Dodá lahodnú chuť čajom, šalátom i dezertom. Ako pestovať citrónovú verbenu a na čo všetko ju využiť?

Citrónová verbena
Zdroj: istock.com

Citrónová verbena je medzi pestovateľmi známa aj ako alojzia citrónová, odborne aloysia triphylla. Ak hľadáte voňavú bylinku s citrusovou príchuťou, nemala by vám v záhradke či na balkóne chýbať. Ľahko sa pestuje, dodáva lahodnú chuť čajom, šťavám, šalátom i dezertom. Ako pestovať a zužitkovať citrónovú verbenu?

Verbenu pestujte z odrezkov a priesad

Pestovanie citrónovej verbeny zo semien je náročné. Ak máte zdroj, radšej použite odrezky alebo predpestované sadenice. Presádzanie je jednoduché a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu prípravu pôdy pred výsadbou.

Sadenice verbeny vysádzame na jar po poslednom mraze, keď sa pôda mierne zahreje.

Zaujímavé je, že i keď sa verbena citrónová vo všeobecnosti považuje za jednoročnú bylinu, v oblastiach so zimami bez mrazov funguje ako trvalka. Dobrým trikom je pestovanie verbeny v nádobách – v teplých mesiacoch vonku a na zimu ju preneste do interiéru. Hoci na jeseň stratí listy, na jar jej vyrastú nové.

Najlepšie miesto na pestovanie citrónovej verbeny

Alojzia uprednostňuje plné slnko a dobre priepustnú pôdu. Medzi jednotlivými rastlinami ponechajte dostatok priestoru na rast – ideálne asi 30 až 45 centimetrov.

Miesto pestovania by však nemalo byť priveľmi horúce, verbena netoleruje teploty nad 32 °C, ničia jej listy. V prípade, že máte záhradku na slnečnom mieste, kde je v lete horúco, bylinku vysaďte do oblasti, kde je popoludňajší tieň.

Citrónová verbena
Zdroj: istock.com

Starostlivosť o verbenu počas rastu

Po zasadení rastlinky potrebujú pravidelné zavlažovanie a hnojenie pre optimálny rast. V chladnejších dňoch postačí zalievanie raz za týždeň, v lete častejšie, prihnojujte ich vyváženým hnojivom raz za mesiac.

K najčastejším škodcom verbeny patria roztoče, vošky a húsenice. Poškodenie je zvyčajne malé a netreba ho riešiť. Ak je však škodcov priveľa, roztoče a vošky postriekajte prúdom vody.

Kedy zberať citrónovú verbenu?

Najlepšou voľbou je zber listov verbeny ráno, pretože vtedy sú najvoňavejšie a najchutnejšie. Jednoducho odstrihnite vetvičky podľa potreby – kedykoľvek počas celého vegetačného obdobia.

Ako zužitkovať citrónovú verbenu?

Listy citrónovej verbeny môžete použiť rôznymi spôsobmi – od čajov, štiav, po šaláty a dezerty – každému nápoju či jedlu dodajú jedinečnú citrónovú príchuť. Myslite však na to, že listy citrónovej verbeny sú tvrdé a pred podávaním ich treba z marinád a dresingov odstrániť.

Listy citrónovej verbeny
Zdroj: istock.com

Príklady využitia citrónovej verbeny

  • Usušené alebo zmrazené listy použite na prípravu bylinkového čaju.
  • Sušené rozdrvené listy osviežia banánový chlieb či mrkvový koláč.
  • Listy použite na výrobu bylinných olejov, sirupov a extraktov – stačí namočiť do oleja, alkoholu alebo ovocnej či zeleninovej šťavy, prípadne povariť s cukrom a vodou na sirup.
  • Čerstvé listy nasekajte nadrobno a premiešajte s varenou ryžou.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.