Nádcha, upchatý nos, prechladnutie? Pomôže vám nádchovník! Záujem o jeho pestovanie neustále rastie
Pestovateľský záujem o nádchovník je čoraz väčší. Táto nenáročná rastlina zaujala aromatickými listami, z ktorých sa šíri zaujímavo skombinovaná vôňa. Je to vôňa mäty, medovky, eukalyptu alebo oregana? Nádchovník poteší nielen vôňou a rastom, ale aj blahodárnymi účinkami.
Čo je nádchovník?
Nádchovník, „rýmovník“, mexický eukalyptus, indická mäta aj kubánske oregano. Pod týmito názvami je známa rastlina so svetlozelenými listami so zúbkovaným okrajom. Pre nádchovník (Plectranthus amboinicus) je typickým poznávacím znakom výrazná, no príjemná aróma, ktorú majú na svedomí prirodzene obsiahnuté vonné silice. Vôňa sa uvoľňuje po pošúchaní alebo pretrhnutí listu.
Pôvod nádchovníku nie je úplne jasný. Rastie v Afrike, Indii, Ázii i v Južnej Amerike. V našich podmienkach sa výbornej ujal ako nenáročná bytová alebo balkónová rastlina. Ide o trvalku s rýchlym rastom. V záplave izboviek s atraktívnymi listami síce na seba nebude strhávať pozornosť, no využitie a účinky robia z nádchovníka mimoriadne obľúbenú rastlinku.
Ako na pestovanie nádchovníka?
Nádchovník rastie tak, ako mu dovolíte a v čom ho podporíte. Jeho prirodzený tvar je tak trochu neforemný. Prirodzene môže dorásť do výšky cca 25 cm a vytvoriť až 1 m dlhé previsy. Sú však krehkejšie a náchylné na zlomenie už pri miernom prievane. Aj z tohto dôvodu je zaužívané nádchovník zastrihávať a tvarovať do kompaktného „kríka“. Každým zastrihnutím býva hustejší. Rastie bujne a ak sa rozhodnete vyrobiť z listov nádchovníka čaj, odvar alebo repelent, nemusíte sa obávať, že by prestal rásť.
Nádchovníku sa najlepšie darí v priepustnej pôde na okne orientovanom na východ alebo západ. Má rád slnečnú pozíciu, no priame slnko na obed mu môže uškodiť. Ani na zálievku nie je náročný. Stačí ho polievať iba vtedy, ak je vrchná časť zeminy preschnutá a vydrží aj pár dni sucha. Neznáša prílišné premokrenie.
Ako rozmnožiť nádchovník?
Nádchovník sa rozmnožuje úplne jednoducho – pomocou odrezkov z materskej rastliny a kedykoľvek počas roka. Odrezok s niekoľkými listami (dĺžka cca 10 – 15 cm) ponorte do vody a počkajte, kým pustí korene. Potom ho opatrne zasaďte do kvetináča s ľahkou, hlinito-piesčitou zeminou. Z jedného silného a zdravého nádchovníka môžete získať obrovské množstvo odrezkov a neskôr mladých zakorenených rastlín. Perfektný spôsob, ako potešiť príbuzných alebo kolegyne v práci!
Nádchovník – zaujímavé použitie a účinky
Poďme k tomu, čím si vás nádchovník získa.
- Nádchovník funguje ako zelený domáci repelent. Miesto, kde rastie, oblúkom obchádza hmyz – najmä muchy a komáre.
- Vonné silice v listoch nádchovníka sa osvedčili pri respiračných problémoch (nádcha, upchatý nos, prechladnutie). Vezmite pár listov, v rukách ich popučte a pár minút privoniavajte. Z nádchovníku sa dá pripraviť čaj, sirup a osviežujúci studený nápoj.
- Nádchovníku sa pripisujú protizápalové a protiplesňové účinky. Výluh z listov nádchovníka pomôže s rýchlejším hojením rán na koži.
- Inhalovanie aromatickej vône nádchovníka môže podporiť relaxáciu a navodenie dobrého spánku.
- Používa sa tiež v kuchyni pri varení – hodí sa k mäsu, zverine aj do šalátov.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre