Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Galéria (6) Zdroj: iStock

Pomôže pri tráviacich ťažkostiach, prechladnutí i migréne. Liečivú bylinku s krásnymi kvetmi si môžete ľahko vypestovať aj vy!

Betonika lekárska (Stachys officinalis) je trváca bylina z čeľade hluchavkovité – Lamiaceae. Hovorí sa jej tiež čistec, betónia, bukvica červená. Je nenáročná na pestovanie, nemá žiadne špeciálne nároky na pôdu, dobre znáša plné slnko, ale aj polotieň. Betonika je prospešná pri tráviacich problémoch i prechladnutí.

Galéria

Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Betonika lekárska (Stachys officinalis)

Betonika je pôsobivým spestrením každej bylinkovej záhrady, najmä vďaka krásnemu kvetu. Kvety betoniky majú podľa druhu od bielej až po tmavofialovú farbu a okrem toho, že sú atraktívne, sú dlhotrvajúce. Kvitnú v krátkom klase na vrchole stonky, stonky potom rastú ďalej a opäť sa vytvorí ďalší kvet. Tomuto nezvyčajnému spôsobu kvitnutia sa hovorí aj prerušovaný klas.

Do skalky i na tienisté miesta

Vďaka nezvyčajnému tvaru kvetu je betonika pútavým doplnkom do skalky, ale nádherne oživí aj tienisté miesta, kde sa nedarí iným kvetom. Výška rastliny je od 23 do 90 centimetrov, v závislosti od odrody (nezabudnite si prečítať štítok). Rastlinka má drobné chĺpky a jemnú vôňu. Kvet je vhodný aj ako dlhodobá okrasa do vázy. Kvitne od júna do augusta. Priťahuje včely a ďalší prospešný hmyz.

Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Zdroj: iStock

Ako pestovať betoniku?

Betoniku môžete vypestovať zo semien i z odrezkov. Von ju vysádzame v máji. Rastlinky treba zvyčajne približne po troch rokoch rastu na slnečnom mieste pretriediť a rozdeliť. Ak betoniku pestujete v polotieni, vydrží aj päť rokov bez triedenia. Ako sme už spomenuli, nemá špeciálne nároky na pôdu, ale vyhovuje jej vlhkejšia a ťažšia, hlinitopiesočnatá pôda, do ktorej môžete pridať zásaditý alebo neutrálny humus. Voľne v prírode sa jej darí v teplejších oblastiach, pozdĺž lesov, v hájoch, na stráňach, lúkach a pastvinách, na vresoviskách.

Ako zužitkovať betoniku?

Betonika sa bežne používa na prípravu čajov a nálevov. Na čaj či tinktúru sa dajú použiť všetky nadzemné časti. Odrežte celú rastlinu odspodu a zaveste ju dolu hlavou, aby uschla. Ešte lepším spôsobom, ktorým ochránite jemné lístie a zabránite sadaniu prachu na rastline, je spojiť rastliny do zväzkov a umiestniť ich do papierového vrecka, pričom na sušenie zavesíte celé vrecko. Betonika sa suší veľmi rýchlo. Keď rastliny uschnú, odlomte najtvrdšiu časť stonky a zvyšok uložte v čo najmenej poškodenej podobe do sklenených pohárov. Sušenú betoniku skladujte na chladnom, suchom a tmavom mieste. Tinktúru si môžete pripraviť aj z čerstvých listov a kvetov.

Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Zdroj: iStock

Liečivé víno z betoniky

Okrem čaju a tinktúry si z čerstvej betoniky môžete urobiť aj liečivé víno. Vňať jednoducho nasekajte na drobno a 5 lyžíc bylinky zalejte litrom vína. Nechajte lúhovať dva týždne s tým, že zmes raz za deň pretrepete. Nakoniec bylinky sceďte a pridajte 2 až 4 lyžice medu. Užívajte pri ochoreniach dýchacích ciest a pri prechladnutí.

Aké neduhy betonika lieči?

Liečba pomocou tejto bylinky má korene hlboko v minulosti. Vieme, že obsahuje triesloviny, horčiny, vonné silice, tiež betaín, cholín, stachydrin, betonicin a ďalšie látky. Už v egyptských časoch bola považovaná za magickú bylinku a verilo sa, že poskytuje ochranu pred poškodením. V stredoveku sa nosili amulety vyrobené z betoniky na odohnanie zlých duchov – preto ju tiež v niektorých oblastiach vysádzajú na hroby a cintoríny. Rimania uvádzajú najmenej 47 chorôb, ktoré údajne betonika dokázala vyliečiť. Hovorilo sa, že aj divá zver si lieči zranenia touto bylinkou. Má výrazné liečivé vlastnosti na podporu trávenia a krvného obehu, podporuje upokojenie centrálneho nervového systému a zmierňuje príznaky depresie a úzkosti. Zvonku hojí kožné poranenia, odreniny i hnisajúce rany.

Betonika lekárska (Stachys officinalis)
Zdroj: iStock

Bylinkári betoniku dodnes používajú na liečbu tenzných bolestí hlavy, migrény a chronických bolestí hlavy hormonálneho charakteru. V kuchyni je skvelou náhradou čierneho čaju. Je tiež obľúbená ako základná bylinka do bylinkových čajových zmesí. Dodáva im ľahkú, čistú chuť.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com, gardenersworld.com
Foto: iStock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.