Bylinky v kvetináčoch
Zdroj: iStock

Ako sa postarať o bylinkovú záhradu začiatkom jesene, ako bylinky zazimovať a čo s tými letnými?

Pestovanie vlastných byliniek má nejednu výhodu. Vždy máte po ruke možnosti, ako zdravo a lacno dochutiť jedlá, urobiť liečivé čaje, navyše krásne voňajú a niektoré aj pekne kvitnú. Ako dosiahnuť, aby vaša tohtoročná úroda nevyšla navnivoč a aby ste sa z byliniek mohli tešiť čo najdlhšie? Zazimujte ich!

Jednoročné bylinky, napríklad bazalka a saturejtka s chladným počasím odumierajú, môžete ich však preniesť do interiéru a užívať si ich prakticky až do jari. Mäta, oregano a estragón, strácajú na jeseň listy a nastáva pre ne obdobie vegetačného pokoja s minimálnou starostlivosťou. Na jar sa opäť preberú. Existujú tiež polodrevité byliny: yzop, šalvia a tymian, ktoré majú drevité základne a listnaté vrcholčeky a väčšie drevité kríky, ku ktorým patria bobkový list, levanduľa a rozmarín. Polodrevité a drevité bylinky si vyžadujú cez zimu viac pozornosti a ochrany.

Ako sa starať o bylinky s nástupom jesene?

Ak ste bylinky zvykli hnojiť, treba s hnojením prestať už v auguste, aby ste spomalili a zastavili nový rast. Jemné púčiky a nové lístie, ktoré sa vyvinú v auguste, totiž nemusia prežiť chlad, ktorý prichádza s jeseňou. Ďalej však pokračujte v pravidelnom zalievaní byliniek – až do jesene. Ak rastliny vstupujú do obdobia vegetačného pokoja vystavené suchu, sú náchylnejšie na poškodenie chladom, chorobami i vetrom. A keby sa im aj podarilo prežiť až do jari, budú oslabené. Keď v zime nemrzne a je sucho, doprajte prezimujúcim bylinkám občasnú miernu zálievku každých štyri až šesť týždňov.

Bylinky
Zdroj: iStock

Zbavte záhony s bylinkami buriny

V septembri vyčistite záhony a bylinky v nádobách od buriny a iných rastlinných zvyškov. Znížite tak riziko bakteriálnych a plesňových infekcií, a tiež zamorenia škodcami, ktorí obľubujú hnijúcu rastlinnú hmotu. Dobrou správou je, že všetky druhy trvácich byliniek môžete úspešne prezimovať v nádobách a v kvetináčoch. Jednoducho ich premiestnite na chránené miesto, napríklad do nevykurovaného skleníka či na verandu. Povrch pôdy prikryte 8,5 až 15-centimetrovou vrstvou vzdušného mulča.

Najlepšie funguje mulč z kôry, listov, ale môžete vyskúšať aj kamienky, borovicové konáre, ihličie, piliny alebo slamu. Zazimované bylinky v nádobách polievajte každých štyri až šesť týždňov. V prípade silných mrazov izolujte nádoby zabalením do prikrývok alebo bublinkovej fólie, ochránite tak citlivé korene byliniek, ktoré by sa mohli dotýkať stien studenej nádoby. Vždyzelené bylinky, ako sú bobkový list a rozmarín chráňte vrecovinou alebo netkanou textíliou.

Čo s letnými bylinkami?

Jemné letničky – bazalka, koriander a saturejka rastú jednu sezónu a s príchodom prvého mrazu odumrú. Keď zvädnú, pridajte ich do kompostu. Ak ste tieto bylinky pestovali v nádobách, vyprázdnite ich a opláchnite. Pred uskladnením dezinfikujte vnútro nádoby vodným roztokom s bielidlom v pomere jeden diel bielidla na 10 dielov vody. Bazalku i saturejku môžete preniesť do interiéru a predĺžiť ich životnosť umiestneným na slnečný parapet. Poskytnú vám ešte jesennú úrodu, ale so skracujúcimi sa dňami i tak prestanú rásť a odumrú.

Bylinky
Zdroj: iStock

Ak chcete mať bylinky aj v zime, môžete si vysiať semiačka neskôr (ideálne počas augusta) a potom preniesť mladé rastliny do interiéru – v správnych podmienkach budú rásť a vytvárať listy aj mimo sezóny. Keď majú rastliny dve sady pravých listov, dajte ich na miesto s plným slnkom a prihnojte vyváženým hnojivom 10-10-10 NPK. V čase poklesu nočných teplôt pod 13 stupňov Celzia, preneste nádoby s bylinkami dovnútra a umiestnite ich na svetlé, slnečné okno. Raz mesačne ich prihnojte. Oplatí sa používať pestovateľské svetlo tak, aby bylinky mali aspoň šesť hodín jasného svetla denne.

Ako zazimovať bylinky – trvalky

Bylinné trvalky sú podobné letničkám v tom, že kvety, listy a stonky na jeseň odumierajú. Na rozdiel od letničiek však ich korene pri správnej starostlivosti zostanú živé a zdravé až do jari a potom vyrastú nové výhonky. K takýmto bylinkám patria pažítka, mäta, oregano a estragón. Ak chceme pripraviť bylinky na chladné počasie, mali by sme v polovici jesene znížiť zalievanie a zrezať ich tesne nad zemou. Na koreňový bal naneste hrubú 10 až 15 centimetrovú vrstvu mulča. Pažítku a mätu môžete tiež vykopať a presadiť do malých kvetináčov na zber v interiéri. Na jar ich opäť vysadíte von.

Bylinky v kvetináči
Zdroj: iStock

Drevité a polodrevité trvalky

Najskôr odstráňte burinu a zvyšky rastlín okolo nich. Po prvom mraze položte na koreňový bal trvalých byliniek 12 až 15 centimetrovú vrstvu mulča. Okolo základne stonky ponechajte 5 centimetrový „golier“ bez mulčovania. A mulč rozsypte aj do šírky. Odrežte odumreté alebo poškodené konáre a rozstrapkané konce stoniek. Odrezky zužitkujte v kuchyni alebo ich nechajte zamraziť či vysušiť. Na ochranu malých až stredne veľkých byliniek pred chladom môžete použiť kartónovú škatuľu alebo ochranný zvon. Malé exempláre vykopte, presaďte do nádob a preneste do interiéru. V zime ich umiestnite na slnečný parapet a udržiavajte pôdu mierne vlhkú. Osvetlenie dopĺňajte pestovateľským svetlom a každý mesiac prihnojujte. Aj cez zimu tak budete mať pár vetvičiek voňavej úrody.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje