti kašľu, nachladnutiu a virózam

Naši dávni predkovia poznali liečivú silu rastlín, často omnoho lepšie ako my dnes. Poznáte nápoj, ktorému sa hovorí bylinné antibiotikum? Je to bylinkový čaj, ktorý pomáha zmierniť príznaky nachladnutia, kašľa a viróz, funguje aj preventívne. Jeho vôňa pôsobí upokojujúco a prečistí dutiny.

Poznáme mnoho bylinkových čajov, ktoré pomáhajú proti kašľu a pri virózach. Tento však obsahuje viacero cenných prírodných zložiek naraz: šalviu, zázvor, citrónovú šťavu, med a kajenské korenie. Úľava, ktorú po jeho vypití pocítite, je rýchla a prirodzená. Prečo práve tieto zložky?

Šalvia lekárska

Salvia officinalis sa po tisícročia používa v ľudovom liečiteľstve na liečbu rôznych chorôb od hnačky, dny a hyperglykémie, až po zápaly a reumatizmus. Početné štúdie podporili mnohé z jej priaznivých účinkov. Obsahuje veľké množstvo dôležitých flavonoidov, ako sú rozmarínová a ellagová kyselina. Majú protirakovinové, protizápalové, antimikrobiálne, antioxidačné vlastnosti, znižujú hladinu cukru v krvi.

Ak máte príznaky nachladnutia, virózy či chrípky šalvia prináša úľavu preťaženým dýchacím cestám a všeobecne pomáha predchádzať vírusovým a bakteriálnym infekciám.

Čerstvá šalvia
Čerstvá šalvia | Zdroj: istock.com

Zázvor – ďumbier lekársky

Zingiber officinale obsahuje hneď niekoľko silných antivírusových fytochemikálií, ktoré oslabujú vírusy. Ďalšie zlúčeniny – gingerol a shogaol, zmierňujú bolesti tela, horúčku, kašeľ a bolesť hrdla. Tiež je známe, že zázvor účinne funguje proti nevoľnosti a žalúdočným ťažkostiam.

Čerstvý zázvor
Čerstvý zázvor pôsobí antivírusovo. | Zdroj: istock.com

Čerstvá šťava z citrónov

Rovnako ako všetky citrusové plody, aj citróny majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý je silný antioxidant. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C posilňujú imunitný systém a chránia nás pred vírusmi, taktiež pomáhajú skrátiť trvanie symptómov choroby. Citrónová šťava zmierňuje aj bolesti hrdla.

Čerstvá šťava z citrónov
Citrónová šťava zmierňuje aj bolesti hrdla. | Zdroj: istock.com

Upokojujúci med

Sladký med je upokojujúci a dotvára nápoju chuť, ale to nie je všetko. Má tiež antibakteriálne a antivírusové účinky a je známy tým, že zmierňuje bolesť v krku a intenzitu kašľa.

Med
Med čaj ochutí, ale zároveň je veľmi zdravý. | Zdroj: istock.com

Kajenské korenie

Korenie Capsicum annuum je známe ako termogénne korenie s analgetickými vlastnosťami. To znamená, že stimuluje krvný obeh, zvyšuje prietok krvi pokožkou, vnútorne zahrieva a vyvoláva potenie – to všetko pomáha znižovať horúčku, zmierňuje upchanie dutín a celkovú bolesť.

Ešte jedna cenná vlastnosť: toto pikantné korenie z papričiek zvyšuje účinnosť iných byliniek ako katalyzátor.

Kajenské korenie
Kajenské korenie | Zdroj: istock.com

Ako si pripraviť čaj proti vírusom?

Na 3 – 4 porcie potrebujete:

  • 4 kopcovité lyžičky nahrubo nasekaných čerstvých listov šalvie
  • 10 cm kus zázvoru, olúpaný a nakrájaný na plátky
  • šťava z 1 citróna
  • 3 – 4 polievkové lyžice medu
  • štipka kajenského korenia

Šalviu a zázvor umyte pod tečúcou studenou vodou. Šalviu nahrubo nasekajte, ošúpaný zázvor nakrájajte na plátky hrubé 0,5 centimetra a odšťavte citrón. Odstráňte všetky semená.

Do malého hrnca vložte šalviu a zázvor a zalejte 800 ml vody. Prikryte a priveďte do varu, potom znížte teplotu a varte ešte 10 minút.

Odstráňte z ohňa. Tesne pred podávaním pridajte citrónovú šťavu a kajenské korenie, dobre premiešajte.

Sceďte do šálky, oslaďte medom, relaxujte a popíjajte.

Ak vám z čaju zostane, preceďte ho do keramickej alebo sklenenej nádoby, prikryte a skladujte v chladničke. Vydrží až tri dni.

Náš tip: Keď ste v akútnej fáze ochorenia, pite niekoľko šálok tohto čaju denne, aby ste dosiahli úľavu od bolesti a zmiernili príznaky.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.