image 26934 25 v1

Ako zabrániť kučeravosti broskýň

Každoročne sa na našich broskyniach vyskytuje kučeravosť. Vlani sme síce postrek urobili, ale to už boli listy napadnuté. Ako tento rok zabrániť výskytu choroby?
(Justín M., Hlohovec)

Kučeravosť spôsobuje huba Taphrinadeformans. Napáda mladé listy krátko po vypučaní, preto je zásah, keď sú listy už viditeľne choré, zbytočný. Takéto listy sú zhrubnuté, krehké, tvrdé, červenoružové, pokrútené. Stromy slabnú, dávajú nízke alebo žiadne úrody, konáre sú deformované. Napadnuté listy oberieme a spálime. Chemický postrek je najlepšie urobiť na jeseň pri opadávaní listov (október – november) alebo skoro na jar (február – marec) počas nalievania púčikov. Používame meďnaté a sírnaté prípravky Cuprocaffaro, Kuprikol 50,Cuproxat SC, Delan, Dithane M 45, Efuzin, Novozir MN 80, Syllit 65, Syllit 400. Po vypučaní len organické prípravky Dithane, Delan, Efuzin, Novozir a Syllit.

Odpovedal: Ing. Hana Szabóová
Foto: autor
Redakčná úprava: Martina Deríková

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015; pozn. autorky: vychádza v marci) 

 1. Tibor M says:

  Na máj fakt užitočná rada…

  1. maja says:

   Otazka prisla v maji, takze asi skor sa odpovedat nedalo 😉

   1. Gita M. says:

    Syllit 65 nedostať v predajniach na ochranu rastlín. Kde ste ho zohnali?

 2. jan_mar says:

  Snažím sa to robiť už druhy rok ale myslím že to nema žiaden význam,,,

  1. Anonym says:

   musíš to urobit pred rozpučaním a tým postrekom doslova umyt strom až po nom steká postrek

 3. Miro says:

  Teraz je už neskoro striekať proti kučeravosti.Ja mám dobré skúsenosti s postrekom SYLIT65.Tento postrek treba robiť v čase ,keď broskyňa vyháňa lístky,ktoré sú ešte maličké v štádiu takzvaného myšieho uška.To sú približne 5 milimetrové a pripomína tvar myšie uška.

 4. p says:

  otrhat cim skor a vyrastu nove listky

 5. Rudolf says:

  to je taký problém dať fotku s kučeravosťou alebo autor ani nevie o čom píše, skôr asi nevie, keď o tom píše v máji…

 6. Ane says:

  Postriekala som aj na jesen aj na jar a broskyna je kucerava,!….

 7. bart says:

  Kučeravosti sa definitívne nezbavíte žiadnym postreko. Môj priateľ-záhradkár a ovocinár-starý pan mi povedal:ked´nechcete striekať,alebo nestihnete, všetky kučeravé listy priebežne odstrańovať-aj nie kučeravé ale aj farebne zmenené.Niekedy ostane strom do slova-vyholený- listy však dorastú. Ako postrek priebežne 2-3 x do roka Wuxal/Dostať v Maďarsku/ , alebo u nás ekvivalentný hocijaký postrek ktorý obsahuje len minerály – bez chemikálií Praktizujem veľa rokov s úspechom.

 8. Maria says:

  Co mozem urobit teras s broskinov ked sa zase objavila kuceravost na jar bola postriekana dakujem

  1. martin says:

   s pravdepodobnostou bliziacou sa istote to nieje kuceravost ale vosky. kuceravost je len na jar v maji a neskor sposobuju `kucerave listy`urcite vosky cize postrek fungicidom nepomoze, treba postrek insekticidom. uprednostnit systemovy pred kontaktnym.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.