Ovocinár radí, ako pestovať marhule a broskyne

19.04.2017
19.04.2017 (35)
Ovocinár radí, ako pestovať marhule a broskyne

Z ovocných stromov sa na jar vysádzajú najmä marhule a broskyne, preto prinášame krátky návod na ich výsadbu, pestovanie, zber a spracovanie ovocia. To najchutnejšie a najlacnejšie je predsa z vlastnej záhrady.

ČO MAJÚ SPOLOČNÉ?

Čas výsadby: Jar (marec – máj)
Podmienky: Priemerná ročná teplota nad 9 °C, priemerné teploty v júli a v auguste nad 18 °C, aspoň 180 dní z vegetačného obdobia by mala byť priemerná teplota nad 10 °C. Z tohto vyplýva, že tieto rastliny potrebujú pomerne teplé podnebie s nadmorskou výškou 200 až 250 m, pri dnešnom trende otepľovania môže byť aj o niečo vyššia, a dobrú ochranu proti severnému vetru. Ideálne sú mierne svahovité terény s orientáciou na juhozápad, ročná miera zrážok 400 až 450 mm.
Hnojivo: Pri hnojení používame najmä kompost a anorganické hnojivá (NPK, Cererit).
Rez: Je potrebné urobiť ho v lete po zbere úrody.
Prebierka plodov: Je veľmi dôležitá z hľadiska kvality plodov. Robíme ju, keď sú plody ešte zelené a malé.

ČO POTREBUJÚ BROSKYNE

Pôda: Stredne ťažká úrodná pôda. Z tohto hľadiska sú menej náročné ako marhule. Hnojenie a prekyprenie im však rozhodne neuškodí a zvyšuje úrodnosť stromu. V zhoršených pôdnych podmienkach trpia broskyne chlorózou (nedostatkom železa), vtedy aplikujeme listové hnojivo s obsahom železa a bóru.
Odrody, ktoré nesklamú: ’Redhaven‘, ’Fenix‘, ’Flamingo‘, ’Luna‘
Výsadba: Používame jednoročné stromčeky, lebo broskyňa je náročná na presádzanie. Ideálne sa ujme ako jednoročná. Po vysadení ju treba poriadne zostrihať na dve očká (čo na pohľad vyzerá dosť zle, ale tak to má byť). Spon výsadby (vzdialenosť kmeňov stromov) vyberáme podľa tvaru koruny. Pri širšej kotlovitej (bez stredníka) je spon 3 m, pri štíhlej vretenovitej 2,2 až 2,5 m.

broskyne
Ochrana proti chorobám:
Najzávažnejším je hubové ochorenie broskýň – kučeravosť listov. Preto v období nalievania pukov ošetrujeme kôru prípravkami Kuprikol (na báze medi) v koncentrácii 0,6 %. Postrek aplikujeme po oteplení na 10 až 13 °C rozprašovačom (strom treba „umyť“ skôr, ako sa puky rozvinú). Pri ďalšom postreku použijeme prípravok Sulka (na báze síry) v koncentrácii 4 až 5 %. Ďalšie prípravky: Champion 50NP, Kuprofor 50SC. Osvedčil sa aj jesenný postrek na listy meďnatými prípravkami. Špecifikom broskýň je tvorba glejotokových rán, ktoré vyčistíme, natrieme zriedeným octom a štepárskym voskom. Inak môže hroziť postupné vyschnutie konára.
Prebierka plodov: Na jednoročnom broskyňovom výhone necháme päť až šesť plodov vzdialených od seba 100 až 120 mm. Dôležité je ponechať na rodiacom výhone vegetatívne puky vytvárajúce zdravú listovú plochu (fotosyntetická asimilácia).
Rez: Robíme ho v lete alebo až na jar vo fáze ružového púčika. Pri broskyniach je pomerne náročný, a ak nie ste v tejto oblasti zdatní, ponechajte túto prácu odborníkom. Hoci literatúra je dostupná, najlepšia je praktická ukážka.

rez

NA DVE OČKÁ
Konáriky po výsadbe treba ostrihať tak, aby sa zachovali dve rastové očká (z nich budú vyrastať konáriky, nejde o kvetné púčiky). 

