pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Čo potrebujete vedieť, ak chcete vypestovať kvety a bylinky zo semiačok?

Vypestovať si bylinku či letničku zo semiačok je lacný, rýchly a pre začínajúcich pestovateľov trošku aj adrenalínový zážitok. Ak nemáte možnosť kúpiť si priesadu, pestovanie zo semien je dobrou voľbou. Dôležité je však poznať základné pravidlá výsevu.

Semená vysievame troma spôsobmi:

  • buď priamo do zeme, keď už nehrozia prízemné mrazy,
  • do zeme, ale na chránené miesto,
  • do kvetináčov, v ktorých predpestujeme priesady.

Dlhoroční pestovatelia uprednostňujú výsev semiačok na chránené miesto – do pôdy prekrytej ochrannou fóliou alebo do fóliovníka. Táto metóda nám poskytne väčšiu kontrolu nad sadenicami. Ešte pred vysadením von z nich vypestujeme väčšie a odolnejšie rastliny. Je teda menšia pravdepodobnosť, že ich zničí počasie, slimáky či iní škodcovia.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Náš tip: Skleník ani fóliovník nie je nevyhnutný. Priesady si vypestujeme aj doma na parapetoch okien alebo stolíkoch v záhradnej chatke pod svetlom. Keď podrastú, vysadíme ich von a prekryjeme fóliou. Dostatočne silné rastlinky vysádzame do pôdy na vybrané miesto.

Pestovateľské tácky sú výhodnejšie

Semená byliniek či kvetov majú rôzne tvary a veľkosti. Od nich závisí aj spôsob výsevu. Na začiatok nám pomôžu takzvané bunkové tácky. Sú to pestovateľské tácky s viacerými miskami – bunkami určené na prvotné predpestovanie priesad. Do každej misky zasejte jedno alebo dve semená. Výhodou je, že nebudete musieť sadenice neskôr pretrhávať alebo rozdeľovať ich korene, keď podrastú. Každá má vlastný priestor. Ani drobné rastlinky, ktoré prípadne odumrú, nepoškodia iné.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Aká hlina je vhodná na predpestovanie?

Ak nemáte špeciálnu zeminu podľa druhu rastlín, ktoré chcete zasiať, použite viacúčelovú zeminu s vyšším obsahom kompostu. Je to najúspornejšie riešenie, i keď ju zrejme budete musieť rozdrviť, preosiať či odstrániť väčšie hrudky.

Ako dosiahnete väčšiu klíčivosť semien?

Požiadavky klíčivosti sú pri každej rastline iné, ale základ je rovnaký: semená potrebujú správnu rovnováhu medzi vlhkosťou, teplotou, vzduchom a svetlom. Samozrejme, podľa druhu.

Vlhkosť – Voda je nevyhnutná. Už pred výsevom treba kompost navlhčiť. Ideálny spôsob je, ak nádobu naplnenú hlinou s otvormi zospodu postavíte do podmisky s vodou. Potom vrch pestovateľskej tácky alebo kvetináč zakryte plastovým vekom, prípadne igelitom. Samotný kompost však vopred nezavlažujte, pretože v pôde nebude dostatok kyslíka a semená budú mať problém klíčiť. To isté sa stane, ak kompost či zeminu priveľmi utlačíte.

Teplota – Väčšina semien potrebuje na klíčenie teplo: 16 až 20 °C. Niektoré vyžadujú vyššie teploty okolo 20 až 23 °C, napríklad letničky. Trvalkám určeným do chladnejšieho prostredia stačí nižšia teplota. Preštudujte si obal semien, ktoré sadíte, kde by mali byť uvedené tieto hodnoty a riaďte sa nimi.

pestovanie zo semien
Zdroj: istock.com

Nech vás prvotný neúspech nesklame

Nielen začínajúci, ale aj pokročilí pestovatelia sa sem-tam stretnú s problémami. Napríklad, aj priveľa vlahy škodí. Daždivé počasie alebo intenzívne polievanie zasadené semiačka i malé rastlinky vyplaví z pôdy. Zvyšky budú v pôde hniť. To rozhodne nie je to, čo chceme.

Sabína Zavarská

Zdroj: houseandgarden.co.uk

Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje