Ako si vypestovať bylinkovú vňať

image 48721 25 v1

Na výsadbu byliniek sú vhodnejšie teplejšie jarné dni. Pôda by mala byť dôkladne pripravená. 

náročnosť ++

čas: 1 hodina

ľudia: 1

obdobie: IV – V

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál

• priesady byliniek do 3 €
• tyčinkové hnojivo 2 €
na bylinky
• osivá byliniek a letničiek do 1,5 €​

Náradie

• motyka
• hrable
• krhla s vodou
• záhradnícka lopatka
• ručný kyprič pôdy

POSTUP PRÁCE

Teraz je čas vysadiť si na pripravený záhon aj nové bylinky. Na slnečný záhon sa bude hodiť tymian, šalvia, ale aj pamajorán – oregano.

Pred výsadbou bylinky dobre zalejme tak, aby sme dôkladne prevlhčili ich koreňové baly. Ak je substrát vlhký, zalievať nemusíme. 

Rastlinám, ktoré ideme vysádzať, treba odstrániť všetky suché a žltnúce listy. Rovnako odstrihneme aj poškodené výhonky. Vysádzame len kvalitné a zdravé sadenice. 

Sadenice byliniek s koreňovým balom vysádzame do pripravených jamiek. Dbáme na dostatočné rozstupy – šalvia sa časom veľmi rozrastie. 

Tymian je obľúbená stredomorská bylinka, miluje slnko a teplo. Je dobré vysadiť ju tak, aby jej nič netienilo a neobmedzovalo ju v raste. 

DOBRÉ RADY

Umiestnenie

Väčšina druhov uprednostní slnko, polotieň a viac vlhka vyhovuje mäte, medovke, ligurčeku, pažítke, kôpru, štiavu a ďalším. Bylinky rastú takmer v každej pôde s výnimkou premáčanej. Lepšie sa im darí v nížinách, v pôde, ktorá má neutrálne pH. Ideálna je pre väčšinu druhov piesočnatá pôda (pre druhy pôvodom zo Stredomoria), ale aj hlinitá (mäta, medovka, ligurček, bazalka). Do záhradného záhona nie je potrebné pridávať substrát pre bylinky.

Starostlivosť

Vysadené bylinky je potrebné dôkladne zalievať, aby sa čo najrýchlejšie zakorenili. Na podporu vývoja vňate je dobré rastliny prihnojovať. Použiť by ste však mali len hnojivo na bylinky a rozhodne to s prihnojovaním netreba preháňať. Nezabúdajte na odstraňovanie buriny z bylinkových záhonov. Bylinkové hriadky nie je potrebné nastielať.

Možnosti

Bylinky sa hodia do mesta aj na vidiek. Môžeme ich vysadiť na samostatné záhony, kde im vieme vytvoriť ideálne podmienky. Okrem toho ich môžeme zasadiť na okraje zeleninových záhonov. Pekne budú pôsobiť aj ako súčasť trvalkových a letničkových záhonov, v suchých múrikoch, v štrkových a aj vyvýšených záhonoch, okolo stromov (tieňomilné druhy) a popri chodníkoch. Založiť si môžete aj netradičnú bylinkovú špirálu.

Text a realizácia Daniel Košťál
Foto Miro Pochyba
Zdroj časopis Urob si sám 5/2018

Komentáre

  1. Keď niekto napíše niečo, len aby niečo napísal . ČLÁNOK O NICOM

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.