štepársky vosk

ŠTEPÁRSKY VOSK
Rezné rany treba zatrieť štepárskym voskom alebo latexovou farbou.

mladý stromček po výsadbe

MLADÝ STROMČEK PO VÝSADBE
Na pohľad vyzerá príliš chudobne, ale rýchlo sa spamätá. Bude rásť rýchlejšie a urodí lepšie ako neorezaný.

ČO POTREBUJÚ MARHULE

Pôda: Ľahšia, piesočnatohlinitá s vysokým obsahom vzduchu. Marhule neznášajú zamokrenú pôdu. Veľmi dôležité je hlboké prevrstvenie, teda prekyprenie pôdy do hĺbky 45 cm a viac s vyhnojeným pôdnym profilom.
Odrody, ktoré nesklamú: ’Maďarská‘, ’Bergeron‘, ’Velbora‘, ’Pincot‘,’ Veharda‘, ’Leskora‘.
Umiestnenie: Mierne svahovité terény
Výsadba: Používame dvojročný stromček s tzv. zapestovanou korunkou (stredník a tri až štyri kostrové konáre). Pri výsadbe marhúľ s tvarom štvrťkmeňa (ide o výšku kmeňa 80 až 120 cm) je spon 6,5 × 3,5 m, pri stenovej výsadbe 5 × 3,2 m.
Rez marhúľ: Používame tzv. Šittov rez. Marhuľa prináša úrodu iba na jednoročných výhonoch a tŕňoch. Letorasty dlhšie ako 60 cm skrátime o polovicu, dlhšie ako 30 cm o tretinu. Kratšie neskracujeme vôbec. Rez sa robí zásadne vo vegetačnom období, aby sa stihli zahojiť rany.

marhule

dobré rady

HLAVNÝ REZ BROSKÝŇ
Okolo 20. augusta (pri súčasných vysokých teplotách aj skôr), v závislosti od odrody, robíme hlavný rez broskýň. Ukončiť by sa mal do 15. septembra. Veľmi dôležité je zatrieť rany po rezoch.

OBERANIE OVOCIA
Pri oberaní sa staráme o správnu zrelosť, či už konzumnú, alebo na zaváranie. Najmä pri broskyniach dbáme na dobre vyfarbené plody. Broskyňa chutí najlepšie, keď dozreje priamo na strome na potrebnú farbu a mäkkosť. Ak chceme z marhúľ a broskýň robiť kompót, zberáme polotvrdé vyfarbené plody. Na džemy, drene a destiláty zasa celkom dozreté.

OVOCNÉ „CMUĽKY“
Cukríky konzervované medom a sušené pri teplote 55 °C, z marhúľ, sliviek, broskýň a drobného ovocia neobsahujú nijaké chemické látky a sú veľmi chutné, zdravé a výdatné. Môžete si ich kúpiť alebo aj vyrobiť svojpomocne.


Odborník radí

Začiatočníkom odporúčam začať radšej pestovaním marhúľ, ktoré sú menej náročné na ošetrovanie ako broskyne.


