Proti kučeravosti broskýň treba zakročiť včas!
Hospodársky najvýznamnejšia choroba broskýň. Pôvodca ochorenia, huba (Taphrina deformans), infikuje mladé listy krátko po vypučaní. Pletivá napadnutých listov hrubnú, sfarbujú sa do červenofialova, sú skučeravené a opadávajú.
Šírenie ochorenia podporuje daždivé počasie. Fotosyntéza je obmedzená, strom sa výrazne oslabuje, úroda znižuje. V rokoch so silným výskytom kučeravosti sú napádané aj plody. Najlepšie je preto pestovať odrody rezistentné voči kučeravosti, úplná odolnosť však tiež nie je zaručená.
Základom ochrany je včasný preventívny postrek. Použijeme prípravky na báze medi alebo síry: napr. Cuproxat SC, Champion 50WG, Kuprikol 50, Syllit 65. Dostať ich aj v malospotrebiteľskom balení. Prvý postrek treba vykonať v štádiu nalievania púčikov, ďalšie v prípade daždivého počasia v 7- až 10-dňových intervaloch až do začiatku kvitnutia. Niekedy však nevieme presne odhadnúť štádium nalievania sa púčikov. Pomocným signálom na správny čas zásahu môže byť kvitnutie liesok. Pamätáme aj na to, že teplota vzduchu by sa mala pohybovať nad 7 °C.
Text: Ing. Hana Szabóová :: Foto: isifa/Shutterstock
28.4 je úplne aktuálny článok o postreku ktorý sa vykonáva koncom februára
….tak…..sikovny ten,kto to pisal ;-))
🙂 , možno pod Tatrami. :-)))
Treba napadnute listky co najskor odtrhnut, ziadna chemia nie je treba
Fakt úžasné načasovanie článku…