/ Recepty /

Skvelý recept na podporu imunity a boj proti vírusom? Liečivý sirup z bazy čiernej

sirup z bazy čiernej
Zdroj: istock.com

Baza čierna sa po stáročia používa ako liek proti prechladnutiu a chrípke. Zvyšuje imunitu a je silným prostriedkom na liečbu vírusových infekcií. Vyskúšajte recept na bazový sirup, ktorý podporí vaše zdravie a stojí o podstatne menej ako sirupy z obchodu či lekárne.

Pomáha baza čierna proti chrípke a vírusom?

Existuje niekoľko štúdií, ktoré preukázali spomínané výhody bazy čiernej na podporu imunity. Ďalšia štúdia potvrdila, že doplnky z bazy pomáhajú pri infekciách horných dýchacích ciest. Zrejme to ani pre vás nie je žiadna novinka, keďže baza sa už po celé storočia používa v ľudovom liečiteľstve na boj proti chrípke a nachladnutiu aj v našich končinách. Zdá sa teda, že extrakt z bazy ponúka účinnú, bezpečnú a nákladovo efektívnu prevenciu a podporu liečby viróz.

plody bazy čiernej
Zdroj: istock.com

Čo obsahuje baza čierna?

Baza je plná antioxidantov, má vysoký obsah vitamínu C, vlákniny a antokyánov, ktoré fungujú protizápalovo. Práve vďaka množstvu antioxidantov je táto rastlina považovaná za hotový zázrak v prírodnej liečbe. Pozitívne je, že sirup z bazy čiernej chutí aj deťom, a keď si ho vyrobíte doma, viete, čo presne obsahuje (najmä, že neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie a farbivá). Nezabúdajte však, že jej plody, bobule, listy aj kôra sú jedovaté a bobule i kvety potrebujú tepelnú úpravu.

sirup z bazy čiernej
Zdroj: istock.com

Ako si vyrobiť bazový sirup

Potrebujete

5 šálok vody

1 šálka sušených bobúľ bazy čiernej

4 tyčinky škorice

2 ČL mletého zázvoru

1 ČL mletých klinčekov

1 a ½ šálky medu

Postup

Do stredne veľkého hrnca nalejeme vodu. Pridáme 1 šálku sušených plodov bazy, 4 škoricové tyčinky, 2 ČL mletého zázvoru a 1 ČL mletých klinčekov. Dobre premiešame.

Zmes privedieme k varu, prikryjeme a dusíme asi 45 minút, kým nezhustne a nezredukuje takmer na polovicu.

Potom zmes odstavíme z ohňa a necháme 1 hodinu vychladnúť.

Prelejeme cez sitko s hustými okami do veľkej misy. Vyberieme tyčinky škorice. Potom pomocou lyžice roztlačíme bobule, ktoré sú v sitku, aby sme z nich dostali všetku šťavu. Primiešame med.

Opatrne prelejeme do skladovacej fľaše s pevným uzáverom a dáme do chladničky.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteSirup vydrží v chladničke aj niekoľko mesiacov.

Ako užívať tento sirup? Dospelí môžu denne užiť lyžicu tohto sirupu, deti od jedného roka polovicu čajovej lyžičky alebo celú. Pri akútnych virózach môžete užiť jednu dávku každé tri hodiny.
sirup z bazy čiernej
Zdroj: istock.com

1 čajová lyžička sirupu obsahuje

Kalórie: 7 kcal

Sacharidy: 2 g

Bielkoviny: 1 g

Nasýtené tuky: 1 g

Sodík: 1 mg

Draslík: 6 mg

Vláknina: 1 g

Cukor: 1 g

Vitamín A: 9 IU

Vitamín C: 1 mg

Vápnik: 3 mg

Železo: 1 mg

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.