image 31834 25 v1

Ako vzniká kamienkovitosť hrušiek a čo s ňou

V záhrade máme starú odrodu hrušky, je nestriekaná. Keď hrušku rozkrojím, má v sebe tvrdé hnedé škvrny. Nedá sa konzumovať. Viete nám poradiť, čím je to spôsobené a či má zmysel strom naďalej držať v záhrade? (Monika C., e-mail)

Plody sú napadnuté vírusovou chorobou – kamienkovitosťou hrušiek. Na priereze sú viditeľné typické, v dužine nepravidelne rozmiestnené väčšie zhluky sklerenchýmových (sklerenchým je rastlinné pletivo) buniek „tvrdých ako kameň“. Vyskytujú sa i zdrevnatené, hnedé (odumreté) miesta. Prvým príznakom poškodenia počas vegetácie sú jemne vpadnuté tmavozelené škvrny a prstienky na šupke plodov. Zdravé časti plodu rastú normálne, pletivo napadnuté vírusom zaostáva v raste, deformuje sa. Šupka zostáva nepoškodená, na rozdiel od deformácií spôsobených cicavými škodcami. Plody sú mdlej chuti. Vírusy sa prenášajú rastlinnou šťavou (pri reze nožnicami, pílkou i rukami; cicavým hmyzom, poranením, najčastejšie však očkovaním). Vírusové choroby sa nedajú zničiť žiadnymi chemickými prípravkami. Možná je prevencia v podobe prevrúbľovania na inú odrodu, kúpa zdravého stromčeka v záhradníctve. Keďže strom je starší, odporúčam ho úplne odstrániť a zaobstarať si novšiu odrodu rezistentnú proti kamienkovitosti, napríklad ’Bohemica‘, ’Concorde‘, ’Decora‘ a iné. Písali sme o nich v USS č. 10/2015.
Kamienkovitosť môže byť i fyziologického pôvodu. Príčinou býva nedostatok bóru, nevhodné stanovište. Postihnuté bývajú väčšinou všetky plody na strome. Tvrdé zhluky sa však vyskytujú len okolo jadrovníka a nie sú hnedej farby. V tomto prípade možno prejavy zlikvidovať správnou výživou – dodaním bóraxu, pravidelnou závlahou a hnojením fyziologicky kyslými hnojivami (síranom draselným).

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autoa
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje