Chrastavitosť jabloní
Galéria (10) Zdroj: istock.com

Akým chorobám čelia naše najobľúbenejšie ovocné stromy a ako proti ním bojovať

Jabloň, hruška, broskyňa a marhuľa sú u nás medzi pestovateľmi mimoriadne obľúbené stromy. Ich pestovanie si vyžaduje istú dávku zručnosti, pretože často čelia rôznym chorobám, ktoré dokážu strom nezvratne poškodiť.

Galéria

Chrastavitosť jabloní
Chrastavitosť jabloní
Múčnatka jabloňová
Moníliová hniloba
Bakteriálna nádorovitosť koreňov
Sadzovitosť jabĺk
Hrdza hrušková
Kučeravosť broskýň

Choroby jabloní

Pri všetkých odrodách jabloní platí, že ak sa o ne nebudete náležite starať, tak ich s najväčšou pravdepodobnosťou skôr či neskôr napadnú choroby. Univerzálna rada by mohla znieť tak, že koruna stromu nemôže byť príliš zahustená, aby sa v nej nedržala vysoká vlhkosť a aby sa k plodom dostali slnečné lúče. Ak tento predpoklad vaše ovocné stromy spĺňajú, je pravdepodobné, že budú voči ochoreniam odolné.

Chrastavitosť jabloní (Venturia inaequalis)

Chrastavitosť napáda listy a plody, ktoré viditeľne poškodzuje. V horších prípadoch napadne aj kvety či letorasty. Chrastavitosť rozpoznáte podľa tmavých škvŕn na listoch zo spodnej strany. Ak problém nebudete riešiť, tak sa presunie i na vrchnú časť listu. Napadnuté listy sa deformujú, hnednú a opadávajú. Ak sa chrastavitosť na jabloni objaví koncom mája, tak napadne i plod a je po úrode.

Chrastavitosť jabloní
Chrastavitosť jabloní | Zdroj: istock.com

Ochrana proti chrastavitosti

Najväčšie nebezpečenstvo vzniku infekcií jabloní je v období od konca apríla do polovice mája. K šíreniu choroby dochádza najmä v daždivom počasí. Porast i koruna stromu musia mať zabezpečenú vzdušnosť. V tomto prípade platí, že ak už problém nastal, tak pomôže iba fungicídna ochrana. Pravidelné (najmä preventívne) postreky podľa jednotlivých tipov a ich návodov.

Múčnatka jabloňová (Podosphaera leucotricha)

Múčnatku rozpoznáte najmä na listoch v podobe bieleho povlaku, prípadne na plodoch, kde vznikne mramorovitosť. Múčnatka najčastejšie ohrozuje odrody Jonathan, Idared či Jonalord. Infikované púčiky predčasne rašia, sú rozstrapatené, nedostatočne sa rozvíjajú, celé letorasty zakrpatievajú a často dochádza k vysychaniu a následne i k opadávaniu listov. Múčnatka môže napádať aj kvety. V takom prípade je opäť ohrozená celá úroda.  

Múčnatka jabloňová
Múčnatka jabloňová | Zdroj: istock.com

Ochrana proti múčnatke

Aj pri múčnatke platí, že prevencia je ukazovateľom úspechu. Stromy netreba prehnojovať dusíkom a musia mať dostatočnú vzdušnosť. Ak nájdete napadnuté časti, jednoducho ich odstráňte. Čím skôr! No samozrejme, najistejším riešením je fungicídny postrek – od konca apríla do júla.

Bakteriálna nádorovitosť koreňov (Agrobacterium tumefaciens)

Možno ste už na starších jabloniach videli výrastky, ktoré sa nachádzali na ich koreňovej časti a pripomínali nádory. Kvety napadnutého stromu sú vodnaté, vednú a postupne sčernejú. Podobné príznaky badať aj na listoch a letorastoch. Na dreve sa tvoria ohraničené, vodnaté, hnedé nekrózy. Napadnuté môžu byť aj plody a na napadnutých častiach rastliny sa často tvoria kvapky tzn. bakteriálneho exsudátu.

