Ako vzniká kamienkovitosť hrušiek a čo s ňou

image 31834 25 v1

V záhrade máme starú odrodu hrušky, je nestriekaná. Keď hrušku rozkrojím, má v sebe tvrdé hnedé škvrny. Nedá sa konzumovať. Viete nám poradiť, čím je to spôsobené a či má zmysel strom naďalej držať v záhrade? (Monika C., e-mail)

Plody sú napadnuté vírusovou chorobou – kamienkovitosťou hrušiek. Na priereze sú viditeľné typické, v dužine nepravidelne rozmiestnené väčšie zhluky sklerenchýmových (sklerenchým je rastlinné pletivo) buniek „tvrdých ako kameň“. Vyskytujú sa i zdrevnatené, hnedé (odumreté) miesta. Prvým príznakom poškodenia počas vegetácie sú jemne vpadnuté tmavozelené škvrny a prstienky na šupke plodov. Zdravé časti plodu rastú normálne, pletivo napadnuté vírusom zaostáva v raste, deformuje sa. Šupka zostáva nepoškodená, na rozdiel od deformácií spôsobených cicavými škodcami. Plody sú mdlej chuti. Vírusy sa prenášajú rastlinnou šťavou (pri reze nožnicami, pílkou i rukami; cicavým hmyzom, poranením, najčastejšie však očkovaním). Vírusové choroby sa nedajú zničiť žiadnymi chemickými prípravkami. Možná je prevencia v podobe prevrúbľovania na inú odrodu, kúpa zdravého stromčeka v záhradníctve. Keďže strom je starší, odporúčam ho úplne odstrániť a zaobstarať si novšiu odrodu rezistentnú proti kamienkovitosti, napríklad ’Bohemica‘, ’Concorde‘, ’Decora‘ a iné. Písali sme o nich v USS č. 10/2015.
Kamienkovitosť môže byť i fyziologického pôvodu. Príčinou býva nedostatok bóru, nevhodné stanovište. Postihnuté bývajú väčšinou všetky plody na strome. Tvrdé zhluky sa však vyskytujú len okolo jadrovníka a nie sú hnedej farby. V tomto prípade možno prejavy zlikvidovať správnou výživou – dodaním bóraxu, pravidelnou závlahou a hnojením fyziologicky kyslými hnojivami (síranom draselným).

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autoa
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.