image 49290 25 v1

Čo spôsobuje hnedé škvrny na jablkách

Na skladovaných jablkách na odrode Jonathan sa na šupke objavili hnedé škvrny, dužina však nie je napadnutá. Čo spôsobuje škvrny? Ing. Jozef H., Pusté Úľany

Choroba sa označuje ako jonathanová škvrnitosť, prejavuje sa len na povrchu. Na prvý pohľad sa síce javí ako pehovitosť, tá však preniká do dužiny do hĺbky 0,5 až 1 cm, na povrchu sa prejavuje výraznými tmavozelenými preliačinami. Hlavnou príčinou pehovitosti je nedostatok prístupného vápnika v pôde, prípadne nedostatok bóru, ktorý spôsobuje vznik hnedých zhlukov hlboko v dužine plodov. Poškodenia sa intenzívnejšie prejavujú v suchých a teplých rokoch s nedostatkom zrážok, čo platilo i pre vlaňajší rok.

Proti vzniku rôznych škvrnitostí je účinná aplikácia listových hnojív s vyšším obsahom vápnika, pravidelný rez stromov, aby sa tvorila pravidelná násada plodov; v suchých obdobiach treba stromy pravidelne zavlažovať. Nedostatok bóru možno zmierniť zapracovaním bóraxu do pôdy na jeseň alebo skoro na jar, prípadne aplikáciou listových hnojív s vyšším obsahom bóru v prvej polovici vegetácie. V ponuke záhradníctiev sú hnojivá: Borovital, Borsedos 150, Wuxal Boron +, Humix®Bór, Hnojivo EC, Maxibor 150, Q – Bor 150 a i.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.