Ako ošetriť chorú broskyňu

ochorenie kučeravosť broskýň
Zdroj: archív čitateľov

Som záhradkár začiatočník. Prosím o radu, ako ošetriť chorú broskyňu? Peter B.

Pre broskyne je typické hubové ochorenie kučeravosť. Pôvodcom je huba (Taphrina deformans). Infikuje mladé listy po vypučaní. Ako vidno aj na fotografii, pletivá sú zhrubnuté, bublinaté, červenej farby. Na dotyk sú listy tvrdé a zároveň krehké, neskôr opadávajú, rastlina sa oslabuje, úroda sa znižuje.

Ochorenie sa šíri za daždivého počasia pred pučaním a krátko po vypučaní. Pri silnom výskyte bývajú napadnuté aj plody. V letnom období je už akýkoľvek chemický zásah zbytočný. Listy možno odtrhnúť a zlikvidovať.

Preventívna ochrana spočíva v postreku stromov na jar v čase nalievania púčikov. Vhodné prípravky sú napr. Cuproxat SC, Champion 50 WG, Kuprikol 50, Syllit 65. Po vypučaní možno použiť len organické fungicídy, napr. Delan 700 WDG, Dithane M 45, Syllit 65.

Teplota pri postrekovaní by sa mala pohybovať nad 7 °C. Ošetrenie treba opakovať v prípade daždivého počasia v 7- až 10-dňových intervaloch.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2019, Ing. Juraj Matlák.choroby

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.