Bakteriálna nádorovitosť koreňov
Bakteriálna nádorovitosť koreňov | Zdroj: istock.com

Ochrana proti bakteriálnej nádorovitosti koreňov

Ak dôjde k napadnutiu stromu, jeho rast sa spomaľuje a neexistuje iné riešenie, než chorý strom odstrániť.

Moníliová hniloba (Monilinia fructigena)

Hniloba plodov je najväčší postrach každého pestovateľa. Rovnako sa môže prejaviť na jabloni, ako aj na hruške, broskyni či marhuli. Prejaví sa tým, že plody jednoducho začnú mäknúť, hnednúť, až celkom odhnijú. Tento proces môže spustiť aj poškodenie plodu hmyzom.

Moníliová hniloba
Moníliová hniloba | Zdroj: istock.com

Ochrana proti moníliovej hnilobe

Fungicídne ošetrenie sa vykonáva iba veľmi výnimočne. Základom úspechu je čím skôr manuálne odstrániť všetky hnijúce plody a zabrániť tak šíreniu hniloby.

Sadzovitosť jabĺk (Gloeodes pomigena)

Sadzovitosť spozorujete na plodoch. Choroba spôsobuje vznik šedočiernych až čiernych škvŕn. Takéto plody sú jedlé, ale rýchlejšie vädnú. Nevydržia dlho čerstvé ani po zbere a uskladnení.

Sadzovitosť jabĺk
Sadzovitosť jabĺk | Zdroj: archív redakcie

Ochrana pred sadzovitosťou

Jabloň možno pred sadzovitosťou chrániť už klasicky tým, že zabezpečíme, aby bola koruna stromu vzdušná, slnečná a neudržiavala veľa vlhkosti kvôli hustote konárov a lístia. V auguste je tiež vhodný fungicídny postrek.

Choroby hrušiek

Ak majú niečo spoločné jabloň a hruška, tak sú to dve ochorenia, ktoré ich ohrozujú v rovnakej miere. Tou prvou je moníliová hniloba (Monilinia fructigena) a chrastavitosť hrušiek (Venturia inaequalis). Obe ochorenia majú rovnaké indikátory, priebeh i následné riešenia, ako sú uvedené pri jabloniach.

Hrdza hrušková (Gymnosporangium sabinae)

Celkom iným problémom je hrdza hrušiek, ktorá sa najskôr prejavuje žltými až oranžovými fľakmi na listoch. V tomto prípade sú stopky listov, letorasty a plody napádané iba výnimočne. Pre budúci zdravý rast stromu je lepšie pokúsiť sa ochorenia zbaviť.

Hrdza hrušková
Hrdza hrušková | Zdroj: istock.com

Ochrana pred hrdzou hruškovou

Keďže toto ochorenie sa často roznáša od iného pôvodcu – najmä borievky, tak najúčinnejším riešením je odstrániť kríky napadnutej borievky od hrušky. Minimálne na vzdialenosť dva metre. Proti hrdze hruškovej nie je schválený žiaden účinný fungicíd.

Šedá škvrnitosť listov (Mycosphaerella pyri)

Hubovitý rastlinný patogén sa na listoch hrušky prejavuje tým, že vytvorí sivé až hnedé, akoby vyschnuté škvrnky. Stredy týchto škvŕn začnú postupne nekrotizovať, vysychať, až odumrú.

Ochrana proti šedej škvrnitosti

Aj tu platí postrek – v máji, júni, júli. Schválený fungicíd ale neexistuje. Rovnako tak účinné je manuálne odstránenie chorých listov, aby sa choroba nerozširovala ďalej. Ak ide o počiatočný stav ochorenia, tak by to mohlo stačiť.

Choroby broskýň

Aj broskyňu postihujú dve ochorenia, ktoré má rastlina spoločné s jabloňou a hruškou. V prvom prípade ide o moníliovú hnilobu broskýň (Monilinia laxa, M. fructigena), ktorá sa prejavuje rovnako a identicky jej vieme zabrániť – ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Teda najmä prevenciou a následným odstraňovaním zhnitých plodov.

V druhom prípade ide o chrastavitosť broskýň (Venturia carpophila), ktorá napáda, deformuje a ničí plody. Jej šírenie podporujú časté dažde, ale i dlhé suchá. Aj v tomto prípade je riešením prevzdušnenie koruny stromu. Priamo účinný fungicíd nie je schválený, no možno skúsiť fungicídy proti škvrnitosti listov. Ich vedľajšie účinky môžu v určitých prípadoch zapôsobiť aj voči chrastavitosti broskyne.

Kučeravosť broskýň (Taphrina deformans)

Ochorenie sa na stromoch broskýň prejavuje už pri mladých listoch. Tie začnú pokrývať červené či zelené škvrny alebo skôr pľuzgiere. Postupne sa listy začnú deformovať, kučeravieť. Silno zasiahnuté listy vysychajú a opadávajú. Plody by ohrozené byť nemali, no ak celý strom napadne choroba, tak nám opadajú všetky listy a na úrodu budeme čakať márne.

Kučeravosť broskýň
Kučeravosť broskýň | Zdroj: shutterstock.com

Ochrana proti kučeravosti broskýň

Základné ošetrenie v podobe postreku sa vykonáva, keď na strome začnú rašiť prvé púčiky. Na toto základné ošetrenie sú najvhodnejšie meďnaté fungicídy. Vykazujú vysokú účinnosť a súčasne obmedzujú výskyt kôrových nekróz.

Suchá škvrnitosť listov (Stigmina carpophila)

Patogén primárne napadá listy broskyne, postupne i púčiky a plody. Hlavným prejavom sú fľaky na listoch s červenofialovým lemom. Silno napadnuté listy vysychajú a odumierajú. V prípade progresu začne choroba napádať aj celé plodové vetvičky – ak už má strom úrodu, napadnuté plody začnú praskať.

Ochrana proti suchej škvrnitosti listov

Vhodné podmienky na jeseň treba využiť na likvidáciu patogénu meďnatým fungicídom. Toto ošetrenie je zároveň účinné aj proti kučeravosti broskyne.

Choroby marhúľ

Aj marhuľa často trpí moníliovou hnilobou kôstkovín a chrastavitosťou. Základom úspechu je vypestovať strom v priaznivých podmienkach – na slnku, bez príliš zahustenej koruny, bez vysokej vlhkosti a mimo veternej plochy.

Hnednutie listov marhule (Gnomonia erythrostoma)

Ak listy vašej marhule začnú pokrývať žltozelené fľaky, ktoré postupne napadnú celé listy a tie vysychajú, tak treba začať konať. Ide o hnednutie listov. Výnimočne môže mať dokonca i fialovú farbu. Odtiene sa vývojom choroby menia. Šíreniu choroby neprospieva slnečné počasie.

Ochrana proti hnednutiu listov

Existuje preventívne opatrenie v podobe odstránenia chorobou napadnutých listov. Aj tých, ktoré už opadli zo stromu na zem. Treba ich zhrnúť na kopu a odstrániť do kompostu. Možný je aj postrek stromu.

Nekróza kôry a odumieranie stromu

Najhorším ochorením marhule je nekróza kôry. Zbadáte ju na kôre vo forme škvŕn, ktoré začnú vytvárať celé vetvy až rozsiahle kmene fľakov. Škvrny začnú veľmi rýchlo nekrotizovať. Problém postihuje najmä stromy, ktoré majú na kôre mechanické poškodenie.

Nekróza kôry
Nekróza kôry | Zdroj: istock.com

Ochrana proti nekróze kôry

Tu platí staré známe – prevencia. Na strom marhule treba dohliadať, aby nedošlo k jeho manuálnemu poškodeniu. Napríklad záhradným náradím a podobne. Strom nemá rád extrémne suchá, príliš slnečné lokality a ani tuhé zimy. Všetky nepriaznivé podmienky môžu byť potenciálnym zárodkom k jeho oslabeniu  následnému vzniku infekcií. Ak ale už váš strom nekróza napadla, tak sa pokúste jeho choré časti odstrániť. Možno sa vám podarí zachrániť ho.

Text: Veronika Vandrašeková
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.