Pavol Stanko, autor

Text: Ing. Pavol Stanko
Foto: Mgr. art. Jana Ardanová, Stanislav Botur, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Ivan | 21.08.2017, 14:40
Dobrý deň, poprosím o radu. Mám Marhulu Kjoto na nízkom podpníku. Pravdepodobne som urobil zlý rez minulý rok, nakoľko konáre mali veľmi málo listov a aj to len na konci konárov a plodov bolo vela ale veľmi malé aj po prebierke. Má 4 roky. Prvý rok po zasadení boli plody aj chuťovo podstatne lepšie ako teraz. Ak môžem poprosiť chcel by som sa dostať na nejaký kurz strihania ovocných stromov. Ďakujem veľmi pekne za rady.
Jano | 10.05.2017, 13:26
Dobry den, mam zahradu na Zahori. Pred dvoma (?) tyzdnami mi omrzla marhula. Zarodky plodov medzitym uz aj opadali, ine poskodenie nie je vidiet a listy su pekne. Bude marhula este v tomto roku opatovne kvitnut? Je sanca, ze bude mat v tomto roku plody? Alebo uz iba dufat v urodu v r. 2018?
Jarmila Lazíková | 20.04.2017, 15:25
Mám marhulu asi štvrtý rok už minulý rok mala celkom fajn plodov a tento rok kvitla a ostatným idú lístky a naša ostala holá čo sa stalo?
| 02.05.2017, 18:36
Nedostala nahodou "porazku marhul"? Myslim, ze je to molionoza, nie som si ista, ale pri nej odide marhula tak povediac zo dna na den. Treba skusit uja googla
Miro | 20.04.2017, 11:12
...neviem kto založil túto disksiu, ale zaslúži si pár po zadku. Veľa otázok, žiadna odpoveď. Aj y som odpovede vedel, ale už je neskoro. Odpovedať na otázky z roku 2016?
Miro | 20.04.2017, 11:05
dopĺňam, a je toho viac http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/rez-merunek-sittuv-rez-zajisti-bohatou-urodu/ Řez meruněk: Šittův řez zajistí bohatou úrodu Meruňky řežeme zásadně na jaře, nejlépe na počátku rašení. Za dlouhá léta pěstování těchto oblíbených ovocných stromů sadaři vyvinuli optimální postup, který zajistí velkou plodnost a snadnou sklizeň. Jak tedy postupovat?
Miro | 20.04.2017, 11:03
Dobrý deň, už sa majstri strhači marhúľ dohodnite. Jeden hovorí zááásadne strihať pred pučaním. Iný hovorí zásadne po zbere úrody. Moja literatúra, internet, knihy aj Receptár a Záhradkár sa v tomto zááásadne líšia. Robím šittov rez a skrátil som pár výhonov koncom marca.
kika | 20.04.2017, 09:00
Môžem vypestovať marhuľu aj z kôstky?
396421 | 20.04.2017, 21:25
Ano, len marhule budu male a nebudu mat vlastnosti kultivaru, z ktoreho kocka pochadza. Susedovi tak vyrastla pod oknom marhula z vyhodenej kostky a dlhe roky mu rodila mnozstvo malych ale zato chutnych marhuli.
boris | 23.04.2017, 11:11
nieje tak uplne pravda, ze budu male plody lepsie by bolo povedat(napisat), ze je to loteria ake budu plody na strome ktory je vypestovany z kostky. mozu byt aj male a kysle, ale tiez mozu byt aj pekne velke a sladke
Dušana | 18.04.2017, 20:24
Poprosim o radu.Ns jesen sme zasadili broskynu .A na jar vsetko puci naokolo a nasa broskyna asi zamrzla.Vobec nenahodila ziadne puky.Co s nou treba spravit.Neda sa nijako zachranit ?Bola kupovsna riadne v ovocnej skolke .Ostatne stromky sa na prijali.Dakujem za radu.
blesk | 21.04.2017, 08:44
Väčšina ľudí si mylne myslí že im stromčeky vymrzli, lenže oni vyschli. Aj tento rok bolo málo zrážok počas zimy, preto sa odporúča počas dní keď je teplota nad 0 st. poliať stromčeky.
Anna Vargová | 10.04.2017, 22:49
Dobrý deň! V jeseni sme zasadili maličký stromček broskyne a teraz na jar sa ukazuje, že už má prvé Kvetné púčiky. Chcem sa opýtať, či tieto kvetné púčiky na tak mladom stromčeku sa majú odstrániť /kdesi som to čítala, že stromček v takom prípade sa vysíli/ alebo ich ponechať. Ďakujem pekne za odpoveď. A. Vargová
Kutil | 25.04.2017, 11:00
Tiež som zasadil na jeseň, na jar okvitla a mala 4 plody vynikajúcej chuti. A túto jar má nasadené už celé kopy plodov, tak neviem, ja by som neodstraňoval.
Patrik | 11.02.2017, 11:38
Dobrý den, chcem sa spýtat ako rozoznám marhuľu od broskyne.
radko | 31.03.2017, 09:13
broskyna ma dlhe uzke listy. marhula sirsie okruhle a marhula ma aj konare ostrejsie/pichlave.
Jozef | 19.10.2016, 09:45
Ktorú odrodu marhule by ste nám poradil zasadiť v blízkosti k určitej odrode broskyne v záhrade (košická oblasť - košice) ? Napr. k broskyni Redhaven, ktorú odrodu marhule? K marhuli Vesna, ktorú odrodu broskyne? Ďakujem.
Gabriela | 07.07.2016, 23:45
Dobrý večer, máme dva mladé stromy marhúľ, ale pre nechutnosť ich plodov, som jeden minulý rok zostrihala a druhý ponechala na vlastný rast. Tento rok sa na neostrihanom strome marhule polepšili- aspoň teraz, kým nie sú celkom prezreté, sú šťavnaté a nie múčne ako minulý rok a aj zvonka vyzerá plod pekne. Na strome sa však objavili aj úplne zoschnuté zhluky plodov, čo vyzerá akoby to boli len zoschnuté kôstky. Horší je však zostrihaný strom. Plody síce neopadávali počas zrenia tak veľmi ako pri neostrihanom strome, ale teraz sa vôbec nedajú jesť. Marhuľa má slabo marhuľovú farbu a po otvorení je pri kôstke z oboch strán hnedá a stvrdnutá. Aj keď ten stred vyrežeme, ostatná dužina je sypká a až horká-bŕ. Teraz už nie všetky, ako minulý rok, ale predsa len niektoré marhule aj z vonku majú chrastavitý povlak-pokožku. Listy sú na strome pekné zelené, len niektoré konáriky na koncoch akoby mali lístky mierne ovädnuté. Marhule sú na slnečnom stanovišti. Rada by som do pňa naočkovala inú odrodu marhúľ- z vyskúšanej fantastickej skorej marhule, ale neviem, či to pôvodný peň tejto marhule aj tak nepokazí a vôbec, ako na to?? Poradíte, dáte mi k tomu komentár? Ďakujem.
Jana Luptakova | 26.06.2016, 18:40
Dobry den. Velmi sa mi paci Vas clanok. Mam malu zahradku a chcela by som si zasadit marhulku. Svieti tam vsak iba vychodne a trochu juzne slnko a je to pri muriku. Myslite, ze nejakej odrode by sa tam mohlo darit? Tiez by som si rada kupila ovocne smulky. Da sa od Vas? Dakujem a pozdravujem. Jana
Stefan | 31.05.2016, 17:03
Dobrý deň, marhuľa má 3 roky a nekvitne, môžete mi poradiť?
Jozef | 25.04.2016, 16:03
Dobry den mozem natriet kmene stromov teraz v aprili?
Anna | 12.04.2016, 12:45
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať už piaty rok marhuľa , kedy prevádzať rez aby mala koruna správny tvar, či v čase kvitnutia alebo po obratí plodov?Minulý rok už mala 4 plody a nič sme nerezali.Teraz zakvitla ale je hustá. Vďaka za odpoveď
Peter | 27.02.2016, 11:38
Aky ovocny strom by som mohol vysadit ku broskyni?
Ivana | 02.06.2015, 21:25
Dobrý deň chcela by som sa spýtať už štvrtý rok pestujem marhuľu a tento rok mi pekne zakvitla a z ničoho nič mi opadali listy a konáre ostali úplne holé od jari som ju striekala kuprikolom podla navodu a zrazu mi ostala celá holá a odspodu kmeňa mi rašia vlky. Drevo je živé nevyschlo môže mi prosím niekto poradiť čo sa jej stalo? Ďakujem
Kamensky Jaroslav | 17.05.2015, 05:30
Dobry den chcem Vas poprosit co mam robit zo stroncekom slivkomarhula.Po vysadeni v Marci podla prilozenych instrukcii a zrezani na dve ocka a doslednom polievani mi stromcek uz po mesiaci vobec nepusta puciky ale zacal pucit z podpienka pod stepom .Prosim co mam stim robit?
Miluska | 11.05.2015, 19:41
Dobrý deň.Prosím o radu,môžem teraz v máji orezať suché konáre na broskyni?
Ján | 26.08.2014, 13:45
Dobrý deň, keď môžem, tak by som mal jeden dotaz na autora - odborníka. Mám problém s dozrievaním plodov na marhuli Vestar (7 ročný strom). Pekne okvitne a nasadí plody, ktoré sa pekne vyvíjajú až do fázy, keď by mali mäknúť a naberať slad. V tomto štádiu sa prestanú vyvíjať a zostanú tvrdé a bez sladu. Po nejakom čase začnú hniť a opadávať. Robil som už rôzne pokusy s prebierkou plodov, hnojením a rezom, ale bez výsledku. Viete mi ešte niečo poradiť? Je mi ľúto taký pekný strom vyhodiť, ale asi mi nič iné neostáva. Vďaka
Roman | 18.04.2017, 16:35
Dobrý deň, presne tento problém s marhuľou Vestar mám aj ja.
Kyjovský Ján | 02.06.2014, 15:10
Dobrý deň prajem.Konečne som sa dopracoval na stranku s užitočnými radami z ovocinárstva.Už dlhšie si neviem rady s marhuľou ktorá mi každý rok odhodí plody alebo len zakvitne.Tohto roku mi dokonca zakvitnuté konariky vyshli aj s listymi a na nich /skoro na všetkých / a aj na trňoch vytvoril glejotok. Viete mi poradiť ?
Tomáš | 03.06.2014, 18:40
Treba urobiť postrek na začiatku a konci kvitnutia prípravkom Sporgon. Ide o moníliozu marhúľ, kde po odkvitnutí zvykne zostať strom ako uschnutý, bez úrody a listov, ktoré časom vyrašia. Treba po znovuvyrašení listov zostrihať uschnuté konáriky a na jar urobiť postrek spomínaným prípravkom.
vojto | 02.06.2014, 14:09
Dobrý deň, tiež ma zaujúma recept na ovocné cmulky a kde nájdem podrobnejší článok o hlavnom reze broskýň, dík za rýchlu odpoveď
Admin | 02.06.2014, 14:33
Dobry den, skuste vyuzit nas vyhladavac na stranke, navedie vas na niekolko clankov, v ktorych sa spomina rez broskyn. Podrobny recept na cmulky zozenieme a uverejnime u nas na webe uz coskoro. S pozdravom Admin
| 01.10.2015, 10:41
Dobrý deň, prosím o recept na ovocné cmuľky, nikde som sa tu k nemu nedopátrala, ďakujem
Peter | 19.05.2014, 10:20
Dobry den.. Prakticky clanok akurat by som tam este dodal na akom dreve rodi broskyna, vela zahradkarov si to neuvedomuje a nechava broskynu vyrast do velkej vysky. Dalej zatieranie reznych ran latexom ja osobne by som si pri porezani igelitovy sacek na ranu nedaval a to iste sa deje ked natrieme reznu ranu latexom. pod ktorým vznikajú ideálne podmienky pre klíčenie hubových spór a rast podhubia – vlhko, teplo, tma a nulová vzdušnosť.. S pozdravom Svidron
peter | 18.05.2014, 17:55
dobry den,nemohli by sme dostat recept na tie ovocne cmulky?

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama