Nechtík lekársky
Zdroj: iStock

5 užitočných tipov, ktoré vám uľahčia pestovanie nechtíka

Kvety nechtíka lekárskeho sú krásne, liečivé a ľahko sa pestujú. Každé ráno znova a znova rozkvitajú, každú noc sa opäť zatvárajú. Nechtík je chladnomilný kvet, vďaka mnohým zdravotným výhodám sa po zbere používa v mastiach a v čajoch. Egypťania ho dokonca používali ako omladzovací prostriedok.

1. Správny čas na výsev a výsadbu

Nechtík lekársky uprednostňuje chladnejšie počasie. Semiačka môžeme v tomto období predpestovať vo vnútri a sadenice vysadiť von po uplynutí hrozby posledného mrazu. Po tomto termíne môžete bezpečne vysiať von aj semená nechtíka, i keď pôda ešte nie je úplne prehriata. Nechtík prináša kvety na zber počas celej sezóny kvitnutia. Môžete ich sušiť a urobiť z nich liečivé prípravky, alebo používať na skrášlenie interiéru ako rezané kvety. Výborne sa mu darí vo vyvýšených záhonoch, ale dá sa pestovať aj v nádobách na terasách alebo na balkónoch.

2. Ako správne zasiať nechtík?

Semená nechtíka zasaďte do hĺbky zhruba 0,6 milimetrov. Kým nevyklíčia, udržujte pôdu vlhkú. Vyrastené sadeničky prerieďte tak, aby boli 15 centimetrov od seba. Na presádzanie nemusíte čakať dlho, pretože menšie rastliny sa ľahšie prispôsobia výsadbe. Nechtík vysádzajte na miesto s úrodnou a dobre priepustnou pôdou.

Nechtík lekársky
Zdroj: iStock

3. Starostlivosť o nechtík

Nechtík potrebuje pravidelné zalievanie, nenechajte rastlinu vyschnúť. Vykvitnuté kvety odrežte a použite vo váze alebo vysušte, podporíte tak ďalšie kvitnutie. Liečivým kvetom nechtíka sa najviac darí na plnom slnku. Starostlivosť je okrem polievania nenáročná, nepotrebuje žiadne doplnkové hnojenie. Keď lístie rastlín vyzerá unavene, zrežte ich asi na 7,5 centimetra, podporíte tak nový rast.

Nechtík lekársky
Zdroj: iStock

4. Kvety nechtíka zberajte často

Nechtík začína kvitnúť vtedy, keď sa otvárajú okvetné lístky. Okvetné lístky nechtíka sú jedlé. Celý kvet nechtíka sa používa v liečivých kožných mastiach, v krémoch, v olejoch a v čajoch. Z kvetov, ktoré na rastline zostanú, sa rýchlo vyvinú semená. Preto, ak chcete semená, časť úrody ponechajte dozrieť – stačí málo, lebo kvety majú veľa semien. Semená nechtíka sú pripravené na zber, keď zhnednú. Týmto spôsobom sa nechtík dokáže sám zasiať – semiačka sa uvoľnia a zahniezdia v pôde. Môžete mu s tým, samozrejme, pomôcť alebo si semiačka odložiť.

5. Zapojte nechtík do prác v záhrade

Viete o tom, že kvety nechtíka priťahujú včely, motýle a iné opeľovače? Taktiež sa dajú pestovať ako pasca – odlákajú vošky a podobných škodcov od iných úžitkových rastlín. Nechtík je zároveň vynikajúca spoločenská rastlina pre mrkvu, uhorky, hrášok a paradajky.

Nechtík lekársky
Zdroj: iStock
Nezabúdajte, že kvety možno využiť
Čaj z nechtíka podporuje trávenie, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, obličky, upokojuje, zlepšuje činnosť srdca a mierne znižuje tlak krvi. Jeho baktericídne a regeneračné účinky sa využívajú aj zvonku na podporu hojenia rán, pri zápale ústnej dutiny, pri paradentóze a na liečbu zápalov kože.

Sabína Zavarská
Zdroj: growinginthegarden.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje