image 48276 25 v1

Proti kučeravosti broskýň treba zakročiť včas!

Hospodársky najvýznamnejšia choroba broskýň. Pôvodca ochorenia, huba (Taphrina deformans), infikuje mladé listy krátko po vypučaní. Pletivá napadnutých listov hrubnú, sfarbujú sa do červenofialova, sú skučeravené a opadávajú.

Šírenie ochorenia podporuje daždivé počasie. Fotosyntéza je obmedzená, strom sa výrazne oslabuje, úroda znižuje. V rokoch so silným výskytom kučeravosti sú napádané aj plody. Najlepšie je preto pestovať odrody rezistentné voči kučeravosti, úplná odolnosť však tiež nie je zaručená.

Základom ochrany je včasný preventívny postrek. Použijeme prípravky na báze medi alebo síry: napr. Cuproxat SC, Champion 50WG, Kuprikol 50, Syllit 65. Dostať ich aj v malospotrebiteľskom balení. Prvý postrek treba vykonať v štádiu nalievania púčikov, ďalšie v prípade daždivého počasia v 7- až 10-dňových intervaloch až do začiatku kvitnutia. Niekedy však nevieme presne odhadnúť štádium nalievania sa púčikov. Pomocným signálom na správny čas zásahu môže byť kvitnutie liesok. Pamätáme aj na to, že teplota vzduchu by sa mala pohybovať nad 7 °C.

Text: Ing. Hana Szabóová :: Foto: isifa/Shutterstock

 1. Mmm says:

  28.4 je úplne aktuálny článok o postreku ktorý sa vykonáva koncom februára

  1. sepultura says:

   ….tak…..sikovny ten,kto to pisal ;-))

  2. Anonym says:

   🙂 , možno pod Tatrami. :-)))

 2. Yo says:

  Treba napadnute listky co najskor odtrhnut, ziadna chemia nie je treba

 3. paraji says:

  Fakt úžasné načasovanie článku…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje