Obaľovač jablčný
Zdroj: iStock

Ako bojovať s najničivejším škodcom jabloní

Obaľovač jablčný (Cydia pomonella) sa nachádza vo všetkých oblastiach sveta, kde sa pestujú jablká. Stále ho považujeme za jedného z najničivejších škodcov jabloní, ale ničí aj hrušky, marhule, orechy a iné ovocné stromy.

Dospelé jedince sú mory sivohnedej farby s tmavšou škvrnou na krídlach. Rozpätie krídiel má takmer dva centimetre, lietajú v noci. Skôr si teda všimneme nakladené vajíčka alebo húsenice. Ako ich rozoznať a čo proti obaľovačovi zaberá?

Húsenice obaľovača jablčného majú svetlé krémové alebo žlté telo s tmavou hlavičkou. Zavrtávajú sa priamo do jadra jabĺk, pričom zanechávajú za sebou množstvo hnedého či hrdzavého trusu. Tým poškodia plod, ktorý sa stáva prakticky nevhodný na konzumáciu. Na jar mory kladú vajíčka na listy, vetvičky vo veľkých množstvách – 50 až 60 naraz. Vyliahnu sa z nich larvy. Tie sa približne tri týždne kŕmia, kým sa nezakuklia. Ročne obaľovače vytvoria dve generácie, v ostatných rokoch sa na južnom Slovensku dokonca začína objavovať už aj tretia generácia. Je to kvôli vyšším teplotám a dlhšiemu letu.

Obaľovač jablčný
Zdroj: iStock

Ako ochrániť jablone pred obaľovačom?

Na začiatku jari zoškrabte uvoľnenú kôru stromu, aby ste odstránili prezimujúcich škodcov v zakuklených štádiách. Ak zbadáte vajíčka, nezabudnite odstrániť aj tie. Kým nevidíte väčšie poškodenie, poctivo škodcu odstraňujte, zberajte a likvidujte napadnuté plody a listy.

Dobrými biologickými pomocníkmi sú mikroskopické, červovité parazity – parazitické hlístice Steinernema feltiae, ktoré aktívne prenikajú a ničia nezrelé štádiá obaľovača. Podľa štatistík sú schopné zničiť 60 až 90 percent prezimujúcich obaľovačov v pôde i na strome.

Obaľovač jablčný
Zdroj: iStock

Osy, pasce, lapače, baktérie

Ďalším biologickým nepriateľom obaľovača jablčného sú trichogramové osy. Pomáhajú aj feromónové lapače a pasce, vďaka ktorým budete vedieť, kedy je presný čas na biologický postrek. Larvy totiž trávia vonku na listoch len krátko a presne vtedy treba zasiahnuť. Účinné sú najmä postreky s obsahom baktérií Bacillus thuringiensis ssp. Kurstaki.

Obaľovač jablčný
Zdroj: iStock

Kaolínová hlina: Poznáte jej účinky?

Na ochranu pred širokým spektrom škodcov a chorôb ovocných stromov môžete použiť aj zmáčateľnú kaolínovú hlinu. Označuje sa tiež ako čínska hlina, pretože sa používa pri výrobe jemného porcelánu. Na stromoch vytvára bariérový film – pokrýva listy a plody bielym práškom, ktorý priľne a dráždi hmyz.

Tak obmedzuje jeho zachytávanie sa na ovocí alebo listoch. Vďaka použitiu kaolínovej hliny na ovocných stromoch a rastlinách odoženiete nielen mory, ale aj roztoče, rôzne druhy chrobákov, vošky. Hlinu treba na stromy naniesť skôr ako sa objavia mory a potom pokračujte v 6- až 8-týždňových intervaloch, do vymiznutia škodcu.

Sabína Zavarská
Foto. istock

  1. Dušan says:

    Čas ktorý som venoval tomuto článku je úplne stratený

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje